Доступність посилання

19 Жовтень 2017, Київ 01:45

Про державні нагороди в незалежній Україні: хто їх отримує


Про державні нагороди в незалежній Україні: хто їх отримує

Київ, 9 серпня 2002 - Ставлення до державних нагород у наші часи не однозначне. Багато хто пояснює таку ситуацію самою невизначеністю влади, і що радянські традиції знайшли своє продовження, навіть, у відзначенні знаних в Україні людей, не кажучи вже про особистості історичного масштабу. Залишається під великим питанням, що держава, в якій офіційно відзначають ювілей гонителя української культури Володимира Щербицького, або ж день 23 лютого, може належно пошанувати борців за українську державність і за її розбудову. То ж і тепер, опозиціонер до діючої влади, дисидент, що боровся у радянські часи і тепер відстоює права української культури, права й свободи людини, негласно визнається особою, котру заохочувати не варто. Можливо, саме тому серед нагороджених і відзначених державними нагородами, ми не знаходимо людей, котрі є гордістю й совістю української нації. Тему досліджує наш колега Микола Закалюжний.

Надвірнянська районна рада Івано-Франківської області звернулася до президента України Леоніда Кучми з проханням присвоїти звання Героя України одному з визначних борців за незалежність України, багаторічному в’язневі Сумління, політичному й громадському діячу Левку Лук’яненку. Як вважають депутати, це було б «найвищим актом справедливості державного рівня». Однак сам Левко Лук’яненко, зважаючи на сучасний рівень керівництва держави, волів би не отримувати від нього нагороди.

Левко Лук’яненко

Я до ініціативи добре ставлюся, але ніякого нагородження від Кучми, який очолює банду, яка захопила владу, я не візьму.

Микола Закалюжний

Близько місяця тому Львівська обласна Рада доручила облдержадміністрації внести президенту Леонідові Кучмі подання на присвоєння звання Герой України (посмертно) лідерам ОУН Євгену Коновальцю та Степану Бандері головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу. Оцінку такої ініціативи дає син головнокомандувача Юрій Шухевич.

Юрій Шухевич

Той, якого ми називаємо гарантом, пробачте.. З таких брудних рук я б нічого не взяв узагалі. Як можна давати Героя України людині, яка стояла на чолі національного визвольного змагання, в той же самий час не визнаючи самих національно-визвольних змагань.

Микола Закалюжний

Львівська облрада ініціювала також нагородження державними нагородами таких членів ОУН-УПА як Василь Кук, Василь Левкович, Василь Галас і Олесь Брись. Вони у відкритому листі заявили, що не можуть прийняти нагороди з рук теперішньої влади, що не визнає справедливості визвольної боротьби українського народу.

Оцінка системи нагород в Україні тісно пов’язана із самою системою влади, котра є більше радянською ніж українською. То ж не випадково, що більшість колишніх дисидентів СРСР, і серед них Левко Лук’яненко, продовжують залишатися в опозиції. То ж ні Левко Лук’яненко, ні інші опозиціонери, навіть маючи історичні заслуги перед Україною, не заохочуються. Влада воліла б їх нагороджувати... посмертно, так як це було зроблено щодо лідера Руху В’ячеслава Чорновола. Утім, навіть, такий крок влади не знімає з неї звинувачень щодо причетності до вбивства лідера НРУ.

І ще один аспект, подання до державних нагород здійснюється органами виконавчої влади, а рішення про представлення до нагороди ухвалює комісія з державних нагород при Президентові України. Саме воно лягає на стіл Президентові на підпис. Склад цієї комісії я попросив оприлюднити її секретаря Володимира Репринцева.

Володимир Репринцев

Голова комісії - Віктор Медведчук Члени комісії - Богуцький /міністр культури/ Заєць /державний секретар Мінюстиції/ Льовачкін /перший помічник Президента/ Табачник.

Микола Закалюжний

Зазначу, що згаданий Дмитро Табачник, є народним депутатом і членом пропрезидентської фракції парламенту. До складу комісії входять ряд інших осіб. Та найпоказовішим є те, що головним нагороджувальником держави є глава Адміністрації Віктор Медведчук. Ряд колишніх політв’язнів, зокрема, Євген Сверстюк, звинувачує саме його, Віктора Медведчука, у смерті відомого українського поета-політв’язня Василя Стуса, оскільки той завдяки «приставленому владою адвокату Віктору Медведчуку», отримав максимально можливий термін ув’язнення і помер у радянській в’язниці.

То ж керівництво Віктора Медведчука комісією з державних нагород також, очевидно, накладає свою печать на позицію Левка Лук’яненка щодо можливого присвоєння йому звання Герой України.

Так чи інакше, але зараз парадом командує глава Адміністрації президента і в прямому і в переносному розумінні цього слова. Адже саме Віктор Медведчук призначений головою оргкомітету з підготовки та відзначення 11-ї річниці Незалежності України. Як часто виходить в історії, борються одні, а керують і нагороджують інші. До речі, сам Віктор Медведчук є повним кавалером ордену «За заслуги».

Нещодавно, із нагоди 55-річчя від дня народження, Президент Леонід Кучма присвоїв співачці Софії Ротару звання Герой України. Не применшуючи творчі заслуги Софії Євдокимівни, не зовсім зрозуміло, що героїчного є у її творчості, хоча більшість із громадян України знають, чому неофіційні герої визвольних змагань, борці з радянським тоталітаризмом продовжують залишатися у тіні існуючої влади. А з іншого боку, що може бути вищим від визнання самого народу.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG