У 1995 році була розроблена і затверджена Кабінетом Міністрів програма правової освіти населення. Однак, за словами, колишнього міністра юстиції, народного депутата Василя Онопенка: «Програма є, а правової освіти немає, оскільки чинній владі невигідно, щоб люди знали свої права і боролись за них ».
Звертатися ж до юристів для більшості селян - річ надто дорога. Втім, схоже на те, що господарники трьох районів Вінниччини невдовзі не матимуть такої проблеми. У трьох районних центрах: Калинівці, Козятині та Хмільнику - започатковано соціальну програму із юридичного обслуговування селян «Народний адвокат».
За порівняно невеликий час роботи програми юридичною допомогою скористалося кілька сот осіб. Кількість тих, хто бажає отримати допомогу, збільшується з кожним тижнем.
Як результат, кількість юристів, що обслуговують населення, довелося збільшити від 7 до 12 осіб. На консультацію приїжджають люди з інших районів Вінниччини.
Ініціатори програми наголошує на тому, що місцева влада в особі чиновників різного рангу та деяких керівників сільгосппідприємств протидіють програмі, перешкоджають розповсюдженню інформації про неї, адже бюрократам, влада яких тримається, зокрема, на залякуванні селян, невигідно, щоб вони знали і вміли відстоювати свої права. Щоправда, і недосконале законодавство їм також у цьому потурає.
Прогалини у законодавстві, зокрема у Земельному кодексі, на думку координатора програми, зроблено свідомо, з тим, щоб селянин й надалі залишався підневільним. Зокрема, багато питань віднесено на відкуп загальних зборів, які, зазвичай, ухвалюють думку керівництва.
Селяни, що стали об’єктом зловживань новітніх визискувачів, очевидно, не будуть стояти осторонь і візьмуть у руки більш надійний засіб захисту, ніж вила: знання законів і вміння ними скористатися. У цьому сенсі програма “Народний адвокат” є хорошим помічником.