Доступність посилання

ТОП новини

У Сербії в неділю відбулися президентські вибори. Однак президента не обрано, оскільки проголосувало менше половини виборців. На думку оглядачів, це призведе до поглиблення політичної кризи


У Сербії в неділю відбулися президентські вибори. Однак президента не обрано, оскільки проголосувало менше половини виборців. На думку оглядачів, це призведе до поглиблення політичної кризи

Белград, 15 жовтня 2002 – Політичні діячі й оглядачі шукають відповіді на запитання: чому більше половини електорату бойкотувало вибори? Адже, населення у Сербії дуже сполітизоване, кандидати упродовж двох місяців завзято агітували, а в кінцевому результаті більшість виборців у неділю просиділа вдома.

Дехто це пояснює фактом, що лідер ультранаціоналстів Воїслав Шешель закликав своїх прихильників бойкотувати вибори. Проте, Шешель дістав неповних вісімсот тисяч голосів, а частина його прихильників усе-таки взяла участь у виборах й голосувала за Коштуніцу.

Інші причину масового бойкоту бачать у тому, що обидва кандидати, президент Югославії Воїслав Коштуніца і союзний віце-прем’єр-міністр Миролюб Лабус, належать до демократичного блоку та що виборці не бачили суттєвих розбіжностей між їхніми програмами.

Окремі аналітики вважають, що виборців розчарувала так звана негативна кампанія: кандидати безпощадно критикували своїх опонентів й таким чином знеохочували громадян. Та ще одне: у виборців створилося враження, що Лабус є маріонеткою в руках сербського прем’єр-мністра Зорана Джінджича та що вибори є лише етапом боротьби за владу між Джінджичем і Коштуніцею.

До масової неучасті в голосуванні призвела й економічна криза: розчаровані люди не довіряють нікому.

Окрім політичних є ще й технічні причини. Списки виборців не відповідають реальності. В них є чимало так званих мертвих душ, тобто осіб, які померли протягом останніх років. До списків також внесено й тих, хто тимчасово або постійно перебуває за кордоном, а такі особи були не в змозі голосувати. Нарешті, десятки тисяч виборців змінили місце проживання, а в списках цього не зареєстровано.

Незважаючи на це, коли виборчий процес буде повторено, перед політичними діячами стоїть завдання заохотити громадян узяти участь у виборах і голосуванні. Проте, вони виступають за легший шлях, а саме – за внесення змін до виборчого закону, щоби вибори було оголошено дійсними незважаючи на кількість виборців, які вийдуть на виборчі дільниці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG