Доступність посилання

ТОП новини

Колишні дисиденти просять вирозуміння і солідарності в процесі розширення ЄС


Колишні дисиденти просять вирозуміння і солідарності в процесі розширення ЄС

Прага, 11 грудня 2002 - Останнім часом все розширюється, від людських талій до міжнародних організацій. НАТО минулого місяця офіційно оголосило, що готове прийняти до своїх лав колишніх супротивників. Звичайно не всіх. В четвер і п’ятницю в Копегаґені відбудеться самміт Європейського Союзу на якому офіційно мають бути запрошені в члени десять колишніх комуністичних країн. Напередодні цього самміту, група колишніх дисидентів апелює: не перетворюйте історичне розширення ЄС в базарний торг.

Колишні дисиденти та активісти східного блоку закликають здійснювати розширення ЄС з розумінням прикінцевих результатів цього процесу та солідарністю з новими членами. Перед учасниками самміту ЄС в Копенгаґені стоїть завдання «зробити рішучий крок і закінчити болючий розподіл нашого континенту».

Серед тих, хто підписав звернення, такі постаті, як колишній президент Литви, дисидент Витаутас Ландсберґіс, колишній прем’єр Польщі Тадеуш Мазовєцкі, колишні міністри закордонних справ Польщі та Чехії Вроніслав Ґеремек та Ïржі Дінстбір.

Розширення Європейського Союзу – річ коштовна. Майбутні члени вважають, що їм належиться те саме, що сьогодні отримують старі члени. Машина ЄС іншої думки. Гроші, виділені на розширення, не задовольняють нових членів, а Брюссель більше давати не збирається. Крім того, ЄС, як організація, є бюрократичним велетнем, і багато хто вважає, що у прийнятті нових членів Союз веде себе як задирака і постійно залякує новаків.

Політика подвійних стандартів також ображає майбутніх членів. Чому ЄС готовий вкласти більше грошей в колишню східну Німеччину, ніж у Польщу? Чому сільськогосподарські субсидії на Східну Європу становлять лише 25 відсотків того, що отримує, скажімо, Франція, країна, яка практично є наркоманом субсидій. Чому нові члени мусять чекати аж до 2013-го року, щоб отримати такі самі фермерські дотації? Чому східноєвропейці не матимуть права працювати в західній Європі аж до 2009-го року? Таких чому дуже і дуже багато. Відповідь проста, бо так вирішив ЄС.

Саме поняття «Європа» завжди стояло противагою тоталітаризмові, який пустив коріння в центральній та східній частині континенту. Комунізм збанкрутував, народи визволилися з під його ярма і вступ до «Європи» ЄС здавався логічним кроком. Проте «Чому ми маємо заміняти Москву Брюсселем» запитує чеський кандидат у президенти Вацлав Клаус?

«Ми закликаємо до об’єднаної і демократичної Європи, солідарної Європи, за яку ми дорогою ціною боролись упродовж десятиліть. Не принижуйте цей процес до простих переговорів, не жертвуйте великою європейською ідеєю заради групових та місцевих інтересів», - закликають колишні дисиденти у своїй декларації. Враховуючи всі проблеми пов’язані з розширенням Союзу, навряд, чи хтось почує їхній плач у європейській пустелі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG