Доступність посилання

24 Вересень 2017, Київ 22:43

Про дискримінацію окремих соціальних груп у Польщі


Про дискримінацію окремих соціальних груп у Польщі

Прага-Варшава, 13 серпня - У Польщі жінки вже тривалий час домагаються вирівняння пенсійного віку з чоловіками. Річ у тім, що польки вважають дискримінацією те, що вони змушені йти на пенсію на п`ять років скоріше, ніж чоловіки. Це не дає їм можливості бути довше активними, а також впливає на розмір пенсії. Чоловіки, які працюють до шістдесяти років, мають більшу пенсію, ніж жінки, що йдуть на відпочинок уже в п`ятдесят п`ять літ. Наша кореспондентка Ганна Стеців із Варшави переконує, що у випадку Польщі радше можна говорити про дискримінацію і за віком , а не лише за статтю.

Ганна Стеців

Мені здається, що це характерна риса не лише Польщі. Старші особи, навіть, більш досвідчені й знаючі мають менше шансів жити в суспільстві повноцінним життям, ніж люди молоді. Ось такий приклад: у Польщі банки відмовляють у наданні кредитів людям, яким виповнилося сімдесят років. Кредит скоріше отримає неімущий студент аніж сімдесятилітній пан, який має забезпечення для сплати такого кредиту. Мені здається, що це не що інше, як дискримінація за віком. Або особи після сорока років мають менші можливості дістати роботу, ніж люди до тридцяти п’яти. Це, в принципі, хибний підхід до підбору кадрів, бо досвід, глибоке знання справи, виваженість - такі необхідні риси для доброго спеціаліста - приходять із віком. Можна навести дуже багато прикладів, коли видно наочно дискримінацію людей за віком. І, мені здається, що зараз ця проблема більш болюча, аніж дискримінація за статтю. Бо жінки, здається, вибороли в основному рівність із чоловіками...

Людмила Литовченко

При прийомі на роботу, наприклад, жінку в Польщі трактують так само, як чоловіка?

Ганна Стеців

Жінки у Польщі – це більша частина суспільства. Вони достатньо активні, і окрім того, що йдуть на пенсію на п’ять років скоріше, ніж чоловіки, не видно якихось кричущих фактів дискримінації. У Польщі не так давно прем’єром була жінка. І головою Сенату теж була жінка. І міністром справедливості була жінка... Кажуть, що польки не вибороли собі права на легалізацію абортів. Але я не схильна вважати, що жінка має мати право позбавляти життя ненароджену дитину. Утім, це дуже суперечливе питання і воно прямо не стосується нашої теми...

Людмила Литовченко

Ви згадували про дискримінацію за віком. І якось в одній з наших передач ми говорили про проект закону, який обмежував би право пенсіонерам доробляти до пенсії. Чи цей закон був ухвалений і чи впроваджено вже таку практику у Польщі?

Ганна Стеців

Рівень безробіття у Польщі дуже високий, в середньому – понад 18%.А в окремих регіонах, як ось на північному заході сягає навіть до 34%.Лівий уряд хотів проштовхнути через парламент закон, який би змусив працедавця поносити великі кошти за використання праці пенсіонерів. Це фактично означало обмеження права літніх людей доробити собі до пенсії. Але опозиція не пропустила цей проект через сейм. І все залишилося по-старому. Пенсіонерів і далі беруть в окремих випадках на роботу, бо їм можна менше платити і вони невибагливі. Ось так це виглядає в Польщі, де традиційно до літніх людей завжди ставилися з великою пошаною, де літні люди відігравали роль, так би мовити, старійшин. Але глобалізація і її закони приходять й до Польщі. На жаль, на жаль, літніх людей усе частіше трактують, як випрацюваний матеріал. І я знову ж таки кажу, що коли нині говорити про прояви дискримінації у світі, то може, дискримінація за віком має стати тут на першому місці. Хто, де і коли у світовій історії визначив критерій, за яким людину, що прожила певну кількість літ треба відправляти на примусовий відпочинок? Мені, здається не за віком, а за потенційними можливостями треба судити про суспільну активність людини. У противному випадку – це дискримінація і ще раз дискримінація.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG