Доступність посилання

16 Грудень 2017, Київ 11:55

Чеські урядовці мають вивчати українську мову - так вирішив уряд Чеської Республіки. Як розвиватиметься державна програма в майбутньому – покаже час


Чеські урядовці мають вивчати українську мову - так вирішив уряд Чеської Республіки. Як розвиватиметься державна програма в майбутньому – покаже час

Прага, 21 листопада 2001 - Кілька днів тому чеський міністр праці й соціальних справ Владімір Шпідла був гостем студентів університету в місті Чеське Будєйовіце. Явище буденне і перейшло б повз увагу, якби не заява міністра про те, що урядовці його міністерства вже невдовзі засядуть за підручники української мови. Це потрібне для того, наголосив міністр, щоб справитись з потребами тих українських громадян, котрі приїдуть на роботу до Чеської Республіки.

Суть проблеми полягає в тому, що вже кілька років, як найпотужніші галузі промисловості кульгають через брак робочої сили. Якщо нині цей дефіціт допомагають ліквідувати десятки тисяч українських заробітчан, причім значною мірою – нелегальними заробітками, то завтра чеська економіка вже потребуватиме сотні тисяч робітників. Тільки робоча сила зі Сходу нас врятує від економічної кризи, - заявив чеський міністр. І додав, що йтиметься насамперед про кваліфіковану робочу силу з України.

Як практично запрацює механізм створення робочих місць, запитів на роботу, про яку кількість робочих місць конкретно йтиметься, сьогодні говорити завчасно. Однак що мало б бути зроблене вже, то це запровадження української мови в Міністерстві праці й соціальних справ та його представництвах на місцях.

При цьому не можна оминути таких два аспекти проблеми, очевидних вже нині. Міністр праці Владімір Шпідла є одночасно головою правлячої партії соціальних демократів. Зрозуміло, його заява щодо притягнення емігрантів з України відразу викликала критику опозиції, яка вважає, що Чеська Республіка мала б більше орієнтуватись на Захід, а не в протилежному напрямку. Саме проправа опозиційна Громадянсько-демократична партія має реальний шанс виграти наступні парламентські вибори. Яка доля спіткає тоді проект нинішнього міністра праці – передбачити тяжко.

І друге. В Чеській Республіці сьогодні викладають українську мову та літературу в трьох університетах – Карловому – в Празі, імені Масарика – в Брно та університеті імені Палацького в місті Оломоуц. Іншими словами, тут існує багата і давня традиція україністики. Можна з упевненістю говорити, що чеські урядовці мають надійну базу для вивчення української мови вдома. Звідтіля й переконання в тому, що чеські державні урядовці таки українську мову засвоять і на державній роботі, за новими вимогами, розмовлятиму нею з емігрантами з України. У всякому разі може виникнути досить проблематична ситуація, якщо чехи схочуть, скажімо, своїх урядовців направили на мовне стажування в Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG