Доступність посилання

25 Вересень 2017, Київ 00:38

Прямий Ефір: Третій конгрес Світової федерації українських лемківських об’єднань на тлі нещодавньої 55-ї річниці операції “Вісла” як останнього подвигу сталіністів у вирішенні національного питання


Прямий Ефір: Третій конгрес Світової федерації українських лемківських об’єднань на тлі нещодавньої 55-ї річниці операції “Вісла” як останнього подвигу сталіністів у вирішенні національного питання

Київ-Прага, 20 травня 2002 -

Зиновій Фрис:

Переходимо до другої теми. Трошечки більше, ніж 55 років тому близько 150-ти тисяч українців вигнано з рідних земель Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини і південного Підляшшя. Був це результат проведення польським комуністичним режимом акції «Вісла», яка чорними буквами увійшла в найновішу історію українського народу. 28 квітня 47-го року о 4-тій годині ранку шість дивізій війська польського оточили села своїх співгромадян-українців у південно-східних реґіонах країни. В той самий час відділи НКВД і військові частини Чехо-Словаччини заблокували східний і південний кордони Польщі. Розпочалась операція «Вісла». В 44-46-му роках до радянської України було депортовано 480 тисяч українців. Учора, в неділю, в Києві відбувся ІІІ Конгрес світової федерації українських лемківських об’єднань. Головний наш гість до цієї теми - голова київського відділення товариства «Лемківщина» Микола Горбаль.

Зиновій Фрис

Пане Горбаль, Ви були вчора свідком, учасником ІІІ Конгресу, чи не могли б Ви сформулювати проблеми, які сьогодні найгостріше стоять перед лемками, і як ці проблеми може вирішити українська влада, польська влада? Що вони для цього роблять?

Микола Горбаль

Очевидно, що над частиною українства після закінчення війни сталася наруга. Я думаю, що основним моментом, який спричинився до того, було те, що карпатське населення України, вважалося, в якійсь мірі може сприяти збройному опору тоталітарним режимам і сприяти визвольній боротьбі України за незалежність, і тому, думаю, їх усіх виселили до одного. Тільки на Лемківщини більше трьохсот сіл залишилися порожніми примарами. А лемки розсіяні по цілому світу. Минулого Конгресу, який був 4 роки тому у Львові, ввели поняття «українських лемків», тобто це є Світова федерація українських лемківських об’єднань. Дехто каже, чи варто називати українських, очевидно, що лемки - це українці. На жаль, частина лемків себе не ототожнює з Україною. Існує таке поняття як політичне русинство. Комусь вигідно це. Політичне русинство в будь-якій країні, чи в Словаччині, чи в Польщі буде елементом, ґрунтом для асиміляції, якщо себе не ототожнюватиме з українською культурою, з українським етносом. А для мене лемки - і те, що мають говірку, і те, що трохи відрізняються своєю культурою - це нормальне явище. З огляду на географічне положення українська мова, дуже архаїчна мова залишилися тільки в лемків, і це справжня давня українська мова, якою розмовляла, можливо, і Київська Русь, і всі русини по цілій теперішній Україні. Вона більш законсервована, і в цьому є теж позитивний результат - лемківських товариств в Україні і поза Україною - зберегти набутки цієї культури для України і власне для світу. А оскільки Лемківщина зараз у кордонах Польщі, а Польща йде до Європи, я думаю, що це буде їм тою раною, яка їм болітиме, якщо ми не вирішимо проблему тої частини українства, яка була виселена насильно. Бо власне, тільки два місяці 44-го року більш-менш можна назвати виїзд лемків на Україну добровільним, а решта - усе це було насильно. Хоч планувалося закінчити переселення в 45-му році в грудні, то потім ще цілий 46-й рік виселяли людей.

Сергій Грабовський

Пане Горбаль, а які конкретні вимоги висунув Конгрес?

Микола Горбаль

По-перше, ухвалено програму відродження лемківщини, по-друге, навіть те, що з цілого світу зібрано всі організації, створено Федерацію лемківських об’єднань, в об’єднання входять різні групи, зараз подали заявку з Югославії, їх там називають русинами-українцями, із Хорватії також. Отже, весь карпатський реґіон українства формується в такі об’єднання, хоча часто-густо політично ми можемо бути різні, але ця федерація має на меті відродити той реґіон, Польща втратила на цьому, що виселила звідти українців...

Сергій Грабовський

Власне, як у Криму з татарами відбулося, практично синхронно, якраз позавчора була річниця депортації кримських татар, теж трагічна річниця. Наскільки мені відомо, Конгрес вимагає від нового парламенту ухвалення закону про депортацію. Якщо можна, трошки детальніше, що це означає?

Микола Горбаль

Так, ми подали такий проект, він уже є в парламенті. Думаю, що тут треба буде трохи часу, оскільки коли виселяли, називали це добровільним переселенням, отже, треба буде довести наскільки «добровільним» це було. Очевидно, що це була депортація! І треба відважитися на це. Я мушу сказати, що Польща зараз більше готова слухати це питання, ніж Україна. В Україні щось не знають, чогось сумніваються, владні структури бояться підходити до нього в той час, коли справді Польща хоче очиститися від того накипу тоталітарного режиму комуністичної Польщі, бо вона йде в Європу, вона хотіла б загоїти ті рани. І я думаю, що наше завдання і сам форум був спрямований на те, щоб привернути увагу саме українського уряду, ніж польського.

Сергій Грабовський

Ви вважаєте, що завдання виконане, чи ні?

Микола Горбаль

Я думаю, що так. Ми сформували керівництво нове, певен, що ми зареєструємо цю міжнародну організацію, і вона стане більш впливовою не тільки в Україні, а в інших державах світу.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG