Доступність посилання

ТОП новини

Верховний суд Сербiї скасував вирок, яким чотирнадцятьох лiдерiв країн членiв НАТО засуджено до двадцяти рокiв ув’язнення


Верховний суд Сербiї скасував вирок, яким чотирнадцятьох лiдерiв країн членiв НАТО засуджено до двадцяти рокiв ув’язнення

Бєлград, 13 вересня 2001 – У вереснi минулого року тодiшнього президента США Бiла Клiнтона, держсекретаря Мадлен Олбрайт, мiнiстра оборони Уiльяма Коена, а також президента й прем’єр-мiнiстра Францiї, прем’єр-мiнiстра Великобританiї, канцлера Нiмеччини, мiнiстрiв закордонних справ й оборони згаданих країн та колишнiх чiльних керiвникiв НАТО бєлградський суд заочно засудив до 20 рокiв ув’язнення. Був це суто полiтичний процес, точнiше – фарс, який тривав лише кiлька днiв, а завершився саме напередоднi президентських й парламентських виборiв. Метою процесу було якомога бiльше дискредитувати демократичну опозицiю, яка виступала за вiдновлення зв’язкiв iз захiдними країнами, тобто з тими, хто брав участь у повiтрянiй кампанiї вiд березня до червня 1999 року.

Все-ж, нi цей процес нi iншi бруднi гри не допомогли Мiлошевичу. Вiн зазнав поразку на виборах, згодом опинився за ґратами, нарештi в гаазькiй в’язницi. Новий президент Югославiї Воїслав Коштунiца уже у жовтнi минулого року на самiтi Європейського союзу зустрiвся з Шираком, Шредером, Блером та iншими засудженими. Вiд того часу у Бєлградi перебували мiнiстр закордонних справ Францiї Юбер Ведрiн, Хав’єр Солана тощо. Хоча вирок бєлградського суду формально був правосильним, згаданих осiб у Сербiї вiтали згiдно з посадами, якi займають. Лише горстка екстремiстiв вимагала їхнього ув’язнення. Проте, судовi органи чомусь зволiкали iз скасуванням абсурдного вироку. Це зроблено щойно напередоднi вiзиту президента Францiї Жака Ширака, який було призначено на 14 вересня. Хтось у Бєлградi здогадався, що було б великим скандалом розгортати червоний килим перед людиною, яку засуджено через злочини проти народу й держави. Вирок скасовано не тому, що йшлося про полiтичний процес, а тому, що питання порушення територiальної цiлiсностi, в якiй звинувачено захiдних урядовцiв, формально належить до компетенцiї вiйськового суду. Оглядачi вважають, що вiйськовий суд справу здасть в архiв. Вiзит Ширака до Бєлграда й Загреба тим часом вiдкладено у зв’язку з подiями в Сполучених Штатах.

У югославський столицi в четвер розпочалася ще одна цiкава судова справа. Йдеться про процес колишньому директору державного телебачення Драголюбу Мiлановичу. Його звинувачують в тому, що не вжив заходiв для захисту працiвникiв телебачення, хоча, як стверджує прокурор, знав що будинок буде бомбардовано. Нагадаємо, що в будинку загинуло 16 працiвникiв телебачення, яких керiвництво змушувало перебувати на небезпечних робочих мiсцях.

Все-ж, основна тема бєлградських газет i сьогоднi – терористичнi напади на Америку. Урядовцi з цього приводу, зокрема, зазначають що необхiдно однаково трактувати усiх терористiв, незважаючи на iдеологiю й полiтику. Окремi експерти вважають, що напади в Сполучених Штатах могли скоїти лише вiйськовi пiлоти, оскiльки цивiльнi, на їхню думку, неспроможнi виконати такi складнi маневри великими лiтаками.

Разом з урядовцями, до американського посольства у Бєлградi звертаються й численнi громадяни, висловлюючи спiвчуття з приводу трагедiї. Проте, є й такi, хто глузує: “Тепер бачите як нам було коли ви нас бомбардували”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG