Доступність посилання

ТОП новини

“Позбавлений довір’я, пан Кучма гідний трактування парії, на якого він перетворився” – американський сенатор


“Позбавлений довір’я, пан Кучма гідний трактування парії, на якого він перетворився” – американський сенатор

Вашинґтон, 10 жовтня 2002 – Впливовий Сенатор Бен Найтгорс Кампбелл заявив сьогодні у Вашинґтоні, що для адміністрації США з огляду на справу «Кольчуг» “пріоритетним повинно стати розслідування всіх фінансових зв’язків між українським лідером і його спільниками та продажами до країн-ізгоїв, включно з Іраком”. Як заявила на слуханнях у Конґресі помічниця державного секретаря США у справах Європи Елізабет Джоунз, “спільна американсько-британська команда експертів після координації роботи в Лондоні прибуде в неділю до України, щоб розпочати розслідування у справі Кольчуг”.

Відкриваючи слухання, присвячене питанням співпраці Сполучених Штатів із Організацією з питань безпеки і співпраці в Європі, Сенатор Бен Найтгорс Кампбелл звернув увагу на три окремі справи, яким адміністрація Сполучених Штатів повинна присвятити окрему увагу: це проблеми в Грузії, Білорусі та Україні.

“Серйозність особисто схваленого президентом Кучмою продажу складних радарів Іракові вимагає рішучої й твердої відповіді з боку Сполучених Штатів. Косметичний підхід не вистачатиме; й ті, що пропонують стриману відповідь, є короткозорими. Ці питання є надто вагомими, щоб вести справи з ним (Кучмою) беззмінно. Пріоритетним повинно стати розслідування всіх фінансових зв’язків між українським лідером і його спільниками та продажами до країн-ізгоїв, включно з Іраком. Позбавлений довір’я, пан Кучма гідний трактування парії, на якого він перетворився”, – заявив Сенатор Бен Найтгорс Кампбелл, співголова міжурядового Комітету США з питань безпеки й співпраці в Європі, відомого також як Гельсінська комісія.

У вашинґтонських владних колах сьогодні, ймовірно, ніхто не сумнівається в автентичності таємного запису, на якому президент Кучма дає згоду на продаж радарних систем «Кольчуга» Іракові. Якщо «Кольчуги» передано іракському режимові Саддама Хусейна, то вони можуть стати додатковою загрозою для американських та британських пілотів, які згідно з мандатом Ради безпеки ООН патрулюють повітряний простір на півдні та півночі Іраку. Власне, співголова Гельсінської комісії Конґресмен Крістофер Сміт схарактеризував справу «Кольчуг» як “найбільш недружній акт, який можна б уявити”.

Конґресмен Сміт звернувся до помічника державного секретаря США Елізабет Джоунз із проханням роз’яснити Комітетові з питань безпеки й співпраці в Європі, які заходи адміністрація США вживає у справі «Кольчуг». Елізабет Джоунз тиждень тому обговорила власне це питання в Києві з президентом Кучмою і з міністрами закордонних справа та оборони України. За її словами, йдеться про дві справи: по-перше, “про записи та їхню автентичність, і по-друге, йдеться про потенційну загрозу в результаті дії радару «Кольчуга» для пілотів США та Великобританії”.

“Хоча ми цілком переконані, що президент Кучма дав розпорядження чи схвалив продаж радарів «Кольчуга» до Іраку, на даний момент ми не знаємо, чи їх було туди доставлено. Щоб розглянути цю справу, спільна американсько-британська команда після координації роботи в Лондоні прибуде в неділю до України, щоб розпочати розслідування”.

Як зазначила Джоунз, вона передала президентові Кучмі список запитань, і українська влада пообіцяла співпрацювати вповні.

“Хоча початкова відповідь є доброю, після прибуття команди треба буде побачити, однак, чи відповідь буде достатньою”.

Помічник державного секретаря у справах Європи Елізабет Джоунз запевнила конґресменів, що адміністрація США бажає продовжити підтримувати Україну в таких питаннях, як економічні реформи, боротьба з корупцією та організованою злочинністю, та співпрацювати з громадськими організаціями. Як зазначила Елізабет Джоунз, після отримання результатів розслідування у справі «Кольчуг» буде завершено перегляд політики США стосовно України й визначено, на які програми в Україні буде скерована американська урядова допомога, частину якої на даний момент затримано.
XS
SM
MD
LG