Доступність посилання

ТОП новини
14 квітня 2021, Київ 18:14

Близький схід. Молдова


Близький схід. Молдова

Прага, 5 квітня 2002 – Головна увага західних коментаторів і далі залишається на Близькому сході. Оглядачі відгукуються зокрема на останні заяви президента США Буша, у яких головну вину за подовження конфлікту він складає на палестинську сторону. Серед інших міжнародних подій західні оглядачі порушують триваючі у столиці Молдови протести проти комуністичного президента, ставленика Москви.

Коментуючи позицію ізраїльського прем’єра Шарона у близькосхідному конфлікті, оглядач німецької газети «Франкфуртер альґемайне цайтунґ» Клаус-Дітер Франкенберґер пише, що покладання на військову силу і репресії не принесло обіцяної Шароном безпеки, а лише допровадило ізраїльське суспільство до почуття гіркоти і відчаю. З іншого боку, як вважає автор, терористичні атаки ісламських екстремістів-самовбивць, це не лише акти відчаю людей, що бажають миру, це акції, спрямовані на знищення Ізраїлю.

Багато спостерігачів нині вважають, веде далі автор, що зовнішнє втручання в конфлікт не мало би сенсу, поки насилля, фанатизм і тероризм не вичерпають себе. Проте стояти збоку і спостерігати, поки обидві сторони не закінчать взаємні криваві атаки, означало би погоджуватися з дальшою загибеллю невинних цивільних осіб з обох боків.

Палестинці, зрозуміло, мають право на власну державу, пише на закінчення оглядач німецької газети, проте арабські країни повинні змінити свою близькосхідну політику і погодитися жити в мирі з Ізраїлем.

Тим часом британська газета «Дейлі телеґраф» коментує останні заяви президента США Буша у справі ізраїльсько-палестинського конфлікту. Буш, як вважає газета, надзвичайно критично відгукується про дії палестинського лідера Арафата, який свого часу відмовився від мирних переговорів, чим зрадив палестинців і спровокував дальші криваві насилля. Своїми зауваженнями, як підкреслює «Дейлі телеґраф», президент Буш по суті відкидає особу Арафата, як партнера в переговорах з Ізраїлем. Позиція Буша, на думку газети, свідчить про його дальшу підтримку Ізраїлю, що може створити труднощі в утриманні антитерористичної коаліції у регіоні Близького сходу. Однак, як вважає газета, позиція Буша має сенс, поки палестинська сторона не змінить своєї політики й лідера. Проте проблема полягає в тому, закінчує газета, що палестинці не мають іншого лідера, крім Арафата, неспроможного повести їх до миру й процвітання.

Газета «Уолл стріт джорнел» у редакційній статті відгукується на масові протести у столиці Молдови Кишиневі, де тисячі демонстрантів вимагають відставки комуністичного лідера, президента Вороніна. Газета підкреслює при цьому, що головною рушійною силою протестів виступають молдавські націоналісти, які бажають тісніших зв’язків або й возз’єднання з етнічно і мовно близькою Румунією. Ïм протистоїть російська національна меншість і жменька молдаван, які воліють залишатися у близьких взаєминах із Росією. За цих умов, на думку газети, ситуацією в Молдові мав би зайнятися уповноважений Європейського союзу із закордонних справ Хав'єр Солана. Досі, як вважає газета, ЄС нехтував проблемою Молдови, незважаючи на можливі драматичні наслідки для усіх зацікавлених сторін.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG