Доступність посилання

ТОП новини

ПОНЯТТЯ «АГІТАЦІЯ»: Відповідь члена ЦВК Ставнійчук М.І. на лист виконуючого обов’язки директора української служби Радіо Свобода Олександра Народецького до Голови ЦВК Михайла Рябця


ПОНЯТТЯ «АГІТАЦІЯ»: Відповідь члена ЦВК Ставнійчук М.І. на лист виконуючого обов’язки директора української служби Радіо Свобода Олександра Народецького до Голови ЦВК Михайла Рябця

УКРАЇНА ЧЛЕН ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ 01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1 тел./факс: (044) 296 82 88

№ 21-32-9 від 2 січня 2002

Виконуючому обов’язки директора редакції "Радіо "Свобода" О.НАРОДЕЦЬКОМУ

Шановний пане Олександре!

Щодо питань, викладених Вами в листі від 28 грудня 2001 року на адресу Центральної виборчої комісії України, повідомляємо.

Визначення поняття передвиборної агітації законодавство України, на жаль, не передбачає, що, звичайно, суттєво ускладнює виборчий процес у частині ведення передвиборної агітації та розмежування заходів щодо інформування населення України під час виборів та заходів передвиборної агітації. На жаль, виборче законодавство також не містить й інших понять, які слугують правовому регулюванню передвиборної агітації, зокрема "політична реклама", в тому числі й прихована, "антиреклама" тощо.

Юридична енциклопедія (видавництво "Українська енциклопедія" ім. М.П.Бажана, 1998), що на сьогодні є першим в Україні багатотомним систематизованим зводом знань про державу і право, визначає, що агітація - це публічне колективне або індивідуальне поширення теорій, концепцій, ідей або лозунгів серед певного кола осіб з метою впливу на них, переконування їх у чому-небудь і спонукання до певних дій (голосування на виборах за тих чи інших кандидатів, участь у страйках, мітингах, походах, демонстраціях) (том 1, с.36). Агітація розрізняється за:

змістом (політична, ідеологічна агітація тощо);

-

суб'єктами, учасниками ведення агітації (агітація політичних партій інших політичних сил, окремих державних, політичних і громадських діячів);

формами (бесіда, інформація, промова, доповідь);

-

засобами ведення агітації (агітація у пресі, на радіо, телебаченні, в кіно, театрі, образотворчому мистецтві, в політичній, художній та іншій літературі тощо).

До цього визначення варто додати, що на виборах в Україні, в тому числі й на виборах народних депутатів України, допускається ведення агітації на виборах як "за" кандидатів, політичні партії, виборчі блоки політичних партій, так і "проти" кандидата, політичної партії, виборчого блоку політичних партій. Передвиборна агітація міститься там, де ведеться агітація "за" або "проти", де відбувається спонукання голосувати "за" чи "проти" політичних партій, виборчих блоків політичних партій, кандидатів у депутати.

Закон не встановлює вичерпного переліку форм передвиборної агітації.

Частиною першою статті 51 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлюється, що передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми політичних партій, виборчих блоків політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному виборчому окрузі, політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію "за" або "проти".

З огляду на положення статті 34 Конституції України, частина друга статті 53 Закону України "Про вибори народних депутатів України" має дозвільний, а не обмежувальний характер, передбачаючи, що в засобах масової інформації передвиборна агітація проводиться у формі публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій, інтерв'ю, виступів, політичної реклами, теленарисів, відеофільмів, інших публікацій та повідомлень про політичну партію, виборчий блок політичних партій, кандидатів у депутати та в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України. Тобто зазначеними положеннями статті 53 Закону дозволяється вести агітацію у визначених формах, що, по-перше, не виключає можливості ведення агітації на виборах і в інший спосіб; по-друге, не встановлює, що будь-які інтерв'ю, прес-конференції, виступи в період проведення виборів є заходами ведення передвиборної агітації.

Разом із тим, частина друга статті 51 Закону України "Про вибори народних депутатів України" відокремлює від передвиборної агітації лише офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписи, кінозйомки, фотоілюстрації) про дії кандидатів у депутати, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України або законами України.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про інформацію" інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування - це офіційна документована інформація, що створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого і регіонального самоврядування. Основними джерелами цієї інформації є:

законодавчі акти України, інші акти, що приймаються Верховною Радою та її органами, акти Президента України, підзаконні нормативні акти, ненормативні акти державних органів, акти органів місцевого і регіонального самоврядування. Інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом:

опублікування її в офіційних друкованих виданнях або поширення інформаційними службами відповідних державних органів та організацій;

опублікування її в друкованих засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіо- та аудіовізуальні засоби масової інформації;

безпосереднього доведення її до заінтересованих осіб (усно, письмово чи в інший спосіб);

надання можливості ознайомлення з архівними матеріалами;

оголошення її під час публічних виступів посадових осіб.

Стосовно порушеного Вами питання щодо більш точної юридичної характеристики обмежень для зарубіжних засобів масової інформації у передвиборний період, то слід зауважити, що Закон України "Про вибори народних депутатів України" чітко встановлює, що проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, які діють на території України, забороняється (частина тринадцята статті 56 Закону).

З повагою СТАВНІЙЧУК М.І.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG