Доступність посилання

ТОП новини

Українська повстанська армія – хроніка історії...


Українська повстанська армія – хроніка історії...

Прага, 14 жовтня 2002 – Назву Українська повстанська армія в Україні у ХХ столітті носило, як мінімум, три формування: повстанські загони отамана Юрія Тютюнника під час Другого зимового походу армій УНР – 1921 рік; Поліська Січ, котра виникла в екзилі 20 червня 1940 року і взяла назву УПА у липні 1941 року на Волині, а потім об’єдналася у травні 1943 року з військовими відділами ОУН-СД, котрі створили перші загони своєї УПА у середині жовтня 1942 року. Тому день 14 жовтня 1942 року більше символічний у історії УПА й в історії України – у цей час розпочинається масова боротьба українських збройних формувань супроти нацистів, окрім того – у цей день відзначається свято Покрови –покровительки українського війська.

Усіх мирить Свята Покрова – Матір Божа, що здавна взяла Україну під свою опіку і стала також заступницею українського козацтва. Намагається Матір Божа, з усієї своєї ласки, примирити розпорошені сили українські і в часи Другої світової війни. Бо, наприклад, перший загін УПА цих буремних часів був створений представником УНР отаманом Тарасом Боровцем ще у липні 1942 року під назвою «Поліська Січ УПА», а перші УПІвські загони ОУН створені у середині жовтня 1942 року. Зокрема, першим командиром такого бандерівського загону ОУН-СД /самостійників державників/був Сергій Качинський \Остап\. Довгий час між двома УПА тривали не прості переговори й суперечки і лише у травні 1943 року ці дві сили не без труднощів об’єдналися. Недарма трохи пізніше, через розходження у польському питанні, Тарас Боровець все ж створив свою Українську народну революційну армію. І лише у листопаді 1943 року, не без серії насильств, УПА в основному об’єднала сили бандерівців, мельниківців та бульбівців. Але ця єдність була нетривкою.

І все ж у 1943 році УПА завдала відчутних ударів по нацистах. У багатьох місцях було зліквідовано німецьку окупаційну адміністрацію, знищено сотні гітлерівців і навіть окремих генералів гестапо, зокрема – командуючого «Штурмабтайлюнге» - генерала Віктора Лютце. Лише у жовтні – листопаді 1943 року УПА провела 47 бойових операцій супроти нацистів і 54 – проти радянських партизанів. Навесні 1944 року загони УПА завдали відчутних ударів радянським регулярним військам і почала називати себе загальноукраїнською армією. Основною тактичної одиницею УПА стала сотня, бо раніше був курінь. Зросла роль служби безпеки УПА, особливо - у боротьбі із радянськими провокаторами й агентами. Наприкінці 1944 – на початку 1945 років чисельність УПА були чи не найбільшою за свою історію від 40 до 100 тисяч вояків. Основна частина військ УПА завершила свою боротьбу у влітку 1946 року, а окремі загони діяли до 1956 року.

УПА була основним стрижнем антиімперської, антитоталітарної боротьби українців у період їх визвольних змагань з 1942 до 1956 років. Це була своєрідна друга українська революція. Але сили були нерівними. Україна втратила за час Другої світової війни близько 10 мільйонів осіб. За даними радянської влади у боротьбі проти українського визвольного руху в 1944 – 1952 роках було репресовано понад 500 тисяч осіб, заарештовано –134 тисячі, вбито – 153 тисячі, вислано за межі України понад 203 тисячі і близько 8 тисяч перейшло на нелегальне становище. Силами УПА і українських патріотів було вбито 30 тисяч партійних і радянських працівників, а також понад 25 тисяч працівників органів МГБ і МВС. Але боротьба за Україну не припиняється й сьогодні. Вояки ОУН – УПА не визнаються нині існуючою владою воюючою стороною Другої світової війни? Так що стан війни для українських патріотів не припинений до наших днів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG