Доступність посилання

ТОП новини

Позиція України щодо Іраку є суперечливою - експерти


Позиція України щодо Іраку є суперечливою - експерти

Київ, 30 серпня 2002 - Україна на тлі бажання інтегруватися в Європу повинна б мати нейтральну позицію щодо Іраку. Разом із тим Київ демонструє готовність співпрацювати з Багдадом, ризикуючи наразитись на невдоволення такого стратегічного партнера, як США. Так оцінюють незалежні експерти у Києві заяви президента України, які пролунали 29 серпня, про готовність активізувати контакти з Іраком.

Україна зацікавлена поглиблювати співпрацю з Республікою Ірак у рамках програми ООН "Нафта в обмін на харчі». Існуючий у рамках цієї програми політичний та економічний діалог є ознакою гарних перспектив розвитку українсько-іракських взаємин. Про це 29 серпня заявив президент України Леонід Кучма, коли приймав вірчі грамоти від новопризначеного посла Республіки Ірак в Україні Музгера Ад-Дурі. Кучма також сказав, що в рамках програми ООН має більш ефективно співпрацювати міжурядова комісія з питань торговельного та економічного співробітництва.

Нагадаю, що товарообіг України з Іраком швидко прогресує і з $13 млн. у 1999 році досяг $300 млн. за підсумками минулого. В рамках програми ООН «Нафта в обмін на харчі» Ірак сам добирає собі партнерів – з огляду на їхню політичну лояльність до Багдада. Якщо в 2001 році нафтова квота для України була 20 млн. барелів, то в 2002 році вона була збільшена Іраком до 40 млн. барелів.

Співпраця з Багдадом у рамках цієї програми є цілком легітимною. Проте як ставитися до того, що Київ досить виразно демонструє своє бажання співпрацювати з Іраком саме нині, коли США – стратегічний партнер України – активно зайнятий підготовкою до силової кампанії з відсторонення від влади іракського лідера Саддама Хусейна?

Директор українського аналітичного центру «Софія» Андрій Єрмолаєв уважає, що Київ намагається наслідувати політику Москви - проте в меншому масштабі, а відтак далеко не завжди вдало.

Андрій Єрмолаєв

Стратегічні розклади сил у цьому регіоні завдяки традиційній політиці відносин між Москвою та Багдадом дозволяли Росії провадити свої інтереси в тому регіоні. Україна завжди користувалася певними крихтами цієї стратегічної співпраці. Наприклад, ми мали певні вигоди від того, що саме російські компанії активно брали участь у продовольчій програмі щодо Іраку. Це дозволяло нам також брати участь у деяких поставках до Іраку. І, по-друге, під крилом цієї співпраці ми мали можливість теж вести свої економічні переговори і так далі. Тому склалася парадоксальна ситуація. В політичному плані Україна, зважаючи на її заявки щодо НАТО, співпраці з західними країнами, мала б обійняти нейтральну позицію зараз щодо спроб тієї ж Росії оживити іракський напрямок. Але в меркантильному плані Києву вигідно підігравати саме Росії, оскільки чим би не закінчились майбутні військові події, але економічний інтерес усе-таки має залишитися в тому стані, який є зараз, тобто з вигодою. У разі ж американської операції Ірак буде потерпати не лише в плані зміни еліти, але і в плані реформації держави. Постраждають також українські економічні інтереси. Ми більше втратимо, ніж отримаємо.

Сергій Згурець

Чи можна говорити про те, що така демонстрація готовності контактувати з Іраком може викликати невдоволення американської сторони і певним чином відобразитися на економічних і політичних контактах між Україною та США?

Андрій Єрмолаєв

Щоб не було попереднього так званого збройового скандалу, то подібні зустрічі на фоні активної російської політики будуть непомітними. Але, звичайно, такі контакти на фоні напруженості обов’язково отримують негативну оцінку, оскільки їх будуть розглядати саме під призмою останніх подій і останніх фактів.

Сергій Згурець

США дорікають Іракові за те, що він не пускає інспекторів ООН на свою територію, аби ті пересвідчились, що Ірак не виробляє і не має зброї масового враження. Багдад нещодавно хитро заявив, що в Ірак можуть прибути інспектори з Британії та України.

Віце-президент українського товариства дружби з іракським народом “Маздар аль Хайат” Володимир Петренко з цього приводу вважає:

Володимир Петренко

У нас досить спеціалістів із різних галузей - зброї масового знищення, бактеріологічної та іншої зброї. Наші представники мають високу кваліфікацію. Україна могла б виконати цю роль із честю і без шпіонажу, якихось вибриків, які допускали інші члени комісії, які були на території Іраку.

Сергій Згурець

Діяльність інспекторів від окремих країн, а не від ООН, не є легітимною. Проте якщо Київ таки зважиться на такий крок, то це дасть додаткові підстави Багдадові згодом стверджувати, що насправді звинувачення до Іраку з боку США є безпідставними. А Україна, власне, ще раз подратує США своєю дружбою з Іраком. І, можливо, отримає ще більшу квоту іракської нафти в рамках програми ООН "Нафта в обмін на харчі»…

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG