Доступність посилання

19 Жовтень 2017, Київ 08:47

Міжнародна поліція у Приштині в неділю заарештувала Рустема Мустафу, одного з колишніх командувачів Армії звільнення Косова


Міжнародна поліція у Приштині в неділю заарештувала Рустема Мустафу, одного з колишніх командувачів Армії звільнення Косова

Белград, 12 серпня 2002 – Тим часом сербський лідер Мілан Іванович уже кілька днів ховається перед міжнародною поліцією. Етнічні албанці й серби своїх лідерів вважають безневинними.

Рустем Мустафа, під підпільним іменем капітан Ремі, три роки тому став однією з легенд албанського повстання. В легендах є, звичайно, більше вигадок ніж правди. Після розташування в Косово миротворчих сил цей генерал-самозванець став командувачем Косовського захисного корпусу. Ідеться про свого роду допоміжну поліцію, яка складається переважно з колишніх албанських повстанців. Торік Мустафу суспендували, оскільки його ім’я опинилося в американському списку осіб, пов’язаних із терористичними організаціями. Міжнародний прокурор його звинувачує в причетності до тортур і вбивства п’яти осіб.

Лідери косовських албанців відмовляються коментувати ув’язнення Рустема Мустафи. Албанськомовні мас-медіа повідомляють, що у вівторок у Приштині відбудеться масова маніфестація на підтримку ув’язненого. А заступник прем’єр-міністра Сербії Небойша Чович каже, що Мустафу треба судити не у Приштині, а перед Міжнародним трибуналом із воєнних злочинів у Гаазі.

Тим часом у Косовській Митровиці, найбільшому сербському анклаві в провінції, серби уже кілька днів маніфестують на підтримку своєму лідерові Міланові Івановичу. Міжнародний прокурор запідозрює Івановича в організації непорядків у квітні цього року, коли отримало поранення 22 міжнародних поліцейських. Прокуратура стверджує, що є певні докази, що саме Іванович кинув бомбу на поліцію. Іванович, за фахом лікар, нібито перебуває в місцевій лікарні під захистом озброєних земляків. Він щодня подає патетичні заяви для сербських мас-медіа, стверджуючи, що міжнародна поліція його ув’язненням прагне залякати усіх сербів. Президент Югославії Воїслав Коштуніца звинувачення, які висунуто проти Івановича, назвав суто політичними.

Ці два випадки показують, що ні на сербській, ані на албанській стороні немає готовності для діалогу й нормалізації міжетнічних відносин. Для етнічних албанців Мустафа – герой і захисник національних інтересів, так само як Мілан Іванович для сербів. Міжнародну адміністрацію та її органи - і албанці й серби поважають лише у разі, коли вони застосовують певні заходи проти іншої сторони. Зрештою, так і на півдні Сербії. Після другого туру муніципальних виборів, що відбувся у неділю, окремі сербські лідери заявляють, що ніколи не погодяться, щоб їхнім мером був етнічний албанець. А в округах Прешево й Буяновац перемогли саме албанці, які там становлять більшість населення.

Програма «Міжнародний щоденник»

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG