Доступність посилання

ТОП новини

Масові відімкнення регіонів України від тепло - і газопостачання


Масові відімкнення регіонів України від тепло - і газопостачання

Київ, 28 січня 2002 - У студії Радіо “Свобода” народний депутат України, перший заступник парламентського Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олексій Кучеренко та Вадим Дюканов – голова Українського товариства стійкого розвитку.

Тема розмови: масові відімкнення регіонів України від тепло - і газопостачання. Особливо складна ситуація в Луганській області. Як подолати цю ситуацію?”

Олексій Кучеренко:

“На сьогодні ми повинні зробити все, щоб відійти від популізму. Можемо кричати, що всі винні в такій ситуації – президент, уряд. Але на сьогодні самі споживачі заборгували за тепло, чи ні? Якщо ми не відповімо на це запитання, не зможемо проаналізувати ситуацію.

А якщо люди не сплачують за тепло, треба розбиратися –чому. Чи є в них гроші для того, щоб сплачувати за це, чи є, взагалі, робочі місця в цьому регіоні?

Це вже питання соціальної сфери, і не тема нашої розмови. Якщо ж вони сплачують, треба говорити про те, що порушуються їхні права, і люди мають усі підстави для судового розгляду. Влада повинна допомогти їм юридично оформити свої претензії до постачальника і в суді захистити свої права.”

Майя Нагорняк:

«Якщо люди почнуть звертатися до судів, там буде стільки роботи! Вони будуть мати таке наватаження, що я не уявляю, як судді будуть це «розгрібати».

Олексій Кучеренко:

«Я свого часу був головою Запорізької облдержадміністрації, до того працював у великому бізнесі, тому, коли сьогодні на четвертому році свого депутатства я кажу, що немає іншого виходу для споживача, ніж іти до суду, повірте – я вистраждав таке рішення і в ньому впевнений.

Закони, які мусять захищати споживача, у нас не працюють. Я представляю Запорізький регіон, який на 90% розроховується за газ, а все одно там немає ні тепла, ні газу.»

Вадим Дюканов:

«Напевно, картина в Луганську дуже типова для Східних регіонів України. Якщо говорити про причини такої ситуації, то перша –неспроможність значої частини нашого населення платити за житлово-комунальний сектор.

Якщо звернутися до класифікації ООН, люди, щоденний доход яких не перевищує одного доллара, живуть за абсолютною межею бідності. В Україні таких сотні тисяч, якщо не мільйони.

Вимагати від них повної сплати послуг – це безглуздя. Друга причина – неможливість через нестачу коштів у держбюджеті переводити дотації до місцевих бюджетів. Ви можете сплатити і не отримати оплаченої послуги.

Третя причина - небажання місцевих органів влади платити за комунальні витрати бюджетних організацій. Нарешті, одна з важливіших причин – зношений стан теплових і газових мереж. Усе це вкупі дає такий результат.

Якщо ми сьогодні розглядаємо відносини «споживач - постачальник», то, насамперед, повинні навчити споживача, як йому відстоювати свої права перед постачальником за ненадані послуги».

Майя Нагорняк:

До Вашої уваги матеріал нашого кореспондента Сергія Руденка:

“Цього тижня, перебуваючи на Сумщині, прем’єр-міністр Анатолій Кінах заявив, що облдержадміністрації повинні “суворо зупиняти” постачальників електроенергії, які без узгодження з ними відмикають споживачів від електроенергії. “Кожна лампочка, яка не горить, це втрачений голос довіри влади”, - резюмував прем’єр, кандидат у депутати. При цьому цікаво, що Кінах заявив: в Україні дефіциту електроенергії немає, сьогодні на атомних електростанціях працюють 11 із 13 блоків, а у лютому число блоків, що працюють, буде збільшено до 13.

Як нормальну, керівник уряду охарактеризував ситуацію і із теплоелектростанціями. Утім, попри це, в Україні ще продовжуються, започатковані п’ять років тому, системні відімкнення споживачів від електроенергії. Зокрема, це відбувається у Південно-Східних, Південних і Західних областях. І цьому не змогла зарадити приватизація обленерго.

Як каже директор енергетичних програм Українського центру політичних і економічних досліджень імені Разумкова Володимир Саприкин, системні відімкнення є вимушеним засобом, до яких вдаються енергетики:

“Це виникає внаслідок браку електроенергії в Україні і мета відімкнень – підтримати посильну частоту в об’єднаній енергетичній системі України.

До того ж, існує система автоматичного частотного розвантаження. Коли знижується температура повітря взимку, вмикається ця система. Головна проблема, що відімкнення не вибирає тих, хто платить, а хто – ні. Відмикаються всі”.

Володимир Саприкин каже, що ліквідувати дефіцит електроенергії в Україні частково вже допомагає робота української та російської енергосистем у паралельному режимі. Однак, на його думку, вирішити проблему із електроенергією можна і за рахунок компенсуючих потужностей на Рівненській та Хмельницькій АЕС.

Очевидно, вказівку Кінаха керівникам облдержадміністрації тимчасово – до 31 березня - не вдаватися до відімкнення електроенергії споживачам, навряд чи втішить останніх. Хоча слід сказати, що системні відімкнення відбуваються і у далекій Каліфорнії. Оце, мабуть, і повинно втішати українських споживачів”.

Олексій Кучеренко:

“Хочу подякувати за такий реалістичний погляд на проблему. Стосовно заяви пана прем’єра. Ви знаєте, вона мене особисто здивувала. Я не дуже добре розумію, що це за вказівка прем’єра до глав держадміністрацій у тих областях, де обленерго приватизовані і для них важливіше на сьогодні- рівень розрахунків.

Також я не можу погодитись, що атомні блоки у нас дуже добре працюють. Бо, наприклад, на Запорізькій атомній станції за останній час аварійне зупинення блоків було 6 разів.

Минулого року розрахунки за атомну енергетику були на рівні 57%, тобто мова йде про колосальне недофінансування програм ядерної безпеки, програм переобладнання, планових ремонтів.

Сьогодні треба говорити про розбудову виваженої системи стосунків зі всіма суб’єктами енергоринку, в першу чергу –зі споживачами.”

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG