Доступність посилання

ТОП новини

Про “Кольчуги”, які везуть ешелонами з Білорусі


Про “Кольчуги”, які везуть ешелонами з Білорусі

Київ, 11 жовтня 2002 – 13 жовтня в Україну прибувають інспектори зі Сполучених Штатів Америки та Британії, які мають дослідити, чи справді Україна могла поставити до Іраку радіолокаційні станції “Кольчуга”. США визнали автентичним запис розмов у кабінеті Президента України, де Леонід Кучма у розмові з уже загиблим в автокатастрофі гендиректором компанії “Укрспецекспорт” Валерієм Малевим погоджувався з поставкою “Кольчуг” до Іраку. Нині офіційний Київ стверджує, що таких поставок не було, і заявляє, що готовий надати США всю необхідну інформацію про всі українські “Кольчуги” і про місця їхнього перебування. Разом із тим 11 жовтня пролунала сенсаційна заява народного депутата Юлії Тимошенко, яка стверджувала, що Україна намагається обдурити іноземних – американських та британських – спостерігачів.

Україна продемонструє безпрецедентну відкритість у розслідуванні ситуації, викликаної звинуваченнями щодо можливого постачання станцій пасивної радіорозвідки “Кольчуга”. Такі заяви невтомно повторювали чільні представники офіційного Києва. Проте напередодні прибуття іноземних інспекторів неочікуваним відкриттям стала заява-повідомлення народного депутата Юлії Тимошенко.

«Із шести джерел інформації – від митників, працівників військової частини, від людей, які були залучені до цього процесу, – я маю інформацію про те, що три вагони з Білорусі на митному переході Нові Яриловичі – Славутич практично завезли установку “Кольчуга” на військову частину в місті Чернігові. Вночі сьогодні відбувалося повне фарбування цих установок, і Україна буде повідомляти спеціальну комісію Сполучених Штатів про те, що баланс цих установок уже існує і що вони готові пред’явити всі установки для того, щоб мали можливість звести баланс і отримати інформацію, що до Іраку “Кольчуги” не постачалися».

В міністерстві оборони України на цю заяву Юлії Тимошенко зреагували досить швидко. Після консультацій із вищим керівництвом речник оборонного відомства Костянтин Хівренко заявив Радіо Свобода:

«Ця інформація жодним чином, абсолютно не відповідає дійсності, і я готовий її спростувати. А що стосується Чернігова, то дійсно, у нас у військовій частині А-2622, яка є в Чернігові і якою командує майор Георгій Безхмельницин, є ще з 1992 року три комплекси “Кольчуга” – на довготривалому зберіганні».

А скільки взагалі станцій такого типу є в Україні?

«Їх близько двох десятків».

Тобто міністерство оборони готове показати всі оці двадцять станцій?

«Безумовно. Їх не двадцять – я сказав “близько”. Близько!» – заявив речник оборонного відомства Костянтин Хівренко.

“Кольчуга” вироблялася ще за часів СРСР. “Кольчуги” були в Росії, Казахстані, Білорусі, у групі радянських військ у Східній Німеччині. Разом із тим “Кольчуга” ніколи не була таким виробом, точна кількість яких у тієї чи іншої країни фіксувалась у рамках міжнародних угод у галузі контролю над озброєннями.

Україна розробила свою версію “Кольчуги” на Донецькому виробничому об’єднанні “Топаз”. Нове математичне забезпечення дозволило збільшити дальність виявлення, на яку здатна ця станція. Три нові “Кольчуги” були продані до Ефіопії, ще одна нова “Кольчуга” є в розпорядженні Міноборони України.

Якщо допустити можливість, що старі “Кольчуги” завозилися в Україну, або покрити їхній брак, із Білорусі, то про це має знати державна служба експортного контролю. У разі завезення зброї на територію України або в разі транзиту такого товару через Україну на це треба мати дозвіл.

Заступник голови держслужби експортного контролю України Олександр М’якушко заявив Радіо Свобода: «Будь-яких заявок із боку наших уповноважених спецекспортерів на ввезення продукції військового призначення, зокрема от “Кольчуг”, і тим більше з Білорусі, до Держекспортконтролю не надходило. Можна сміливо заявити про те, що за останні роки “Кольчуга” в Україну не ввозилася», – заявив один із керівників держслужби експортного контролю Олександр М’якушко.

Разом із тим у четвер, як повідомляли мас-медіа, заступник помічника держсекретаря США Стівен Пайфер стверджував, що експертна оцінка інформації, яку має США, свідчить про те, що, можливо, передача радарних систем Іракові таки була. Відтак, аби розставити крапки над “і” в історії про “Кольчуги”, їх, здається, треба шукати не в Україні, а в Іраку. Головні докази там.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG