Доступність посилання

ТОП новини

Прямий Ефір: Призначення Віктора Медведчука головою президентської Адміністрації


Прямий Ефір: Призначення Віктора Медведчука головою президентської Адміністрації

Київ-Прага, 12 червня 2002 -

Передачу ведуть Людмила Литовченко та Юлія Жмакіна

Гості студії: Петро Цибенко – народний депутат фракції Комуністичної партії України, голова комітету Верховної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів; по телефону Анатолій Гриценко – директор центру імені Разумкова та Геннадій Бутенко –заступник директора Інституту геронтології з наукової роботи.

Людмила Литовченко

Отож, главою президентської Адміністрації став Віктор Медведчук - лідер Соціал-демократичної партії (об’єднаної). Можливо, для багатьох це призначення стало несподіванкою, можливо, хтось уже знав про це, але мовчав. Виникає таке запитання - чим, власне, зумовлене таке рішення президента Кучми? Пане Цибенко, як Ви дивитесь на таке призначення?

Петро Цибенко

Перше, що я хотів би сказати, дізнавшись про це призначення: «Нарешті сталося». Бо які тільки чутки, якщо хочете, плітки не ходили навкруги майбутнього призначення глави Адміністрації. Кому тільки не приміряли цю посаду. Вважаю, що все закономірно і це раніо чи пізно повинно було статися, бо така відданість не могла не бути поміченою главою держави. Що зміниться? Очевидно, зміниться фаворит, знаєте, я історик за фахом і тому мені напрошується таке порівняння - в історії Росії була така епоха «дворцових переворотів», інколи не встигали відстежити, що ж там відбувається, дещо схоже спостерігаю у зв’язку з цим призначенням. Що за цим стоїть? Я можу висловити таке припущення, що це, скажімо, спроба зміцнити, змінити команду, починаючи сходження до чергових президентських виборів. Очевидно, на дальніх підступах перегруповують сили.

Юлія Жмакіна

Тобто Ви схильні думати, що це такий аванс саме Віктору Медведчуку?

Петро Цибенко

Я цього не сказав. Я сказав, що «йде перегрупування на дальніх підступах». З однаковим успіхом ми можемо припустити, що це аванс цій людині, і з такою ж вірогідністю ми можемо припустити, що це спосіб усунути одного з фаворитів із цієї гонки. Але в тому й іншому випадку я вважаю, що це пов’язано з майбутніми президентськими виборами, спробами підсилити команду, спробами, як це часто в нас буває, починати гру з чистого аркуша.

Людмила Литовченко

Пане Цибенко, скажіть будь ласка, а чи на Вашу думку слід очікувати як результат цього призначення, що влада в Україні стане жорсткішою?

Петро Цибенко

Очевидно, це просто слід очікувати, цей процес уже триває. Як представник опозиції я хотів би сказати про те, що в Україні після президентських виборів спостерігається тенденція до встановлення авторитарної влади, і цей процес відбувається. Нині це не початок, а продовження.

Людмила Литовченко

А це призначення - воно посилить цей процес?

Петро Цибенко

Я думаю, що воно посилить обов’язково ці тенденції. До речі, це відбилося і на складі парламенту, і на нещодавніх парламентських виборах, насправді ця лінія провадиться.

Людмила Литовченко

Пане Цибенко, як Ви вважаєте, чи слід очікувати нових перестановок на політичному Олімпі внаслідок цього призначення?

Юлія Жмакіна

І власне, чого це коштуватиме Україні? Бо Ви були депутатом минулого скликання і знаєте першого віце-спікера того скликання як політика жорсткого стилю.

Петро Цибенко

Чого це може коштувати Україні? Відверто кажучи, від усіх цих владних перестановок я добра не чекаю. А чи з’являться нові фігури на політичному небосхилі України? Думаю, навряд чи, оскільки я бачу й знаю, дивлячись до певної міри зсередини на ці процеси, що «колода, яка тасується» на владному Олімпі, дуже обмежена, і тому в усякому разі я не чекаю появи якихось нових фаворитів, очевидно, триватиме процес підсилення вже тих, що існують, прихильників, фаворитів, їх посилення перед майбутніми президентськими виборами і таким чином влада ставатиме жорсткішою.

Людмила Литовченко

Оскільки призначення щойно відбулося, ми не можемо широким спектром думок володіти, вдалося нам записати думку з приводу цього призначення голови Соціалістичної партії Олександра Мороза.

Олександр Мороз

Призначення Медведчука главою Адміністрації, на мій погляд, - логічний результат того процесу, який ми спостерігали впродовж останніх місяців. Медведчук у парламенті був своєрідним стержнем ревізії виборчої кампанії, що тривала в сесійній залі, коли депутатів примушували йти різними способами до об’єднання, яке обирало потім керівництво Верховної Ради. За його сценарієм, власне, і референдум, і так звана контрреволюція, це тут логічно вписується в інтереси Президента, його бачення демократії (чи псевдо демократії), тобто нічого тут дивного немає. Для Медведчука ж це своєрідний спосіб компенсації тих утрат для партії, до яких призвела виборча кампанія, його трохи віддалили від Президента, і тепер, власне, такий зустрічний хід.

Людмила Литовченко

Обіцяного пана Гриценка ми не можемо дістати по телефону, в нього весь час зайнято. Але натомість ми вийшли на зв’язок із Володимиром Полохалом, політологом, шеф-редактором журналу «Політична думка». Пане Полохало, як Ви думаєте, чому саме пан Медведчук, що за цим стоїть, що слід очікувати?

Володимир Полохало

Не думаю, що тут є якась несподіванка, оскільки Президент говорив про те, що саме політик має очолювати Адміністрацію. І це насамперед пов’язано з президентськими виборами й забезпеченням наступника Леоніда Кучми на наступних виборах. По-друге, йдеться про те, що Президент завжди балансував між різними групами впливу, між інтересами різних регіональних бізнес - і політичних еліт. І посилення «донецької» групи й деяких інших, і послаблення СДПУ(о) були не на користь Президенту, якому було важко задовольняти амбіції тих, хто підтримував його курс, його блок «За єдину Україну». Призначення Медведчука цілком природне, оскільки знову начебто відновлює попередній баланс сил. А з іншого боку, треба говорити про те, що Медведчук із тих впливових політиків, які знають больові точки, на кого можна впливати. Та сьогодні вже йдеться про не тільки самого Президента, а й про те, що частина українського політикуму сама приміряє на себе одяг майбутнього Президента.

Людмила Литовченко

Пане Полохало, от Ви говорите, що це можливо пан Кучма готує для себе наступника на подальші часи. А якщо припустимо, що пан Медведчук відмовився від президентських амбіцій, то яку нову політичну роль він бере на себе в цьому випадку?

Володимир Полохало

Я думаю, глава Адміністрації Президента в країні, де президент –більше ніж президент, це не просто права рука, а по суті друга людина в державі. І в даному випадку не йдеться про те, чи буде Медведчук Президентом, скоріше – ні, хоч має на це шанси, але сьогодні Медведчук стає активною політичною фігурою і включається в список тих чотирьох-п’яти осіб, які можуть реально претендувати на найвищу посаду в державі.

Юлія Жмакіна

Пане Полохало, останнє запитання, оскільки ми справді спонтанно про це говоримо, пан Медведчук є прихильником імплементації рішень референдуму 2000-го року і взагалі політик жорсткої руки, як я вже казала, скажіть будь ласка, це можна поставити вже хрест на тій угоді, яку пропонувала «Наша Україна» навіть зараз не з огляду на переговорний процес, а з огляду на те, що не станеться зміни системи влади. Наприклад, вони хотіли послабити значення Адміністрації Президента в житті країни...

Володимир Полохало

Із самого початку було очевидно, і про це я раніше говорив, що той проект – це такий собі політичний романтизм, який зовсім не враховує українських реалій, і «Єдина Україна» зацікавлена була в тому, щоб Ющенко романтизував і вибудовував такі собі повітряні хатинки, де мали б бути демократичні принципи. Такого в Україні не буває, і думаю, що це ще раз підкреслює, що будь-які владні домагання, якщо вони не підкріплені послідовною принциповою політикою в інтересах виборців, ці домагання не мають жодного сенсу. Є жорсткий український політикум, є серйозні драматичні гравці, і серед них не місце тим, хто хотів би до чогось апелювати, щось випрошувати і щось романтизувати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG