Доступність посилання

17 Листопад 2017, Київ 20:44

Дебати в Страсбурзі довкола створення міжнародної комісії щодо розслідування вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе


Дебати в Страсбурзі довкола створення міжнародної комісії щодо розслідування вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе

Страсбург, 25 червня 2002 -Член комітету Ради Європи з прав людини Ганне Северинсен не дуже задоволена темпами створення міжнародної комісії щодо розслідування вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе. Тому Рада Європи продовжуватиме моніторинг за дотриманням прав людини в України до наступних парламентських виборів, або, принаймні, до завершення президентського терміну. Про це вона заявила під час засідання Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка нині триває у Страсбурзі та під час прес-конференції 25 червня.

Ганне Северинсен заявила, під час засідання Парламентської Асамблеї Ради Європи, що створення міжнародної комісії та проведення розслідування стосовно зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе не просувається як слід, у зв’язку з тим, що в Україні, начебто, відсутня для цього правова база.

А народний депутат України Борис Олійник на запитання «Радіо Свобода» розповів про морально-політичні аспекти цієї справи і куди вони можуть завести владу.

Славко Волинський

Сьогодні, взагалі, дебати, головним чином, стосуються питання демократії, питання прав людини. І в цьому контексті, було порушено питання щодо створення міжнародної комісії щодо розслідування вбивства Гонгадзе. Пані Северинсен сказала, що за останній час досить мало зроблено у цьому плані як із боку України, так, навіть, і з боку Ради Європи. Що ви думаєте з цього приводу? Якою повинна була б бути комісія і чи можна знайти механізми , про які вона говорила, які б не перешкоджали проведенню такого розслідування?

Борис Олійник

Справа у тому, що це не питання, це - трагедія наша. Не мало б стояти цього питання. Навіть верхи мають бути зацікавлені якомога швидше розв’язати цей трагічний вузол. Мене просто дивує, чому це було затягнуто?

Я виступав і на Раді Європи, і в себе на Верховній Раді, що це якомога швидше треба розв’язати, бо за ним стоїть смерть людини. На очах матері, на очах удови, на очах дітей закручується якась дивна тяганина, котра вже переростає в містицизм. Чи діють якісь темні сили з боку, чи трясця його знає, як кажуть у нас на Полтавщині? Але просто дивно, що ми затягли цей вузол, а тепер не можемо його розв’язати по- людськи. Мене потрясло, що до нас приїхали американські спеціалісти, їх покликали, а потім сказали, що вони майже небажані гості. І вони повернулися додому.

Славко Волинський

Тобто цю групу спеціалістів ФБР, яка складалася з 3 осіб, не допустили до матеріалів попереднього слідства. Для чого ж їх запрошували?

Борис Олійник

Я теж хочу це знати, тому що ми стоїмо перед невирішеним питанням - в чому справа, чому так затягнута ця трагедія? Травмується вже не тільки мати, але і діти, бо все відбувається на їх очах. Усі морально-етичні норми пішли нижче нульової відзнаки. Я не розумію цього. Думаю, що всі ми, і передусім наші урядові структури, мають бути зацікавлені у найскорішому розв’язанні цього питання. Я не можу пояснити, в чому справа, і чому це затягується. Можливо, і вони не можуть.

Славко Волинський

Інший народний депутат України, пан Головатий, розвіяв припущення Ганне Северинсен стосовно того, що не можна створити спільну комісію, бо справа в законодавстві. «Тут справа не в законодавстві, а в політичній волі української влади,»- сказав пан Головатий.

Сергій Головатий

Ті, хто говорять, що немає механізму в українському законодавстві, використовують цей чинник для того, щоб прикрити небажання це робити, щоб заблокувати будь-які найменші кроки в напрямку того розслідування. Це є аргумент на користь своєрідної діяльності або аргумент для блокування будь-якої діяльності. Я цілком не погоджуюсь з цим. Звичайно, що це офіційна позиція Міністерства закордонних справ, українського представництва в Страсбурзі. Вони пишуть листи, дають відповіді Комітетові міністрів Ради Європи, подають таку офіційну інформацію в ЄС і тим самим заводять справу в глухий кут. На що вони отримують інші відповіді, які говорять про те, що якщо українська влада хоче допомоги, вона повинна визначити сама, як, у який спосіб вона цю допомогу отримає. А якщо вона не хоче визначити параметри отримання цієї допомоги, значить, це її відповідальність за те, що справа перебуває у глухому куті.

Славко Волинський

Представник міжнародної організації «Репортери без кордонів» Алекс Леві зазначив, що подібне міжнародне розслідування було б можливе не те, що в європейській країні, а, навіть, в Африці. Зокрема, в Буркіна-Фасо, коли уряд цієї держави проявив політичну волю і запросив міжнародну комісію для розслідування вбивства журналіста Нарбера Зонго. Убивця був знайдений і засуджений.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG