Доступність посилання

ТОП новини

Права людини. Події у світі


Права людини. Події у світі

Прага, 19 листопада 2002 - Студентів, студентську молодь вважають найреволюційнішою частиною чи не кожного суспільства. Увесь світ свого часу був захоплений мужнім виступом китайських студентів на площі Тянь-ань-мень у 1989 році. Студенти були рушійною силою Оксамитової революції у Чехословаччині того ж таки 1989 року.

А якщо взяти Україну, то в нашій пам’яті залишаються молоді герої, що загинули під Крутами в січні 1918 року в обороні України. Та й у новітній період студентське голодування на граніті у центрі Києва в 1990-му році внесло свій вагомий вклад у боротьбу за незалежність Української держави.

Однак сьогодні мова піде, зокрема, про нинішні студентські виступи в Ірані, які тривають вже 10 днів поспіль.

Демонстрації іранських студентів розпочалися 9 листопада на знак протесту проти винесення смертного вироку професорові тегеранського університету Гашему Аґгаджарі. Його засудили до найвищої міри покарання за те, що він прочитав лекцію, в якій поставив під сумнів монополію іранського духовенства на трактування Корану і висловився за необхідність реформ у країні.

Спершу студенти вимагали скасувати судовий вирок професору. А через кілька днів у низці університетів країни демонстранти висунули вимоги – звільнити із в’язниць політв’язнів та винести на всенародний референдум питання про політичний устрій держави. Демонстрації протесту проходять під антиурядовими гаслами із закликами до відставки президента країни Мохаммада Хатамі та критикою дій духовного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї. Студенти скандують гасла «Смерть диктатурі», порівнюють владу Ірану із колишнім режимом «Талібану» в сусідньому Афганістані.

17 листопада духовний лідер Ісламської Республіки Іран аятола Алі Хаменеї розпорядився - переглянути смертний вирок професору Аґгаджарі. Але водночас розпочалися репресії проти студентів.

Щонайменше дві особи загинули 18 листопада під час придушення студентських виступів у місті Арак. Зіткнення демонстрантів із ісламською поліцією і силами Корпусу стражів ісламської революції відбулися у низці міст, у тому числі і у столиці – Тегерані.

За повідомленням Координаційного комітету студентського руху за демократію в Ірані, три особи і серед них одна жінка, серйозно поранені при розгоні демонстрантів у місті Ахвазі. Кількох осіб заарештовано і кількох поранено у місті Тебрізі.

Окрім цього, десятки студентів заарештовано у Тегерані, Кермані, Мешхеді і Ісфагані. Протестуючи вже проти цих арештів, група студентів Ісфаганського університету розпочала сидяче голодування.

Тим часом надійшла вістка із Куби, у якій також мовиться про політичний протест студентів.

За повідомленням правозахисного агентства «Пріма», 16 студентів у провінції Камагуей направили президентові кубинської Федерації студентів університетів листа із вимогою - відкрито обговорити у вузах дисидентський проект «Варела». Цим проектом, що його названо на честь відомого кубинського просвітителя Фелікса Варели, запропоновано внести демократичні зміни до діючої конституції Куби на загальному референдумі.

Реакція комуністичного режиму на Кубі - не забарилася. На сьогодні вже виключено з педагогічного інституту студента Роґера Рубіо Ліму. А ще трьом студентам із інших інститутів, які підписали петицію на підтримку кубинських дисидентів, оголошено догани.

Координатор проекту «Варела» - Освальдо Пайа назвав лист студентів «безпрецедентною подією на Кубі протягом десятиліть». За його словами, вчинок студентів є жестом мужності, патріотизму і чесності».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG