Доступність посилання

ТОП новини

Чеські музейники, архівісти, реставратори почали підраховувати втрати, завдані повінню пам’яткам історії та культури


Чеські музейники, архівісти, реставратори почали підраховувати втрати, завдані повінню пам’яткам історії та культури

Прага, 6 вересня 2002 - Наприклад, тільки Національній галереї країни для ліквідації шкод потрібно 2 мільйони доларів США.

Тільки зараз, майже 2 тижні після того, як спала велика вода, празькі газети опублікували фото, на якому видно, як пропливає на човні подвір’ям Музею давнього чеського мистецтва його директор Мілан Кніжак. Іншої дороги до музею тоді не було. Збірка чеської готики, у складі якої й унікальні ікони Теодорика, зберігається в приміщеннях барокового монастиря Святої Анни. В його стінах у першій половині 18 століття грав на органі відомий композитор Криштоф Віллібальд Глюк. Монастир від пивниці й майже до рівня другого поверху затопила вода. Твори встигли підняти на вищі поверхи, самі ж приміщення нині висушують.

З вологістю й мікробами нині ведуть боротьбу також Національний музей і Національна бібліотека Чеської Республіки, фондосховища яких затопила вода. СОС бібліотеки, тобто заклик надати допомогу передали телебачення й радіо. Бібліотекарі разом із працівниками архівів – державного військового, музичного, архітектурного, найбільше потребували морозильні камери. Замочені й забруднені болотом книги, серед яких, наприклад, унікальні чеські стародруки, чи ноти з автографами Бедржіха Сметани, чи оригінальні архівні креслення, за порадою фахівців спочатку заморожують. Лише потім, через місяці, а ймовірно – роки, коли дійде черг, їх реставруватимуть. Тільки тоді виявиться, наскільки безповоротними є втрати. На жаль, ці прогнози не дуже втішні. Уже сьогодні очевидно, що назавжди втраченими є, наприклад, оригінали креслень празького Національного театру архітектора Зітка, фрески багатьох чеських замків і палаців, скульптура ’’Час’’ із найстаршого в Європі мосту в місті Пісек, яку зірвала вода, частина воєнних архівів міста-фортеці Терезін, де під час Другої світової війни був концтабір.

Сьогодні чеським музеям, архівам, бібліотекам допомагають сотні добровольців. І чехи, наперекір долі, не хочуть міняти планів. Наприклад, за графіком, 15 вересня відкриється в Празі міжнародний фестиваль духовної культури.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG