Доступність посилання

ТОП новини

За розмовами про російський чинник у скандалі довкола можливого продажу Україною радарної системи «Кольчуга» до Іраку може критися спроба української влади замести сліди


За розмовами про російський чинник у скандалі довкола можливого продажу Україною радарної системи «Кольчуга» до Іраку може критися спроба української влади замести сліди

Прага, 1 жовтня 2002 - Хто саме продав "Кольчуги" Іраку і чи продавав взагалі – пристрасті довкола цих питань не стихають. З‘явилася версія про російський слід у скандалі.

Ми вже розповідали про те, що чільний український урядовець, який побажав залишитися неназваним, сказав Радіо Свобода, що "Кольчуги" Іраку продала не Україна, а Росія. Він визнав, що розмова в кабінеті президента України про таку операцію справді відбулася, але в це, за його словами, втрутилися росіяни і продали Багдаду свої радарні системи.

Проблема в тому, що сьогодні ніхто не може підтвердити, чи заперечити таке пояснення скандалу з "Кольчугами." Військові експерти в Росії та Україні кажуть Радіо Свобода, що може саме так і було, але жодних фактів за чи проти такої версії немає. "Кольчуги" справді є на озброєнні не лише України, але й Росії та низки інших держав – від Китаю до Азербайджану. Інша справа, що донецьке підприємство "Топаз," яке вперше виробило такі радарні системи наприкінці 80-их років, першим їх і модернізувало, зробивши конкурентоспроможними на світових ринках. І записи Мельниченка також вказують на київську прописку скандалу.

Роман Купчинський, аналітик Радіо Свобода з питань корупції та організованої злочинності, припускає, що за розмовами про російський чинник криється спроба української влади замести сліди.

Роман Купчинський

По-перше, треба мати на увазі: те, що будь-який український чільний урядовець узагалі ставить це питання - це вже знак, що українські урядовці самі зрозуміли, що «Кольчуги» були продані.

Тепер вони пропонують нову версію, що, мовляв, це не наші «Кольчуги». Якщо ви знайдете, дорогі американці, «Кольчуги» в Іраку - це не наші, це - російські. Це явна неправда, бо російські «Кольчуги» були удосконалені і виведені до рівня українських «Кольчуг» у квітні 2001 року, коли українські «Кольчуги» продавалися у 2000 році.

Друге питання, яке теж стоїть і мені не зрозуміле: українська сторона постійно твердить, що «Кольчуги» неможливо було продати, бо всі експортні контролі, які існують в Україні, не дозволили б цього. Якщо б, скажімо, якийсь український трейдер зброї хотів щось нелегально продати, то так - тоді ці експортні контролі, мабуть, унеможливили б такий продаж. Але це не трейдери зброї – злочинці продавали, це сам голова Служби Безпеки займався таємною операцією продажу. Тим самим, що це був таємний продаж, цей таємний продаж оминув усі експортні контролі держави.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG