Доступність посилання

ТОП новини

У Празі намагаються погасити скандал, що його викликав прем’єр Чехії в Ізраїлі, проголошуючи не виважені політичні оцінки історії та образливі висловлювання на адресу деяких закордонних політиків


У Празі намагаються погасити скандал, що його викликав прем’єр Чехії в Ізраїлі, проголошуючи не виважені політичні оцінки історії та образливі висловлювання на адресу деяких закордонних політиків

Прага, 21 лютого 2002 - З великими труднощами чеське міністерство закордонних справ згладжує сьогодні скандал, котрий викликав голова чеського уряду Мілош Земан. Перебуваючи кілька днів тому з офіційним візитом в Ізраїлі він в інтерв’ю газеті «Гаарец» прирівняв палестинського лідера Ясира Арафата до Гітлера. Не менш гострими були його висловлювання для ізраїльського телебачення «Канал-2». На запитання журналіста, чи існує подібність між Гітлерівським Третім рейхом і Арафатівською палестинською автономією, прем’єр відповів: «Звичайно, що є. Передусім у визначенні тероризму».

Зрозуміло, вибухнув скандал, наслідки якого швидко не забудуться. В усякому разі, як чеська преса, так і мас-медіа на Заході сьогодні пригадали чеському прем’єрові й багато інших його, скажімо так - не зовсім дипломатичних висловів. Наприклад, він назвав австрійського правого лідера Йорґа Хайдера пронацистським політиком, а австрійців, котрі протестують проти чеської атомної електростанції Темелін, «ідіотами». Не забувся і вислів прем’єра щодо судетських німців, яких він назвав «зрадниками» і «п’ятою колоною» Гітлера». Минулого року дісталось американцям і навіть колишнім співгромадянам – словакам. Під час перебування в Сполучених Штатах Америки чеський прем’єр сказав, що американці п’ють не пиво, а коричневу воду. Словацькому пиву дісталось ще більше: чеський прем’єр прирівняв його до проносного засобу. Словаки по-сусідськи образились.

Цього разу, з усього видно, самими образами не обійдеться. Реагуючи на виступ чеського прем’єра, єгипетський уряд повідомив, що поки-що відкладає на невизначений термін його плановий візит у країну, а Ліга Арабських Держав заявила, що чеський прем’єр перейшов межі розуму. В Парижі оцінили вислови Мілоша Земана як цілком невідповідні. З критикою виступив і комісар Європейського Союзу Ґюнтер Фергойден. « Таких висловів ми від країни – майбутнього члена ЄС не чекаємо», - наголосив він. З гострою критикою виступили і чеські політики, передусім - президент Вацлав Гавел і голова Парламенту Вацлав Клаус, котрий назвав вислови свого земляка «шаленими, абсурдними і такими, що шкодять Чеській Республіці».

Тому з таким напруженням чекали приїзду до Праги Йошки Фішера – міністра закордонних справ Німеччини. Одноденний візит відбувся минулої середи і трохи зменшив напругу. В Празі виправдовувались, принаймні Мілош Земан намагався перекинути вину на перекладачів в Ізраїлі. Йошка Фішер дипломатично назвав скандал «турбуленцією, котра не може пошкодити добрих стосунків між двома країнами. З тим і поїхав додому. Однак майбутній візит до Чеської Республіки німецького канцлера Шредера, що запланований на наступний місяць, поки що німецька сторона не підтвердила.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG