Доступність посилання

ТОП новини

Демократія і держава: «У місці священної історії, у святому місці, де мав би бути спокій і мир, цими днями стріляють, і проливається невинна кров»


Демократія і держава: «У місці священної історії, у святому місці, де мав би бути спокій і мир, цими днями стріляють, і проливається невинна кров»

Прага-Варшава-Віфлеєм, 19 квітня 2002 –

Програму з Праги веде Людмила Литовченко, із Варшави – Ганна Стеців.

Людмила Литовченко:

У ці дні довкола міста Віфлеєм точиться чимало гострих дискусій. І ми отримуємо чимало інформації про протистояння ну вулицях і під стінами стародавніх храмів. У місці священної історії, у святому місці, де мав би бути спокій і мир, цими днями стріляють, і проливається невинна кров. Ми хотіли б розповісти про історію виникнення цього релігійного центру і про його сьогоднішній стан. У чому історична своєрідність Віфлеєму? Звертаюсь до автора рубрики Василя Зілгалова:

Василь Зілгалов

У ці дні довкола міста Віфлеєм точиться чимало гострих дискусій і ми отримуємо чимало інформації про протистояння на вулицях і під стінами стародавніх храмів. У місті священної історії, святому місці, де мав би бути спокій і мир, у ці дні стріляють і проливається невинна кров. Ми хотіли би розповісти про історію виникнення цього релігійного центру і про його сьогоднішній стан. У чому історична своєрідність Віфлеєма?

У Старому Заповіті, зокрема у книзі пророка Міхея сказано, «Ти ж, Віфлеєме-Єфрато, занадто малий єси, щоб бути між тисячами Юди. З тебе вийде мені той, хто має бути Володарем в Ізраїлі; його походження із давніх-давен, із днів споконвічних. Тому він лишить їх до часу, коли породить та, що має родити;...». Тобто, у цьому пророцтві йдеться про народження сина Божого у Бейт Лехемі, як називають Віфлеєм по старо-єврейскому, що означає Дім хліба. Це місто відоме також , як батьківщина видатного юдейського царя Давида. За Новим Заповітом – це місце народження Ісуса Христа.

Віфлеєм знаходиться в кількох кілометрах на південний-захід від Єрусалима, в плодючій місцевості, на двох пагорбах, схили котрих вкриті виноградниками.

Він є дуже стародавнім центром релігійного життя, заповітна мета паломництва. Храм Ісуса Христа з гротом Різдва збудований тут ще 326 року і зруйнований під час повстання самаритян, та перебудований 530 року під час правління імператора Юстиніана і також в ХІІ столітті за хрестових походів. З католицьких пам’яток у Віфлеємі виділяється церква Святої Катерини.

А що являє собою Віфлеєм сьогодні?

Нині у місті проживає до 60 тисяч мешканців. Паломників з усього світу приваблюють окрім церкви Різдва й храму Святої Катерини також грецький монастир по вулиці Ясельній, збудований на місці джерела, із якого під час битви з філістимлянами напився цар Давид. Поряд із храмом Різдва –францисканська церква, про яку так багато сьогодні говорять, вона збудована на місці , де за легендою стояв будинок Йосипа-теслі. Католики відзначили місце народження Ісуса в храмі Різдва срібною 14-кінцевою зіркою у 1717 році, тут є і вірменська каплиця, а з неї вхід до францисканського храму. Іконостас храму Різдва з різного дуба привезений 1744 року з Греції. Багато тут дарунків від Росії - дзвони, панікадила. У 1855 році, коли султан Туреччини надав переваги розпоряджатися у храмі Різдва Грецькій православній церкві, тут загострилися стосунки між конфесіями. Сьогодні всі великі конфесії знаходять періодичний консенсус і кожна святкує Різдво Христове у свій день. На вулиці Молочного грота стоїть церква, що збудована над печерою, де Марія годувала Ісуса і згідно з легендою кілька крапель молока пролилося на чорний камінь і він побілів. На жаль, сьогодні каміння Віфлеєма стає червоним від пролитої крові.

Людмила Литовченко:

Ми у Віфлеємі. Там тривалий час перебувають замкнені в монастирі ченці Закону Святого Франциска. Вони не можуть вийти з монастиря, оскільки в храмі Різдва Христова, яким опікуються оці францисканці, сховалася група палестинців. І храм і монастир знаходяться під дулами ізраїльських снайперів. Такий стан справ триває достатньо довго, і 19 квітня францисканці Польщі, Словаччини та України звернулися з листом до представників палестинської автономії та до посла Ізраїлю в Польщі. У нас на зв`язку Варшава та наша колега Ганна Стеців.

Ганна Стеців:

Власне ті слова Василя Зілгалова про те, що слово Віфлеєм означає “дім хліба”, можна, на жаль , перефразувати, що Віфлеєм може стати містом, де може забракнути декому хліба. Серед ченців закону Св. Франциска, які опікуються храмом Різдва Христова у Віфлеєму, є поляки. І францисканці з Польщі, Словаччини та України звернулися 19 квітня з вимогою негайно втрутитися в справу, аби запевнити безпеку монахам у Віфлеємі. У своєму листі до посла Ізраїлю у Варшаві і до представників палестинської автономії ці францисканці пишуть:” Ми занепокоєні драматичним становищем наших францисканських братів у Віфлеємі і волаємо про негайну інтервенцію, аби гарантувати безпеку їхнього життя.”

Людмила Литовченко:

Чи відомо щось про умови перебування ченців у монастирі, на скільки часу вистачить їм води, поживи, чи є там електрика? Як вони там живуть?

Ганна Стеців:

Лише з ізраїльських джерел відомо, що монахи поки що мають якийсь запас питної води, хліба, але який запас – на 1 день, на 2 чи на 30 поки невідомо.

Людмила Литовченко:

Ти говорила на цю тему з дипломатичним представником палестинської автономії у Варшаві, і що каже палестинська сторона, і що каже ізраїльська? Відомо, що міністр закордонних справ Ізраїлю, перебуваючи 18 квітня у Варшаві, відповідав на це запитання і висловлював свою думку також посол Ізраїлю в Польщі Шевах Вайс.

Ганна Стеців:

Дипломатичний представник палестинської автономії, у Варшаві його іменують послом, хоча ізраїльська сторона протестує проти цього, пан Хафез Алнімер, з яким я зустрілася цими днями, каже, що серед палестинців, які сховалися в храмі Різдва Христова нема терористів, там, мовляв, лише цивільні мешканці Віфлеєма. Можливо серед них є люди зі зброєю, але в основному це мирні мешканці Віфлеєма, палестинці, які сховалися від ізраїльських куль. Так каже представник палестинської автономії. Ізраїльська сторона ставить питання однозначно, це підкреслювали і посол і міністр закордонних справ у Варшаві, - лише коли ті, що сховалися, складуть зброю, можливе мирне розв`язання проблеми. На тому справа зупинилася. Як довго можуть витримати люди, зачинені в святині, як повернути ченцям належні умови для виконання ними своїх обов`язків, які довірила їм апостольська столиця, про це давайте запитаємо самих тих людей, які перебувають зачиненими в храмі у Віфлеємі. Серед них є монахи польського походження.

Людмила Литовченко:

Ми зателефонували до монастиря отців-францисканців у Віфлеємі. І телефонний дзвінок відібрав отець Северин Любецький. В яких умовах ви зараз там перебуваєте?

Северин Любецький:

Самі розумієте, що по 17, 18 днях, як ми цілковито відтяті від світу, практично повністю позбавлені води, електрики, доставки продуктів – до нас не може дістатися Організація Червоного Хреста, ситуація далеко не найкраща. Для палестинців, що перебувають на території храму Різдва Христова, вона просто трагічна

Людмила Литовченко:

А чи серед палестинців, які заховалися в храмі, є жінки, діти?

Северин Любецький:

Нема ні жінок, ні дітей. Є велика група цивільних мешканців Віфлеєма, які опинилися тут випадково. Є багато представників служби безпеки війська, поліції палестинської автономії. Є також група з Хамасу, з Танзіму. Але треба наголосити, що є тут велика група людей, які не мають нічого спільного з політикою, ані з жодними угрупованнями. Вони звичайні громадяни палестинської автономії.

Людмила Литовченко:

Чи ви вже знаєте про лист у ваш захист?

Северин Любецький:

Нас дуже тішить, що лист, надісланий і до ізраїльського посольства, і до палестинської автономії. Бо обидві сторони мають вплинути на те, щоб храм Різдва Христова був як найшвидше звільнений і повернувся до свого давнього статусу, до своєї давньої місії – приймати прочан з усього світу.

Людмила Литовченко:

Це був отець Северин Любецький із Закону Святого Франциска, чину, що опікується храмом Різдва Христова у Віфлеємі. На зв’язку з Варшави була Ганна Стеців. Дякую.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG