Доступність посилання

ТОП новини

Прямий Ефір: Обговорення програми діяльності уряду України


Прямий Ефір: Обговорення програми діяльності уряду України

Київ, 5 липня 2002

Ведуча: Надія Степула

Гості студії: народний депутат України , голова комітету Верховної Ради України з питань промислової політики й підприємництва Юрій Єхануров, директор Інституту регіональної й глобальної безпеки Леонід Топчієнко, шеф-редактор журналу «Політична думка», політолог Володимир Полохало

Надія Степула

Переходимо до другої теми – обговорення програми діяльності уряду України.

Сьогодні уряд презентував у Верховній Раді програму своєї діяльності до 2004 року. Цей документ, за словами прем’єр-міністра Анатолія Кінаха, є складовою щорічного президентського послання до парламенту, яке має назву «Європейський вибір». Про те, як уряд Кінаха збирається рухатись до Європи і чому лише тепер, через рік після свого призначення, прем’єр та його команда вирішили подати план своїх дій, йдеться в матеріалі нашого колеги Сергія Руденка.

Сергій Руденко

Рік тому, одразу ж після свого призначення, прем’єр Кінах оголосив про початок роботи над урядовою програмою дій. У липні минулого року віце-прем’єр Василь Роговий пообіцяв, що роботу над цим документом буде завершено до середини серпня. Однак, програма діяльності потрапила до парламенту лише наприкінці травня цього року і вже як частина президентського щорічного послання до Верховної Ради. Анатолій Кінах каже, що програма діяльності не подавалася на розгляд парламенту через високий рівень політичної конкуренції напередодні парламентських виборів. До слова, за всю історію незалежної України чи не єдиний уряд, який подав до парламенту свою програму дій і відзвітувався за її виконання, був уряд Віктора Ющенка. Своєрідний же рекорд установив Валерій Пустовойтенко, уряд якого 2 роки працював без затвердженої депутатами програми. Програма дій нинішнього уряду розрахована на 3 роки, і її основою, як мовиться у преамбулі цього документу, є принцип «людиноцентризму». Це досить дивне поняття, як пояснюють самі урядовці, означає пріоритетність розвитку та приріст людського капіталу – творчого, професійного, трудового, фізичного та репродуктивного. Власне, у нинішній програмі уряду немає чогось революційного чи екстраординарного. Про це свідчить, зокрема, і те, що Анатолій Кінах запропонував парламентові розглядати програму Кабміну з урахуванням доповнень, запропонованих депутатами, одночасно з формуванням державного бюджету на 2003 рік і основами соціально-економічного розвитку України. Комітет Верховної Ради з економічної політики теж погоджується з цією пропозицією. Частина ж депутатського корпусу, зокрема, блок Тимошенко і «Наша Україна» схиляються до того, що слід відхилити урядову програму дій, сподіваючись у такий спосіб, очевидно, прискорити відставку уряду. Як будуть розгортатися подальші події у парламенті навколо цього документу залежить лише від однієї людини – президента, який після призначення нового генерального прокурора, нарешті, сформував у парламенті бажану йому більшість, навіть, конституційну.

Надія Степула

Пане Єхануров, у чому полягає стратегічна лінія, надзавдання цієї програми, і чим вона відрізняється від попередньої?

Юрій Єхануров

Стратегічна лінія – отримати можливість працювати ще один рік уряду Анатолія Кінаха. Що таке програма взагалі? Хотів би поставити питання таким чином. Програма уряду має носити концептуальний характер, має затверджуватись при представленні кандидата на посаду прем’єр-міністра. Я мав честь працювати в уряді Віктора Ющенка першим віце-прем’єром і розробляв програму, яка носила дійсно концептуальний характер. А всі ці доповнення можна давати тонами паперу, як зараз і робиться. Нормальна програма, всі правильні слова, але, як казав колись академік Капіца, «скачки з такими кіньми не виграєш». Тому ми будемо рухатись поступово – одна фракція, друга, третя, комітети накидають різноманітних пропозицій, які скомпонують у величезний том, і вони будуть суперечити одна одній, але будуть враховані всі пропозиції народних депутатів. Тобто немає обличчя. Оце, якщо одним словом сказати про програму.

Надія Степула

Логічним продовженням попередніх програм вважає цю програму діяльності уряду народний депутат України, член фракції Партії промисловців і підприємців та Трудової України Василь Гуреєв.

Василь Гуреєв

Ми звернули увагу на проблеми структурної перебудови в реальному секторі економіки. На мій погляд, у програмі більш детально треба викласти основні завдання державної промислової політики, які перед урядом ставить президент України. Це вдосконалення структури матеріального виробництва й виправлення цієї структури в частині того, що випереджаючими темпами повинні розвивати машинобудування, галузі зі швидким обігом капіталу – легку, деревообробну, харчову промисловості, та зберігати позитивні темпи галузей – головних експортерів у нашій країні. Ми маємо велику залежність від імпорту енергоносіїв, і тому структура матеріального виробництва - головне питання, яке повинно бути викладено більш детально. Я хочу, щоб ми перейшли вже до конкретних завдань. І друге. Я хотів би, щоб більш детально були розвинуті тенденції, закладені попередніми урядами по відродженню внутрішнього ринку. Ми маємо яскравий приклад 2001 – першої половини 2002 року в роботі металургійної галузі, коли обмеження зовнішніх ринків призвело до згортання обсягів виробництва багатьох підприємств. Але, те, що за цей рік збільшилось споживання металу більш ніж на 20% на внутрішньому ринку – позитив. Це розвиток основних галузей машинобудування. Якщо, наприклад, стає питання розвитку суднобудування в країні, то ми маємо 9 потужних суднобудівних заводів, але, на жаль, всі вони працюють на іноземного замовника. Тобто у нас не існує проблеми із суднобудуванням, є нові технології, сучасне виробництво, але в нас є проблема морської індустрії вмілому – проблема вітчизняного замовника. Аналізуючи цю програму на необхідність підтримання позицій уряду з боку парламенту, формування більшості для прийняття основних законодавчих актів, у програмі знов звучить питання вдосконалення податкового законодавства, яке треба приймати разом із податковим кодексом. І це наше головне завдання. Треба поставити собі питання:«Що ми зробили, щоб уряд працював позитивно?» Уряд сьогодні працює в існуючому законодавчому колі, яке, на жаль, недосконале. Тому треба бути об’єктивним. Підтримуючи в цілому програму діяльності уряду, я вважаю, що треба звернути увагу на окремі недоліки, дати можливість допрацювати і восени ввести разом із бюджетними механізмами програму на розгляд.

Надія Степула

Цікаво, що народний депутат Василь Гуреєв і не те, щоб «так», і не те, щоб «ні», оцінив попередню й теперішню програми уряду. А натомість декларативною вважає нинішню програму діяльності уряду Кінаха народний депутат України, член фракції «Наша Україна» Олександр Чорноволенко.

Олександр Чорноволенко

Як не дивно, сьогодні прем’єр-міністр майже це підтвердив, сказавши, що в програмі враховані програми політичних партій, які перемогли на виборах. Вона, напевно, більш слабка, ніж програми провідних політичних партій, принаймні, слабше ніж програма Народного Руху України чи виборча програма «Нашої України». Там усе записано настільки декларативно, немає чітких оцінок, немає розбивки по часу, кінцевої мети. Якщо порівняти з програмою уряду Ющенка, то це – небо й земля. Програма уряду Ющенка була на кілька порядків більш цікава, сильна. Дивно, що маючи таку програму, її не використали. Навіть, в порівнянні з посланням президента воно набагато слабше. Тому, думаю, що ця програма не буде прийнята Верховною Радою. Відхилення програми нічого для уряду не означає, крім того, що в нього не буде гарантії, що рік він може працювати і не буде відправлений у відставку. Але питання відставки виникне вже восени, а, можливо, і раніше. В будь-якому випадку в уряду є шанс висунути нову програму, якщо президент її збереже до осені. Цю програму нецікаво обговорювати, тому що це десь рівень курсової роботи перших курсів університету, якщо зібрати з різних факультетів.

Надія Степула

Спробуємо з’ясувати, шановні гості, які все ж таки були мотиви з’яви саме тепер цієї програми уряду – економічні, політичні чи ще якісь. Будь ласка, пане Полохало.

Володимир Полохало

Частково пан Єхануров висловився в ефірі, я не економіст і не можу говорити, наскільки воно ефективно, але це сьогодні не є основним, до речі. Йдеться про політичний підтекст і основний мотив, який усім депутатам очевидний. Перше: зрозуміло, що ця Верховна Рада не утворювала цей уряд. Друге: зрозуміло, що Кінах намагається утриматися за будь-яку ціну. І в цьому декларативність цього документу – задовольнити максимум із них .

Ще один момент. Сьогодні не завершилася еволюція нового співвідношення політичних сил, реальна сила політичних акторів. І нарешті, сьогодні український бізнес і, насамперед, “олігархічний”, як його називають, надзвичайно агресивний у безпосередньому представництві у владі. Він сьогодні захопив плацдарм на Банковій, дуже багато парламентських комітетів, сьогодні бізнес ще не визначився, і саме тому не визначився, що не визначився президент. Усі розуміють, той прем'єр-міністр, якому залишився рік до виборів матиме реальні шанси стати президентом України. Те, що це відкладено на осінь, говорить про те, що кожен з них не хотів ризикувати й бути радикальним в оцінці тих чи інших речей, коли ситуація ще не склалася, а насамперед не хотів ризикувати президент. Він, по суті, був пасивним спостерігачем того, як формально проходило обговорення цієї програми.

Надія Степула

Дякую. Ми ще не чули нашого прем’єр-міністра. Можливо, у матеріалі Віктора Міняйла, який побував на презентації програми уряду, ми його почуємо:

Віктор Міняйло

Серед пріоритетів діяльності Кабінету Міністрів Анатолій Кінах назвав підвищення рівня життя населення, посилення ролі регіонів та зміцнення законності й правопорядку. У зовнішньоекономічній політиці першочергові завдання уряду полягають у інтеграції України до Європи та розвиткові відносин із країнами СНД.

Під час обговорення програми народних депутатів найбільше цікавили проблеми більшості в парламенті й бідності в народі. Відповідає Анатолій Кінах:

“З урахуванням балансу відповідальності гілок влади уряд буде робити все, щоб у парламенті України поступово формувалася дієздатна більшість. І в тому числі, на цій основі організувати разом із вами ухвалення тих законів, які б давали можливість удосконалювати систему державного управління вертикалі виконавчої влади, включаючи уряд.

По соціальним стандартам, все це взаємопов'язано. Уряд заклав ті макроекономічні соціальні показники, які ми бачимо реальними на найближчі півтора-два роки. Але безумовно, це не є істиною останньої інстанції. Дуже хотілося б, щоб ми перевищували... і досягали більш високих соціальних стандартів, в тому числі, у стислі терміни поступово вирішили проблему бідності”.

Це говорив прем‘єр-міністр України Анатолій Кінах.

Послухавши його відповіді фракція “Наша Україна” і Блок Юлії Тимошенко запропонували відхилити програму дій уряду, а решта висловилися за її доопрацювання, щоб повернутися до розгляду цього питання восени. Реакцію депутатів коментує представник Кабінету Міністрів у Верховній раді Олег Зарубінський:

“Називають вже Верховну Рада штабом виборчої кампанії осені 2004 року, тому я думаю, восени 2002 року політичні настрої будуть ще більш загострені, і думаю, будуть великі складнощі щодо проходження цієї програми. Але я знаю позицію прем'єр-міністра, вона є достатньо принциповою, він каже: якщо народні депутати хочуть, щоб в суспільстві була стабільність, то має бути ухвалена патріотична й прагматична позиція”.

Тут варто нагадати, якщо депутати ухвалять програму діяльності уряду, то протягом року Кабінет Міністрів унебезпечить себе від парламентської недовіри. А якщо ні....то ні.

Надія Степула

Отже, пане Єхануров, продовжуємо дискутувати. Чи існують механізми реалізації поданої на обговорення парламенту програми уряду?

Юрій Єхануров

Це програма урядом може спокійно виконуватися, немає ніяких особливих моментів. Є одна загроза: чому саме влітку подавалася ця програми? Тому що за результатами роботи за 9 місяців цього уряду прийдеться подавати бюджет. Як тоді буде виглядати уряд поряд із такою “чудовою” програмою? Тобто це відповідь на всі запитання.

Дуже хотілося бути “добренькими” у грудні минулого року. І наготували такої “їжі”, що зараз прийдеться її з’їсти. А якщо так, то ніщо вже уряд цей не врятує. Шкода. Ви знаєте, я з високою повагою ставлюся до прем'єр-міністра Кінаха, але прориву цей уряд не робить.

А Україні потрібен прорив. Подивіться на нашу північну сусідку. Які вимоги ставить президент Путін перед урядом щодо економічного прориву. Ми щойно говорили про Європу. Темпи зростання, які закладаються в Україні в цій програмі, не влаштовують народ. І зрештою, якщо дивитися за показниками і подивитися уважно, що було в посланні президента, що мовиться в проекті грошово-кредитної політики Національного банку України й Кабміну – ми бачимо там різні речі. Шкода.

Надія Степула

Дякую. В обговоренні програми намічено до 2011 року досягти європейського рівня розвитку. Ми трошки дискутували про це. Лідер фракції комуністів назвав таку обіцянку абсурдною. Невже за десятиріччя Україна про європейський рівень буде продовжувати мріяти? Пане Тупчієнко, який Ваш прогноз? І також спрогнозуйте, піде уряд Кінаха у майбутній четвер у відставку чи ні?

Леонід Тупчієнко

Я хотів би включитися в дискусію, дуже цікаві думки висловлені і Володимиром Полохалом і Юрієм Єхануровим. В чомусь я їх поділяю, в чомусь ні. Але одне хочу сказати: вже одна заява, що це складова частина послання президента говорить про несамостійність цієї програми, а отже, і несамостійність цього уряду.

Він живе не завдяки своїм талантам, хоча я поділяю думку пана Єханурова, що там є здібні люди, політично він не є самостійним, тому перспектива його буде залежати не від якості його роботи, не від стратегії його програм, а від розбіжності співвідношення політичних сил, цей уряд заручник. Це не позначає, що ми повинні мати до нього претензії.

А тепер щодо українських стандартів. Ви знаєте, українці і сьогодні живуть не гірше, ніж у Європі. Скільки в Європі є злиднів, так що не треба вважати, що десь краще в когось. Інша справа, що українці ще досі не навчилися себе поважати, пишатися своїм життям.

Отже, справа тепер не в Кінаху, не в Кучмі, не в нас, що тут сидять, а справа у (я не люблю цього слова) пересічному українці, в тому простому громадянинові, який буде дорожити своїм життям, яке дається йому один раз, щоб діти продовжили це життя.

Надія Степула

І колись так буде...

Леонід Тупчієнко

Це є, і воно робиться. Юрій дуже грамотно сказав з точки зору чиновника : розпишіть мені в деталях, і тоді я буду це виконувати й відповідати за це. Оце відповідь. І так кожен повинен будувати своє життя. Я прийшов у цей світ, щоб дати дітям естафету. Це не треба тільки урядовими програмами робити. На рівні сім’є , на рівні наших простих людей.

Надія Степула

Дякую. Цікава тенденція: тільки вчора Верховна Рада визнала робота Кабміну щодо виконання бюджету за минулий рік незадовільною. Прогнозується, знову ж таки, відставка уряду. Про це вже говорив і Порошенко, багато хто ще. Пане Полохало, а чим зумовлені такі тенденції ставити “двійки” урядові Кінаха, попри те, що ми вже оговорили. Є щось ще?

Володимир Полохало

Власне, ми головні речі сказали. Єдине що можу додати, мені незрозуміла термінологія Анатолія Кінаха, він проти того, щоб була “короткотермінова, амбіційна політична кон’юнктура”. Будь-який уряд є політично-кон’юнктурним, і коли говоримо про амбіції – це цілком нормальна річ. Але я думаю, тут є те, що ніколи не може бути поєднаним. Є новий склад Верховної Ради, є різні сегменти, які представляють собою різні бізнес-клани. Насамперед, саме там представляють різні інтереси бізнесу. І є одна річ: чи буде формувати цей парламент новий уряд? Це ключове питання. Не будемо говорити про більшість. Скоріше за все, при такої більшості, про яку говорить Кінах ( та більшість, яка йому подобається) – її не буде. Або це буде більшість на одне голосування. Чи парламент не буде формувати й впливати на уряд?

Поки що він не формує і не впливає, він може висловлювати свої оцінки на підставі своїх інтересів фракції і корпоративних груп. Якщо ні – зрозуміло, це загострить, загалом, парламентську кризу. Одна криза вже відбулася, коли відбулося голосування щодо спікера й голів парламентських комітетів. Ми можемо говорити про те, що треба готуватися до парламентсько-урядової кризи восени цього року. Як будуть виходити з цієї кризи політичні актори – думаю, не зовсім цивілізовано і не зовсім демократично, а в той спосіб, до якого звикли в межах своєї політичної культури й розумінні межі допустимого в політиці.

Надія Степула

Дякую, на цій дуже песимістичній ноті доведеться прощатися із слухачами. Хотілося б трошки позитиву. Буде щось позитивне в нас до і після осені?

Юрій Єхануров

Уряд буде працювати , і відповідальність наступить десь після двадцятого жовтня. Я б їм дуже радив би зробити так, як зробив Віктор Ющенко в січні минулого року. Він нас зібрав і сказав: хлопці, я думаю нам залишилося працювати три-чотири місяці, давайте відпрацюємо так, щоб нас запам’ятали.

Леонід Тупчієнко

Я б тільки додав. Володимир гарну фразу сказав: кожен із нас бере частку цієї відповідальності, і тоді справи підуть.

Володимир Полохало

Я не беру, я особисто не беру....

Леонід Тупчієнко

За свої слова...

Надія Степула

Дякую, шановні гості. На цьому передача закінчується. На все добре.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG