Доступність посилання

ТОП новини

Прямий Ефір: Вибори нового глави українського уряду і можливі політичні наслідки


Прямий Ефір: Вибори нового глави українського уряду і можливі політичні наслідки

Київ – Прага, 19 листопада 2002 - Перед мікрофоном у Празі Василь Зілгалов. Гості: у київській студії - голова фракції «Аграрна партія України» українського парламенту Катерина Ващук і голова партії захисників Вітчизни, народний депутат Юрій Кармазін

Василь Зілгалов

Які можуть бути комбінації за обранням у Верховній Раді України нового прем’єр-міністра держави, на посаду якого президент Леонід Кучма запропонував донецького губернатора Віктора Януковича? На цю тему пропоную матеріал нашого київського колеги Сергія Руденка.

Сергій Руденко

Віктор Янукович – на порозі нової політичної кар’єри. У передчутті тріумфу донецький губернатор не скупиться на компліменти депутатському корпусу. Нинішній склад парламенту він називає професійним і каже, що за ці дні у нього поки що не було жодних неприємних вражень від зустрічей із фракціями й групами. Чи то ніхто його про судимості не питає, чи то це для претендента на прем’єрство жодного значення немає – хтозна. Янукович підтверджує намір підписати угоду з більшістю щодо принципів формування коаліційного уряду. У документі, як каже Віктор Федорович, не буде жодних прізвищ, лишень – принципи розподілу портфелів. За останніми у парламенті – уже черга. При чому – на одні й ті ж посади претендує по кілька фракцій. Першим віце-прем’єром у коаліційному уряді хочуть бачити своїх висуванців групи “Народовладдя” та “Демократичні ініціативи”. Останні претендують ще й на міністерське крісло. “Аграрники України” планують отримати у новому уряді посаду віце-прем’єра й міністра агропромислового комплексу. Свої кадрові претензії поки що не оприлюднили об’єднані соціал-демократи та фракція трудовиків. Мовчать і представники інших фракцій більшості. Але можна навіть не сумніватися, що і соратники Сергія Тигипка, і Віктора Медведчука не залишаться без урядових портфелів. Адже більшість вже оголосила про претензії на всі, окрім чотирьох, урядові портфелі та на посаду голови Нацбанку.

У середу своє ставлення до Януковича-кандидата мають оприлюднити комуністи, соціалісти та “Наша Україна”. Віктор Ющенко твердить, що для нього та його соратників головне – не кандидатура, а сам процес. Наразі Віктор Андрійович, не зраджуючи своїм традиціям, обмежився лише закликом до свого тезки сформувати політичну коаліцію у парламенті, яка б підтримувала новий уряд. Що це – порада стороннього чи своєрідний знак Януковичу стане зрозуміло, коли парламентська система “Рада” у четвер висвітить список тих груп і фракцій, які віддадуть свої голоси за Віктора Федоровича. Хоча, як каже Микола Томенко, ключ перемоги Януковича зараз знаходиться не в “Нашої України”, а у представників більшості, які без активної підтримки президентом донецького губернатора можуть за нього і не проголосувати.

Василь Зілгалов

Чи не може так бути, що рекомендація Януковича - добре продуманий хід нинішньої влади на Банківській: мовляв, тиснеш, хочеш, ну йди, спробуй - дві судимості, слава мафіозного регіону, багатого на вбивства на замовлення, і негласна установка для більшості - не голосувати! А далі вже інша, прохідна для влади кандидатура. Як Вам такий сценарій, пані Ващук?

Катерина Ващук

Думаю, немає такого сценарію. Кандидатуру Віктора Федоровича Януковича назвали першими фракція Партії регіонів і підтримали представники або керівники інших фракцій. І тільки тоді вона була вже названа президентом України, якщо бути послідовними у подіях.

По-друге, ми сьогодні мали можливість зустрітися з Віктором Федоровичем. Ми непогано знаємо його біографію і пам’ятаємо, що у ті комуністичні часи, а я в той час теж була членом партії, не приймали у партію, якщо були судимості такі, які не знімалися. А він був членом партії, і в той час це свідчило про те, що це, очевидно, були помилки якісь з юності, з дитинства. Відносно його професіональних якостей, якостей керівника ми знаємо багато добрих справ. І головне сьогодні те, щоби український уряд був сформований, щоби він був побудований на принципі коаліційності, щоби була єдність у діях парламенту й уряду, щоб Україна все таки поступово рухалася вперед. Нам треба і стабільність у державі, і головне - робота на економічну ситуацію, щоби ми могли скоріше подолати негаразди, які є сьогодні з рівнем життя українського народу, із виплатою пенсій, заробітних плат і так далі.

Стабільний уряд, керівник уряду, який зуміє зробити виконавську структуру насправді виконавською, щоб кожен закон, кожне рішення таки виконувалося аж до низу, щоб не була ситуація, коли немає чіткої виконавської вертикалі – цього хоче, я думаю, не тільки більшість у парламенті, а й більшість України. І якщо це вдасться зробити саме Януковичу, то це буде тільки на добро.

Те, що фракція сьогодні попросила або домовилася про погодження кандидатур міністра аграрної політики і віце-прем’єра з фракції «Аграрної партії», у нас є на це моральне право, тому що саме програма аграрної партії якнайширше підтримала проведення всіх реформ на селі, в тому числі земельної реформи. І працюють на цих посадах на сьогодні члени нашої партії, а ми представляємо її інтереси в парламенті. Тому у нас є не тільки моральне право, а це наша відповідальність, як тих, хто взяв… єдина політична сила, яка взяла на себе відповідальність за аграрну реформу. Ми маємо її довести до логічного кінця, аби вона не завершилася лише зміною форми власності, а була підтримана і економічно, і фінансово, і від того селянам стало жити краще, аби вони справді стали господарями на землі.

Василь Зілгалов

Пане Кармазін, яка Ваша думка з приводу вищезгаданого сценарію?

Юрій Кармазін

Тут якраз і починаються наші розбіжності з пані Ващук. По-перше, я вважаю, що політична й економічна ситуація в державі надто складна, і дуже погано, що ми не прийняли постанову про політичну ситуацію в Україні. Я її пропонував. Там якраз передбачені всі передумови для того, щоби президент Кучма пішов у відставку, і як далі має рухатися держава, які закони мають бути ухвалені про його гарантування недоторканості. Закон про канцелярію президента, який треба ухвалити, тому що в державі сьогодні 2 уряди, причому не той уряд, про який сьогодні говорять. Канцелярія президента, яка сьогодні називається Адміністрацією, яку очолює глава… В українській мові немає слова «глава», є тільки розділ книжки. Це російська калька, а ми всі говоримо - глава адміністрації. Люди добрі, подумайте!

Що стосується кандидатури Януковича. Конкретно переді мною документ, можу зараз його продемонструвати, від 6 листопада 97-го року – Звернення щодо колишніх судимостей голови Донецької облдержадміністрації розглянуто. Дійсно, Янукович у грудні 67-го / а він 50-го року /, тобто в 17 років, та у червні 70-го, тобто в 20 років, притягався до кримінальної відповідальності. В липні 73-го Єнакіївський міський суд, розглянувши за клопотанням трудового колективу АТП 04113 матеріали щодо судимостей Януковича, визнав за необхідне достроково зняти з нього обидві судимості і постановив вважати Януковича раніше не судимим. Тобто він притягався до кримінальної відповідальності в той час, коли більшість молодих людей добре служить державі зі зброєю в руках. Свідомий, нормальний тоді був чоловік. Я був в цій області як кандидат в президенти в 99-му році і можу вам стверджувати, що там запроваджені бандитські методи. Більше того, нещодавно комітет, який не я вже очолюю, - Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією провів там своє засідання. Я взяв рішення, проголосоване ними. Там не виконано 372 018 судових рішень! В області царює хаос. На яку суму – на суму 2 мільярда 98 тисяч і так далі... Ми хочемо, щоб таке все було в державі? Ми хочемо, щоб були ті масові підробки, які були на виборах в усій державі? Я кілька днів не можу спати! Я відверто сказав, що після такого я, Юрій Кармазін, патріот своєї держави, захисник цієї Вітчизни, подумаю, що треба кудись їхати! Кудись тікати, якщо ми будемо далі так аморально до того відноситися, якщо ми тільки за посади чи за гроші... які, сьогодні ходять розмови по залу, називаються різні суми. Зі мною кілька днів назад говорили так, натяками, бо знають, що я можу десь далеко послати після таких речей... Те, що відбувається в Донецькій області, - свідоме ігнорування законів, знищення людей, політично заангажованих. Ми хочемо, щоби це було в усій державі? Я категорично проти цього, і який сценарій хто би не писав, у кожної політичної сили свій політичний сценарій, я хочу всіх вас запитати і питання до українського народу – кому заважав уряд Ющенка? Він заважав кланам, а сьогодні 2 клани при владі – один клан очолює сьогодні Адміністрацію президента, інший клан віддають уряд для того, щоб урівноважити, між двома поділити – Вам, пані Ващук, пропонуються об’їдки. Я не збираюся, навіть, сідати за той стіл, де ділять об’їдки! Але я не дам і вам продати державу, я не дам зробити те, що сьогодні якимось чином стала найбагатша людина в Європі, яка має 1.7 мільярда, яка проживає в Донецьку, це – Ренат Ахмєтов. Це, говорять, дуже розумний чоловік. Хай би він тоді висувався на посаду прем’єра. Я б його підтримав, клянусь, я б проголосував би за Рената Ахмєтова, тому що зробити такий футбольний клуб... йому треба вклонитися хоча б за це.

Василь Зілгалов

Чи не пов’язана ця поїздка глави президентської адміністрації пана Медведчука до Америки, де він уже встиг побувати і в ООН, і зустрітися з відомим американським політиком Генрі Кісінджером, якраз з оцими можливими політичними комбінаціями, про які ми з вами говоримо, які частково виринуть у четвер під час голосування у Верховній Раді, адже всі головні дійові особи повернуться з-за океанів, із-за великих китайських стін до Києва?

Катерина Ващук

Я вважаю, що сьогодні за нас не вирішить нічого ні Вашингтон, ні Пекін. Вирішимо ми. Мені якось не щастить у парламенті. Оце за всі роки ніхто ніколи мені ніяких грошей, хабарів не пропонував. І цей раз ми якось це без грошей робимо.

Юрій Кармазін

Вам посади дають, як же ж без грошей!

Катерина Ващук

Не я беру посаду. Я маю єдину посаду, яку мені довірили люди і все життя знаю єдину правду – щоб щось створити треба дуже сильно працювати. Чим більше ми будемо чинити суперечок, я не голосувала за відставку уряду Ющенка, ви знаєте...

Юрій Кармазін

Я знаю.

Катерина Ващук

І я знаю, що майбутнє у цього політика є і хай буде. Дай Бог здоров’я й можливості реалізувати всі можливості цієї людини. Але на сьогодні ситуація складається так: до безкінечності тримати в політичній і економічній напрузі Україну неможливо. Мусить бути розв’язка.

Василь Зілгалов

Дуже вам дякую. На жаль, наш час вичерпується. На все добре і до нових зустрічей у прямому ефірі Вечірньої Свободи.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG