Доступність посилання

ТОП новини

США розцінюють операцію в Афганістані як успіх, а ЄС планує демократичне майбутнє країни


США розцінюють операцію в Афганістані як успіх, а ЄС планує демократичне майбутнє країни

Прага, 8 жовтня 2001 — Остаточних результатів перших повітряних ударів по таборах терористів в Афганістані й військовій інфраструктурі режиму Талебан іще немає, але у Сполучених Штатах уважають за успіх і ці удари, і одночасну продовольчу допомогу афганцям. А Європейський Союз уже замислюється над майбутнім Афганістану.

«Дуже успішними» назвав нічні повітряні удари в Афганістані міністр оборони США Доналд Рамсфелд. За його словами, цілями американських і британських військ були військова авіація, аеропорти і установки протиповітряної оборони талібів, а також інфраструктура сполучення і тренувальні табори терористичної мережі Аль-Каеда.

Так само успішними вважають американські військові й іншу частину операції: над районами Афганістану, де, за їхніми даними, населення найбільше страждає від голоду, із літаків було скинено продуктові пайки. Рамсфелд заявив, що ця допомога має на меті підкреслити: удари в Афганістані під проводом США призначені зашкодити тільки терористам, а не пересічним афганцям.

На цій меті наголосив у понеділок і Джордж Робертсон, генеральний секретар союзу НАТО, який як організація в першій фазі ударів участі не брав: «Ця операція не спрямована проти народу Афганістану. Вона спланована, щоб ударити по тренувальних таборах терористів Аль-Каеди і військових об’єктах режиму Талебан в Афганістані».

Натомість самі таліби не приховують невдоволення — і користуються при цьому вже звичним лексиконом, майже дослівно повторюючи сентенції натхненника Аль-Каеди Осами бин Лядина, які, на думку ісламістів, мали б повернути проти США й їхніх союзників усіх мусульман. Ось як, до прикладу, говорив у понеділок єдиний посол уряду талібів за кордоном — у Пакистані — мулла Абдул Салам Заїф: «Це напад не тільки на Афганістан, це є терористичний акт проти всього мусульманського світу».

У непростому становищі відтак опиняються ті ісламські держави, уряди яких підтримали протитерористичну операцію США й союзників — але населення яких чималою мірою піддається на пропаганду екстремістів. Чи не найбільші демонстрації протесту відбулися в понеділок у Пакистані, де до того ж чимало людей мають через кордон в Афганістані родичів; пакистанська поліція розганяла демонстрації, що супроводжувалися насильством, за допомогою подразливого газу чи навіть куль; є поранені і, як повідомляють, і загиблі.

Тим часом міністри закордонних справ країн – членів Євросоюзу обговорювали в Люксембурзі французькі пропозиції, як скористатися з допомоги Організації Об’єднаних Націй і колишнього афганського короля Мохаммада Захіра Шаха, щоби на зміну режимові талібів міг прийти в Кабулі демократичний уряд — «перехідна адміністрація, що представляла б увесь афганський народ» і мала б за завдання «встановити потреби відбудови і визначити демократичне майбутнє Афганістану».

Як мовиться в заяві, ухваленій на зустрічі, «афганський народ заслуговує на уряд, що був би справді представницький і відповідав би його потребам і сподіванням».

«Такий уряд, – заявляє Європейський Союз, – знайде в ЄС прихильного партнера».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG