Доступність посилання

22 Вересень 2017, Київ 15:09

Прямий Ефір: Чорна субота у Львові – трагедія всієї України


Прямий Ефір: Чорна субота у Львові – трагедія всієї України

Київ-Прага, 29 липня 2002 - Ведучі: у Києві - Марина Пирожук, у Празі - Зиновій Фрис. Гості студії: директор військових програм центру ім. Разумкова Леонід Поляков, військовий журналіст Сергій Згурець, телефоном зі Львова наша кореспондентка Галина Терещук.

Зиновій Фрис

Сьогодні в Україні - день жалоби за тими, хто загинув унаслідок катастрофи під час авіашоу у Львові. Вічна пам’ять всім, хто загинув цього суботнього літнього дня!

Галина Мовчан

Вже долоня янгола торкнулась гордого чола, Ти спочив, мій друже, у могилі. Вже для тебе не існує суперечності добра і зла, Не існують речі злі та милі. Вічності ти передав що вічне, А землі – що земне, І з життям рахунки покінчив.

Зиновій Фрис

Це фрагмент вірша львівського поета Богдана Ігоря Антонича «Про смерть». Вірш був написаний 70 років тому, у 1932 році. Тема у нас сьогодні одна: Львівська чорна субота, що перетворилася у жах усієї України. Напередодні і в день трагедії львівська преса, радіо, як тільки могли, рекламували авіашоу у Скнилові. Ось текст оголошень, які зі львівських газет знайшла наша колега Оксана Пеленська.

«27 липня виповнюється 60 років від дня створення 14-го авіаційного корпусу. З 10 ранку на території авіамістечка Скнилів, що на вулиці Авіаційній 1, усі бажаючі зможуть оглянути найсучаснішу авіаційну техніку. О 12 годині в небо злетять військові та спортивні літаки, які демонструватимуть фігури вищого пілотажу : петлю, напівпетлю, дзвін. Організатори кажуть, що військові льотчики «на закуску» зімітують повітряні бої, продемонструють присутнім дива повітряної акробатики. Це буде справжнє авіаційне шоу!»

Зиновій Фрис

Шоу, справді, відбулося. Смертельне шоу. Здається, не має у світі засобу масової інформації, який би не написав чи не передав у ці дні: Львівська трагедія - найбільша у світі трагедія, що траплялася коли-небудь під час авіашоу.

А зараз - дещо з хроніки найбільших катастроф під час авіашоу за останні 40 років.

Великобританія, 6 вересня 1952 року. 65 осіб загинуло, коли британський реактивний винищувач вибухнув і впав на натовп глядачів під час авіашоу в англійському Фарнборо.

США, 24 вересня 1972 року. Палаючий реактивний винищувач впав на кафе-морозиво в Сакраменто, Каліфорнія. 22 особи загинуло, у тому числі 10 дітей.

Франція, 3 червня 1973 року. На паризькому авіасалоні вибухнув і впав на село радянський надзвуковий літак ТУ-144. 14 осіб загинуло.

Німеччина, 11 вересня 1982 року. 46 парашутистів із Франції, Англії й Німеччини, що знаходилися на військовому гелікоптері США, загинули, коли гелікоптер під час святкування Міжнародного дня дирижабля в Мангеймі впав на швидкісну автомобільну магістраль.

Німеччина, 28 серпня 1988 року. Зіткнулися 3 реактивних літаки з Італії під час демонстраційного польоту на американській військово-повітряній базі Райнштайн. 3 пілоти і 31 глядач загинули. Упродовж наступних тижнів померло ще 36 осіб із 388 поранених.

Росія, 9 травня 1993 року. Під час святкування чергової річниці закінчення війни в Нижньому Тагілі впав спортивний літак ЯК-52. Загинуло 18 осіб.

Зиновій Фрис

Трагедія у Львові за чисельністю загиблих – більше вісімдесяти – у цьому списку найстрашніша. У такому й подібних випадках ми завжди запитуємо: як і чому це трапилося? Хто винуватий, чи можна було попередити біду? Іншими словами, виникає природне бажання знати істину, знати правду. Якою б гіркою ця правда не була. Бо тільки правда може попередити подібні трагедії у майбутньому. Звичайно, ця трагедія висвітлила багато проблем, багато аспектів. Про деякі з них ми й говоритимемо у нашій передачі. Про найсвіжіші на цю хвилину цифри, факти, дані повідомляє наша львівська кореспондентка Галина Терещук. Галино, ми дізналися від тебе, що у Львові не транслюють нашу передачу на хвилях Довіри. Це так?

Галина Терещук

Немає програми. Тільки на коротких хвилях.

Зиновій Фрис

Як це бувало вже не один раз, коли ми передавали якісь дуже серйозні передачі, саме у Львові і в багатьох інших містах наші передачі чомусь зникають, їх не транслюють. Користуючись нагодою, я би хотів аби наше керівництво , керівництво Довіри в Києві, можливо якось сприяло тому, аби нашу передачу, все ж таки транслювали у Львові. Це єдине західноукраїнське місто, де нас досі транслювали на хвилях Довіри.

Галина Терещук

Я б дуже хотіла сказати сьогодні слухачам:«Добрий вечір!», але для сотень моїх співвітчизників ці дні та вечори стали одними з найгіркіших у їх житті. Спочатку деякі дані: 199 львів’ян постраждали у цю трагічну суботу. 83 особи загинули, у їхньому числі 23 дитини, 17 жінок. Уже ідентифіковані 76 тіл, однак ще 7 тіл так понівечені, що встановити особи загиблих можна, лише зробивши спеціальний аналіз. У львівських шпиталях нині перебувають 70 осіб, 21 – у критичному стані. Ще зранку таких хворих було 18. За допомогою до лікарів звернулися 60 осіб. Відомо також про те, що терміново потрібні 34 інвалідні візки – у них продовжуватимуть своє життя ще зовсім молоді люди і діти. А ще бракує протезів – для рук і ніг. Сьогодні у нас уперше за багато днів випав дощ. Сталося це під час перших похоронів жертв катастрофи. Помітно виросли у своїх розмірах місцеві цвинтарі. Тільки у Львові було поховано 16 осіб, ховали і в 5 районах області. Домовини з жертвами відправлено на Херсонщину, Харківщину, Донеччину, Дніпропетровщину. Загалом мали поховати 34 особи, але не усі родичі погодилися саме сьогодні прощатися зі своїми близькими. Я була на цвинтарі у Сукільниках, що біля Львова. Там ховали молоду маму й сина, а неподалік цього села ховали молоду жінку і її чоловіка, їх 11-ти місячну дитину й брата чоловіка, ховали батьків маленького хлопчика, ховали мати своїх 3 дітей, а батько – усю родину. На похоронних процесіях були присутні представники влади. Усі витрати, пов’язані з похоронами, держава взяла на себе. Місто виділило кожній потерпілій родині по 2 000 гривень, надавався транспорт, усе необхідне для прощальної церемонії. Уряд, за словами президента, має виділити 10 мільйонів гривень для відшкодування родинам загиблих. Уже затверджений, навіть, механізм видачі цих коштів, але про якісь конкретні виплати повідомлень ще не було. А щодо версії причин суботньої трагедії, то сьогодні на прес-конференції у Львові пан Марчук, секретар Ради нацбезпеки та оборони, який очолює комісію з ліквідації наслідків катастрофи, заявив, що трагедію можна було відвернути. За його словами, сталося відхилення у траєкторії польоту літака, а, за однією з версій, її спричинити міг птах, що залетів у двигун. У багатьох моїх колег таке припущення викликало лише гірку посмішку. Відомо, що слідство перевіряє інші припущення, серед яких - службова халатність військових посадовців, відмова техніки. Але відповідь про причину, а, можливо, і причини цієї трагедії нам обіцяють дати після 7-го серпня.

Зиновій Фрис

Можливо, справді, птах був причиною цієї трагедії. Як я зрозумів, є проблеми з медикаментами. Сьогодні упродовж дня я чув, що таких проблем немає. Але ось у невеличкому фрагменті запису хлопець, який рятував свою дівчину, також каже про те, що немає медикаментів.

Фрагмент розповіді юнака, котрий привіз у лікарню Швидкої допомоги у дуже важкому стані свою дівчину:

Людей на куски порозривало - дітей, старших - без рук, без ніг, без голів, мозки на асфальті валялися. Мою дівчину ледь донесли, підбігли хлопці-спецназівці, узяли щит, переклали й понесли до санчастини. Доносимо до тієї палатки – там немає нічого. Просто стоїть палатка, лежак, підлога вкрита брезентом і хвойні вітки валяються. Ні лікаря, ні медикаментів – нічого немає.

Зиновій Фрис

Ось така точка зору львівського юнака. Ми не можемо стверджувати – так чи ні, але вже не раз доводилося чути, що, справді, із медикаментами проблема. Генеральний прокурор України Святослав Піскун на сьогоднішній прес-конференції у Києві заявив, що за фактом катастрофи літака СУ-27, що сталася у Львові, порушена кримінальна справа. Він підкреслив, що остаточно з’ясувати причини катастрофи ще неможливо, однак, за попередніми даними розслідування, причиною катастрофи стали прорахунки в організації підготовки та здійснення польотів у військово-повітряних силах, зокрема, при організації демонстраційних заходів у Львові. Він також заявив, що точно можна сказати, що катастрофа спричинена недбалістю військових і членів екіпажу. Слідчими прокуратури затримані головнокомандувач військово-повітряних сил України, генерал-полковник авіації Стрельников та командувач 14-м авіаційним корпусом, генерал-лейтенант Онищак. Затримані також заступник командуючого 14-го авіакорпусу, генерал-майор авіації Третьяков та помічник керівника польотів у зоні пілотажу, підполковник Яцюк. Їх звинувачують у недбалому ставленні до служби та у порушенні правил експлуатації літальних апаратів. Пане Поляков, Ви військовий фахівець, знаєтеся на справах подібних до цієї трагедії, що сталася у Львові. Вам доводилося чути дуже багато версій, часом суперечливих. У Вас є своя версія того, що трапилося?

Леонід Поляков

Мені було дуже прикро чути версію про птаха, оскільки, як показує досвід, коли трапляється авіакатастрофа, то у нас чомусь на першому місці за причинами стоять пташки, на другому – відмова техніки, на третьому – помилка пілотів. І цього разу вперше ми чуємо, що організатори також причетні. Якби цей висновок було зроблено ще, коли перший літак у 1993 році під час підготовки до параду розбився, то, може, не було б і цієї катастрофи і попередніх. З 16 літаків, які розбилися в Україні, 6, тобто більше третини, розбилися під час підготовки до парадів або авіашоу. Навіть, якщо не рахувати той літак, на якому розбився заступник міністра внутрішніх справ Бородін, бо це був спортивний літак і крім нього ніхто не постраждав. Думаю, не варто говорити про пташок, треба говорити про організацію.

Зиновій Фрис

Ми маємо цікаву точку зору. Сьогодні до редакції радіо Свобода зателефонував пан Віктор Седлецький – працівник журналу «Волонтер», член незалежної профспілки військовослужбовців України, і повідомив, що їхня експертна група зробила науково-технічний огляд львівської трагедії. Якщо вірити панові Седлецькому, і цю версію я ще поки ніде не читав, у цій трагедії є щось схоже на диверсію.

Віктор Седлецький

На нашу думку, був зламаний код бортової ЕОМ. Так звана Пістрялівська РЛС, яка має неофіційну назву Мукачева-2, - діюча російська станція, яка входить в систему загоризонтної протиракетної системи, а то російська станція, та сама, що в Чорнобилі 2, та сама, що в Любичі 2 могла зламати коди бортової ЕОМ і таким чином могла змінити показники висотоміру в бортовий комп’ютер і в бортову систему. Ми майже впевнені, що то був вхід у бортову систему. Льотчики, ми маємо інформацію з бази «Озерна» під Житомиром, кількість їхніх нальотів і їх кваліфікація були абсолютно достатні, то є українські соколи, і не можна сказати, що вони погані, то, дійсно, люди, які мають фах . Це вплив загоризонтних радіолокаційних систем, які на сьогоднішній день у рамках угоди СНД, до якої входить і Україна, це жах, але вона входить, по протиракетній обороні, належать РФ. Це 4 об’єкти Російської Федерації. І тому був той вхід до комп’ютерної системи, злом цих систем, вхід до електронної системи управління тим чи іншим об’єктом. І той вплив міг вплинути і на події з ракетою в Броварах. Ці ж самі події були стосовно літака 4 жовтня над Чорним морем.

Зиновій Фрис

Наскільки подібні версії можна розглядати серйозно?

Сергій Згурець

Давайте говорити серйозно про серйозне. Пана Седлецького я знаю з 1992 року, і, фактично, всі речі, включно з поганими підсумками виборів, пан Седлецький пояснює тим, що відбувається плив Пістрялівської РЛС. Насправді, ситуація, пов’язана з цією трагедією, є виключно в тих вимірах, які ми можемо охопити нашими знаннями, і не пов’язана з російським слідом чи іншими речами. Є проблеми з організацією, із технікою, із фінансуванням і бажання показати ситуацію кращою, ніж вона є насправді.

Марина Пирожук

Сьогодні генерал Гречанінов сказав, що затримані генерали є, фактично, заручниками політики і, взагалі, ситуації у війську.

Зиновій Фрис

Про це ж заявила Юлія Тимошенко в інтерв’ю нашій кореспондентці у Львові.

Сергій Згурець

Відбулася ситуація, яка нагадує ситуацію з ТУ-154, коли є трагедія, є винуватці, але немає висновків. Затримано генерал-полковника авіації Стрельникова, але він наприкінці минулого року говорив про те, що в льотних полках половина льотчиків, які не піднімалися в повітря на літаках, на яких вони літають. І те, що кожен виліт є ризиковим.

Марина Пирожук

Які висновки можна зробити?

Сергій Згурець

Ми готові робити подібні шоу. Якби шоу пройшло добре, то ми б сказали, що у нас є літаки, які добре літають, і є пілоти, які добре володіють технікою. І знову б замилювали очі на реальний стан справ. Питання в тому, коли ми почнемо робити висновки. Подібні речі відбуваються вже в третій раз, і ми ходимо як по зачарованому колу, шукаємо винуватців не в тому масштабі.

Марина Пирожук

Пане Поляков, на допиті пілоти сказали, що поле розміщення глядачів було не таким, як було вказано на плані польотів, і що вони були змушені змінити маршрут літака вже під час польоту. Це сьогодні підтвердив і генпрокурор. Чи була людина на землі, яка керувала цим процесом, і чи могла вона щось змінити? Сьогодні Марчук сказав, що біду можна було відвернути. Яким чином і хто міг це зробити?

Леонід Поляков

Остаточні висновки зроблять слідчі. Зраз можна говорити про те, що викликає подив, - інформація, що лише над своїм аеродромом в Озерному вони готувалися до цього шоу, навіть, не проводивши підготовку над цим полем. Міжнародна практика свідчить, що відповідальні організатори довго готують екіпажі саме в тих умовах і саме на тому полі, над яким буде відбуватися шоу. І, роблячи вправи перед глядачами, вони повинні були знати все до деталей. Коли сказали, що вони лише 1 день за 2 дні трошки поготувалися, то, на мою думку, це не можна вважати достатньо професійним. Хай вирішує суд, хто винний. Але і стосовно того, хто керував цим польотом, знову ж таки незрозумілі речі – чи МІГ-29 чи СУ-27 полетить. Але ж є певні вимоги. Той, хто керує цим польотом, повинен бути льотчиком саме цього типу літака, тобто або професійний льотчик МІГ-29 або льотчик СУ-27, а не просо якась призначена особа. І невідомо чи має вона відповідну кваліфікацію чи ні.

Зиновій Фрис

Дякую, пане Поляков. Сьогодні наша київська колега Юлія Жмакіна розмовляла з колишнім військовим льотчиком першого класу, підполковником запасу Олексієм Мельником. Його вважають асом. Перше запитання було наступним - яким має бути мінімальний нальот для пілота першого класу на один рік?

Ось що відповів на це пан Мельник:

Дев’яносто годин. Якщо порівнювати з нормою нальотів льотчиків НАТО (або як ми завжди беремо за зразок американських пілотів), - це вдвічі менше, але у п’ять разів усе-таки більше за те, що є реальним сьогодні - коли льотчики жодного разу на рік не піднімаються в повітря або десь у середньому мають 25 годин.

Юлія Жмакіна

Використовують сталий вираз, що це дуже досвідчені льотчики...

Олексій Мельник

З одним із цих пілотів я був знайомий особисто, навіть мені доводилося підніматися з ним у повітря, це полковник Єгоров. Іншого льотчика я теж дуже добре знаю. Не можу казати про сумнів у їхній досвідченості. До цього я хочу додати, що на подібного роду шоу взагалі недосвідчений льотчик не може навіть теоретично попасти.

Але досвідченість пілотів, професійність не виключає можливості помилки. І чим менше натренированість навіть у досвідченого пілота, тим більша імовірність цієї помилки. Що ми, на жаль, і мали можливість побачити.

Юлія Жмакіна

Який висновок Ви зробили для себе?

Олексій Мельник

З того, що я бачив і чув вже зараз видно, що була наявна помилка чи низка помилок, допущених організаторами цього шоу. Перше за все, навіть досвідчений пілот має таку властивість, як і будь-яка людина, помилятися. Той, хто організовував це шоу мав передбачити цю можливість помилки і мав підстрахувати. А це є елементарні речі, які відомі навіть тим керівникам, які будуть відповідати за це.

Перше – траєкторія польоту літака ні в якому разі не повинна проходити ближче до трибун, ніж (відповідно до американських стандартів, наприклад), якщо це гелікоптер – 300 метрів, якщо літак – 1000 метрів.

Мінімальна висота польоту навіть у військових при пілотажі на малій висоті – 200 метрів, при спортивному пілотажі - як можна кваліфікувати даний вид польотів - 400 метрів.

Хоча б два цих пунктів були витримані, то у крайньому випадку, ризик був би тільки для пілотів. Як бачите, їм удалося катапультуватися, і від наслідків цієї катастрофи, крім пілотів, ніхто би не постраждав – якщо би були витримані хоча б ці дві умови.

Юлія Жмакіна

Як Ви як професіонал оцінюєте ту ситуацію, що пілотам удалося катапультуватися і вони вижили, а така кількість людей загинула?

Олексій Мельник

Мені все-таки здається як колишньому льотчику і знаючи цих пілотів, що вони зараз жалкують, що вони лишилися живими. Скоріше за все, привів у дію катапульт льотчик, який знаходився поза першим, тобто той, хто не пілотував літак, а тільки був, образно кажучи, спостерігачем. Система катапультування на СУ-27 примусова, якщо один із пілотів ініціював катапультування, то обов’язково катапультується й інший. Тобто в нього вибору вже не було.

У будь-якому випадку я думаю, більшого покарання за те, що ці льотчики самі собі зробили – жити з цим далі і знати, що стільки людей загинуло - думаю, сильніше їх покарати ніхто вже не зможе.

Зиновій Фрис

Пане Поляков, мені сьогодні довелося спілкуватися з людьми, які говорили , що причиною всіх цих бід в українському війську є те, що свого часу з українського війська повиганяли справжніх фахівців. Вони сьогодні бозна де, десь у Брюсселі, на інших високих посадах, але вони не в армії. І звідси всі біди. Чи це так, на Вашу думку?

Леонід Поляков

Думаю, частково це так. Дійсно, належних умов ні для підтримання своєї майстерності , ні для її подальшого розвитку протягом останніх десяти років у наших збройних сил не було.

Це призвело до того, що, фактично, на сьогодні ми втратили військово-повітряні сили – ні призначати немає кого на посаду командуючого....

За кожним з цих кандидатів, як і за колишнім командуючим Стрельниковим, мабуть, є свою історія, коли під його керівництвом гинули або літаки, або траплялися інші авіаційні пригоди, і вони все одно виростали у званні. А ті, хто не міг на це дивитися, як Олексій Мельник, звільнялися достроково.

А рядові льотчики, як Ви вже чули – в деяких і нуль нальотів на рік буває. Картина іноді буває така: доросли вже льотчики до старшого офіцера, до майора і жодного разу не сідали за літак, за яким вони закріплені. І лише іноді піднімалися на учбовому літаку.

Зиновій Фрис

Услід за тим, що Ви сказали, хочу зацитувати “Українську правду”, яка написала: “Колишній начальник авіації восьмої танкової армії полковник авіації Олег Антипов заявив, що у Харківському авіаційному інституті цілий випуск льотчиків не мав жодної години вильотів”.

Один із наших слухачів надіслав вранці електронного листа, це Павло Базалицький.

Він написав: “Те, що трапилося, - це хизування зброєю, навіть не буду намагатися коментувати причини і, тим більше, наслідки. Я вважаю, хвалитися зброєю аморально, тим більше – в Україні, де ціна людини ніяка. Про що тут можна говорити?”

Хотілося б торкнутися іншого аспекту. Запитання до нашої львівської кореспондентки Галини Терещук: чи чути нас у Львові, можливо, нас уже можна чути на “Довірі”?

Галина Терещук

Ні, ще не чути на “Довірі”.

Але хотіла би ось на чому наголосити. Можливо, нас слухають на Заході, у США. Мова йде не тільки про медикаменти, а мова йде про медичне обладнання, інвалідні візки, інше – про це просили наголосити медики.

Можливо, хтось би допоміг.

Зараз у Львові почали люди обговорювати, що не така кількість людей загинула, що могла бути більша...

Зиновій Фрис

Я сьогодні телефонував до одної львів’янки, а вона телефонувала до Київського бюро. Вона сказала наступне, послухаємо лише шматочок:

(запис)

“Там було багато тисяч людей, те, що пишеться в пресі – це неправда, розумієте? Що там 80 людей загинуло. Вивезли 2 самоскиди просто м’яса, місива, Ви розумієте? Я не можу говорити на цю тему...”

Ось така точка зору львів’янки, її звати Зиновія. Вона мені сказала, що така точка зору є досить поширеною – народ не вірить, що загинуло лише 80 осіб.

Ми повинні також сказати своє слово. Галино, наскільки справді така точка зору є поширеною у Львові? І на твою думку, наскільки можна вірити чи не вірити такій інформації?

Галина Терещук

Це думка є поширеною на рівні, скажімо, базарів. Чому? Очевидно це було сказано в емоціях, як кажуть, “у страху великі очі”. Думаю, ця жінка й тисячі інших людей, які таке говорять, вони могли...

Я з четвертої години була на аеродромі і бачила, як це вивозять, – вивозили уламки техніки, цього літака і тому подібне. Очікували візит президента до Львова. А зрештою, який сенс щось говорити....

Зиновій Фрис

Дяку Галино. Пане Поляков, чи хтось зацікавлений у тому, аби приховувати справжню інформацію про загиблих? Наскільки можна серйозно ставитися до тих заяв деяких львів’ян, що загиблих було набагато більше?

Леонід Поляков

Я думаю, що в цій ситуації людей можна зрозуміти. Стрес дійсно дуже сильний, тому ці розмови, думаю, значного поширення не матимуть. Свідків було достатньо, щоб визначити, що відбулося.

Зиновій Фрис

Дякую, пане Поляков.

Хотілося б заторкнути ще такий аспект. Трагічні події у Львові одразу набули політичного відтінку. Те, що Кучма буквально за кілька годин уже був у Львові, дехто з опонентів сприйняв не більше, як бажання сподобатися, враховуючи, що невдовзі президентські вибори. Але якби президент не приїхав, звинувачень було б ще більше. До Львова приїхала Юлія Тимошенко, яку також одразу звинуватили в тому, що вона хоче заробити додаткові очки і їй це теж дуже вигідно також перед президентськими виборами, що вона, мовляв, хоче зробити все для того, аби скинути нинішній режим.

Справді, фактом є те, що влада цього разу, на відміну від інших випадків, діяла дуже оперативно. І дуже багато спекуляцій навколо цього. Пане Поляков, на Вашу думку, що поганого в тому, що президент приїхав? Чому так багато спекуляцій навколо того, що взагалі-то і мало б відбутися.

Леонід Поляков

Тут я з Вами погоджуся, що, звісно це і мало б відбутися. Інша річ, люди порівнюють, як Ви зазначили, з іншими моментами. Коли ракета впала на Бровари - ми не чули жодних коментарів від вищого керівництва. Коли збили літак ТУ-154, коментарі були дуже протилежними.

Відповідно, зараз, коли зроблені навіть правильні кроки, люди пам’ятають і про те, і про інше. І все одно продовжують сумніватися в щирості.

Зиновій Фрис

Чи означає це, що українська влада вчиться на помилках власних, на помилках президента Путіна, який діяв дуже повільно під час трагедії з “Курськом”? Учиться влада?

Леонід Поляков

Певним чином, так.

Сергій Згурець

Таке враження, що влада вчиться не тим речам. Влада вчиться вдало діяти в рамках власного піару, замість того, щоб учитися на помилках - як таким речам запобігати. Цього поки що не відбувається.

Зиновій Фрис

Галино, як у Львові зреагували на те, що Леонід Кучма справді за три чи чотири години був у Львові? Приїхали політичні діячі, такі, як Головатий, Тимошенко. Що люди кажуть про це?

Чи вони висловлюють ті думки, про які ми щойно говорили? Чи вони вважають, що це не зовсім щирі кроки цих людей?

Галина Терещук

Настільки велике горе, тисячі людей біля моргу, що політика й горе тут чітко розмежовуються. Сьогодні на панахиду прийшли деякі народні депутати. Одразу в суботу прибігли помічники народних депутатів, почали колотити політику – “у відставку президента, уряд”.

Це абсолютно зараз не сприймається.

Зиновій Фрис

Галино, ти передала напередодні матеріал, запитання до пана Марчука, він відповідає на те, чи готовий піти у відставку, бо, мовляв, він також має взяти на себе відповідальність за те, що трапилося, адже це не перший подібний випадок в Україні.

Ось, що сказав пан Марчук.

(запис)

Євген Марчук

Я не збираюся йти у відставку. Я вважаю, що відповідальність, перш за все, мають нести ті, хто безпосередньо керував цією ситуацією, Три дні тому ми провели засідання Ради безпеки, яке стосується якраз реформування збройних сил. Мені прийшлося займатися тією проблемою, яка стосується реформування збройних сил.

Це приблизно рік, коли ми почали активно співпрацювати з НАТО і вийшли на новий формат. Думаю, нам прийдеться пройти ще низку болючих реформувань у збройних силах.

А що стосується даної ситуації, думаю, всім, хто побував хоч раз на такому розслідуванні, не треба ніяких відставок.

Зиновій Фрис

Про це заявив пан Марчук, який очолює урядову комісію з розслідування львівської трагедії.

Галино, чи щось відомо, де Леонід Кучма зараз, чи він ще у Львові, чи його там уже немає?

Галина Терещук

У суботу, як тільки президент прибув о 18. 21, одним з останніх запитань журналістів було, чи продовжить Леонід Кучма свою відпустку, на що президент сказав, що так.

За інформацією, яку я маю, президент відправився одразу до Криму.

Пан Марчук сьогодні повідомив (і це є підтвердженням моїх слів), що він щогодини інформує президента, телефонуючи йому до Криму, про ситуацію у Львові.

Зиновій Фрис

А пан Марчук звичайно, у Львові, так? Сьогодні головнокомандувач військово-повітряних сил Росії Анатолій Корнуков в інтерв’ю італійському часопису заявив, що причиною трагедії у Львові став “людській фактор”. Корнуков вважає, що вина лежить і на організаторах, і на пілотах СУ-27.

Пане Поляков, Ви сьогодні упродовж дня виступали з досить такими гострими заявами, могли би Ви все-таки якось підсумувати те, що трапилося у Львові в суботу 27-го липня?

Леонід Поляков

Так, з одного боку, є конкретна вина конкретних посадовців, щодо яких проводиться слідство. І рівень їхньої вини буде визначати суд.

Але, з іншого боку, як я вже наводив приклади статистики, у нас, на жаль, є негативна тенденція щодо таких випадків. Цей випадок не можна вважати якимось поодиноким, який випадає з цієї негативної тенденції.

Це все наслідки того помилкового, на мою думку ( і на думку нашого центру) підходу до воєнної реформи, коли поступово, еволюційно розтягують цей процес на безкінечність. Уже не видно кінця-краю цій реформі і невідомо коли вона має закінчитися. Перекладають на 2010, 2015 рік і так далі.

Тобто цей випадок має стати тим останнім дзвінком.

Треба воєнною реформою займатися всерйоз, радикально скорочувати, а не так, як у 2000 році, коли Мадлен Олбрайт покритикувала українські збройні сили і, взагалі, Україну за недоліки у проведенні оборонної реформи, а їй у відповідь сказали: “Нам не потрібні поради якихось там мадам. Ми самі знаємо, що нам робити”.

Ось вам наслідки.

Марина Пирожук

Дякуємо, пане Поляков. Пан Згурець, державні посадовці України говорять передовсім, про фінансовий фактор. Чи варто за таких умов проводити різні шоу й паради, коли бракує коштів?

Сергій Згурець

На сьогодні сказано, що проведення таких шоу є річчю непотрібною і не по кишені українські скарбниці.

Марина Пирожук

Чи не краще ці кошти скерувати на тренувальні польоти тим самим пілотам?

Сергій Згурець

Було б краще, але мене цікавить трошки інший момент. Я хотів би запитати нашу кореспондентку у Львові: яку позицію зайняла влада Львова? Чи справді вони не знали про це шоу і чи справді вони відсторонені від тих подій?

Було повідомлення Марчука, що вони не знали, разом із тим, було зрозуміло з тих публікацій, що шоу відбувається, і львівська влада про це добре знала.

Зиновій Фрис

Реклама була і ми її наводити, Сергію на початку....

Сергій Згурець

Тобто влада знала.

Галина Терещук

Сьогодні губернатор заявив, що, на жаль, військові не погоджують із владою свої дії - як усе це відбуватиметься.

Однак мерія дає своє розпорядження, підписує папери, що дає дозвіл на проведення цього шоу, що власне є упущенням міськвиконкому. Вони не поцікавилися, де сидять глядачі, на якій відстані, яка має бути висота.

Хто конкретно підписував план цих заходів – сьогодні Марчук відмовився називати ці імена. Там є кілька прізвищ, власне підписів.

Маю ще таку неофіційну інформацію, що нібито пілоту була дана вказівка трошки нижче опуститися, щоб люди краще побачили літак ( але це неофіційна інформація).

Тобто, тут є ще з боку мерії також певні упущення щодо організації.

Зиновій Фрис

Але в жодному разі, ніхто зі львівських чиновників так чи інакше не визнав, не говорив про особисту вину?

Галина Терещук

Ні.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG