Доступність посилання

ТОП новини

Осама бин Лядин — таємничий актор поза лаштунками


Осама бин Лядин — таємничий актор поза лаштунками

Прага, 12 вересня 2001 — Усі спекуляції навколо призвідників останніх терористичних актів у США починаються зі згадки про Осаму бин Лядина. Хто ж ця людина — чи не найбільший у світі терорист або ж захисник ісламських цінностей і мирний вигнанець?

Осама бин Лядин, Усама бен Ладен — його ім’я поза межами арабського світу пишуть по-різному. Але всі знають, про кого йдеться — про людину, звинувачувану в вибухах в американських посольствах у Кенії й Танзанії 1998 року, підозрювану в підриві американської військової бази в Саудівській Аравії 1996-го й замаху на американський корабель Коул, що перебував у Ємені, 2000 року. І ось тепер — нова підозра: організація безпрецедентного терористичного удару в саме серце Сполучених Штатів Америки.

Тим часом — самі підозри. Але все нові повідомлення починають додавати їм певного ґрунту.

Саме на Осаму бин Лядина схильні скласти вину спецслужби Німеччини, Франції, Великої Британії й Ізраїлю, оголосив голова адміністрації канцлера Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. За його словами, думка розвідників спільна: спосіб здійснення теракту, вибір цілей, «військовий» підхід, високопрофесійна підготовка й очевидно великі кошти, витрачені на операцію, — все вказує, що виконавців злочину слід шукати в оточенні бин Лядина.

Так само вважає й експерт у справах Близького Сходу з Лівану Хала Джабер. Вона переконана, що Осама бин Лядин і його люди — єдині, що здатні на такий чин: «Ідеться про чотири одночасні напади, хвилин за 10 – 15 один по одному, того самого дня, по дуже великих цілях в Америці. Будь-яке інше угруповання ніколи не могло зібрати такі ресурси — а він єдина людина, що їх має. Отож прикмети саме його».

Хто ж ця людина, ім’я якої зараз в усіх на вустах?

Не тільки це ім’я, але й вік доларового мультимільйонера з Саудівської Аравії наводять по-різному: йому чи то 42 роки, а чи 44. Народжений у родині великого саудівського підприємця, засновника величезної родинної бізнес-імперії, в якій зараз працює кількадесят тисяч осіб у кількох країнах, Осама теж зумів зробити чималі гроші — зараз його статки оцінюють у суму від 250 мільйонів до мільярда доларів.

Але радянська війна в Афганістані змінила його долю: зібравши бригаду з кількох тисяч арабських бійців, він пішов воювати проти завойовників — за іронією долі, користаючись підтримкою Центрального розвідувального управління США.

Ця війна перетворила на радикалів багатьох мусульман, особливо не-афганців. І коли радянські війська відступили, ті подалися захищати іслам деінде. Цього разу — нерідко від Америки, яка їх щойно підтримувала.

Урешті, вигнаний зі своїх баз у Судані, позбавлений саудівського підданства за критику королівської родини, Осама бин Лядин осів в Афганістані — і швидко здобув підтримку в тамтешніх носіїв радикального ісламу, в талібів.

Де саме він в Афганістані — наступна таємниця. Розвідницькі дані й нечисленні свідчення дають знати про широку мережу тренувальних таборів і криївок войовничої бин Лядинової організації — аль-Каеда («Основа»). Таліби, що відмовляються видати визнаного теоретика й практика терору, твердять, що він — їхній невинний гість. Осама бин Лядин, кажуть таліби, не має жоднісінької змоги вести якусь діяльність — він, мовляв, не має ніякого зв’язку зі світом і цілком обмежений у пересуванні. Але його наближеність до найвищого керівництва Талебану, а відтак і повна свобода, принаймні на підконтрольних талібам теренах, — не таємниця.

І якщо його власного голосу не чутно, його помічники вільно зв’язуються з ким хочуть через супутникові телефони — лише за ці дні з їхніх вуст надійшло до джерел у мусульманському світі вже кілька заперечень причетності бин Лядина до американської трагедії. Але чи можна вірити цим словам, коли саме Америка є для Осами бин Лядина найзаклятішим ворогом?

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG