Доступність посилання

ТОП новини

Чи білоруси знову потраплять на рівень 1990 року? Погляд з Литви


Чи білоруси знову потраплять на рівень 1990 року? Погляд з Литви

Вільнюс, 7 вересня 2001 — "Моя сімдесятилітня сестра напевно голосуватиме за О.Лукашенка. Мотив дуже простий – він своєчасно платить пенсію", розповідає литовському щотижневому журналові "Veidas" ("Обличчя") Юрій Гиль, голова громади білоруської мови імені Франциска Скорини в Литві. Стаття в журналі зветься "Білоруси намагаються повернутися в 1990-і роки".

Більшість бабусь, що мешкають в селах Білорусії, напевно віддадуть свої голоси за диктатора, за словами Гиля. Мовляв, селяни "люблять" О.Лукашенка, хоча самі не дуже розуміють, за що. А він хитрий. Він наказав головам колгоспів всіх мешканців села задарма забезпечувати дровами, поорати городи. Робітники ферм голосуватимуть, як голова колгоспу скаже. Для них голова колгоспу і президент – найбільші авторитети. Біля 20 відсотків населення білоруського села є електоратом Лукашенка, вважає Юрій Гиль.

Інша частина прихильників Лукашенка – так звана "аристократія", тобто директори державних підприємств і працівники КДБ, які бояться за своє майбутнє. На думку Гиля, збереження Лукашенка на посаді президента забезпечується тим, що національна інтелігенція змізерніла, домінує зрусифікована культура.

Різні білоруські громади в Литві об'єднують біля 60 тисяч чоловік. Колишній член Сейму Литви Рімантас Плейкіс керує радіостанцією "Baltijos bangos" - "Балтійські хвилі", яка 18,5 годин на добу передає програми для білорусів. Радіостанція діє вже майже два роки. На початку діяльності радіо зіткнулося з чималими перешкодами. Плейкіс вважає, що його радіостанція дуже сприяє поширенню просвітительської думки в Білорусії. Але свідомість народу Білорусії Плейкіс вважає ще дуже низькою. Свідомою можна звати лише невелику частину національної інтелігенції, молодь, також робітників у великих містах. Їх рівень свідомості значно підвищили профспілки, лідер яких Володимир Гончарик є найсерйознішим суперником Лукашенка в боротьбі за посаду президента. До федерації профспілок тепер належить понад 4 мільйони спосеред 10 мільйонів мешканців Білорусії. Підримку Гончарикові декларували не тільки всі опозиційні партії, але й комуністична партія.

Декотрі аналітики вважають, що в разі чесних виборів Гончарик отримав би біля двох третин голосів. "Якщо на виборах одержав би перемогу колишній номенклатурщик В.Гончарик, Білорусія знов осягла би рівень 1990 року. Тоді в моїй країні було набагато більше прогресу. З Гончариком більшість білорусів пов'язують надію на демократію", сказав Юрій Гиль.

Член Сейму Литви Альвідас Медалінскас вважає, що в разі перемоги Гончарика значно зменшилася би міжнародна ізоляція Білорусії, хоча він також важко прогнозуємий політик. Литві невигідно, шо Білорусія, з якою в Литві найдовший кордон, вважається за недемократичну країну. Але ані Ю.Гиль, ані Р.Плейкіс не вірять, що 9 вересня Гончарик перемінить О.Лукашенка. Мовляв, очевидно, що Лукашенко піде на найрізноманітніші махінації. Якщо "ескадрон смерті" "Алмаз" брав участь у знищенні 30 чоловік, в тому числі віце-прем'єра Віктора Гончара і його друга Красовського, також журналіста ОРТ Дмитра Завадського, за такі речі фактичного керівника країни слід судити в його країні або разом з колишнім диктатором Югославії Слободаном Милошевічем він має стати перед міжнароднимм Гаагським трибуналом, за словами Рімантаса Плейкіса, керівника литовської радіостанціі для білорусів "Балтійські хвилі".

Але й в разі перемоги теперішнього президента господарська криза вимусить Лукашенка відкрити ринок для західних інвесторів, вважає вільнюський журнал "Veidas". Мовляв, підчас отстаннього параду 9 травня на мінських площах не було видно ані танків, ані "катюш", бо військовцям довелося все паливо віддати на трактори колгоспників, щоб вони змогли ниви зорати..

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG