Доступність посилання

ТОП новини

США – Ірак


США – Ірак

Прага, 4 вересня 2002 – У центрі уваги західних коментаторів залишаються дискусії навколо можливого воєнного удару США по Іраку. Серед європейських союзників США переважає погляд, що Рада безпеки ООН повинна ухвалити ще одну, останню ультимативну резолюцію про повернення до Іраку міжнародних інспекторів. Невиконання цієї резолюції мало би тоді призвести до підтримки в Європі воєнної акції США проти Іраку.

Серед інших відгуків на цю тему газета «Нью-Йорк таймс» містить коментар колишнього прем’єр-міністра Ізраїлю Єгуда Барака, який ставить у зв’язку з цим три запитання: чи справді нова резолюція Ради безпеки ООН потрібна, чи удар з метою усунення режиму Саддама Хусейна мав би бути узалежнений від такої резолюції і чи виконання резолюції мало б відвернути удар по Іраку? Далі автор підкреслює, що розробка в Іраку ядерної зброї вимагає якнайшвидшого усунення від влади режиму Саддама Хусейна. Ігнорування Багдадом або ламання попередніх резолюцій Ради безпеки вже може служити виправданням і правовою основою для усунення іракського режиму.

Однак, у випадку ухвалення наступної резолюції, як вважає колишній прем’єр-міністр Ізраїлю, термін виконання цієї резолюції повинен бути крайньо коротким, а умови його виконання не повинні підлягати обговоренню. Таким чином Сполучені Штати, у випадку невиконання нової резолюції, можуть очікувати згоди Ради безпеки на воєнну акцію. Барак вважає також, що Вашингтон значно зміцнив би свою позицію після попередніх консультацій у справі удару по Іраку.

Коментатор німецької газети «Зюддойче цайтунґ» Стефан Корнеліус теж аналізує дискусії навколо можливої воєнної акції США по Іраку. Нема сумніву в тому, підкреслює автор, що Саддам Хусейн – це безжалісний диктатор, усунення якого благословили б іракці і цілий світ. Але, підкреслює автор, наслідки удару нині тяжко передбачити. Крім того такий удар мав би передбачати дотримання прав людини.

За цих умов, як вважає коментатор, Рада безпеки ООН мала би діяти рішучіше й уникати своїх попередніх помилок у справі Іраку. Передусім не повинно бути жодної альтернативи щодо повернення міжнародної військової інспекції до Іраку. При цьому єдиними інструментами впливу на багдадський режим повинні залишитися тиск і санкції, а крім того загроза вжиття військової сили.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG