Доступність посилання

ТОП новини

Затоплений танкер Престиж далі забруднює Атлантику


Затоплений танкер Престиж далі забруднює Атлантику

Прага, 12 грудня 2002 - 19-го листопада у водах Атлантичного океану іспанського узбережжя затонув танкер з дуже гарною назвою – Престиж. Внаслідок сильних штурмів танкер проламався і упродовж 6 днів розлив у води океану 20 тисяч тон нафти. На жаль нафта далі протікає із щілин затонулого танкера і екологічна проблема пов’язана з цією аварією набирає все більших і грізніших масштабів. Чому так часто трапляються такі випадки? Як закінчиться епопея Престижу і врешті решт, хто заплатить за чистку цього лиха і хто несе відповідальність.

На жаль конкретних відповідей поки що немає і навряд чи вони скоро будуть. Останній раз коли трапилася подібна аварія це було 13 років тому, тоді, танкер Вальдез американської фірми Ексон вилив більше як 41 з половиною тисяча тон нафти у води Тихого Океану неподалік Аляски. Компанія Ексон заплатила за очищення вод і багато більше. Розрахунки тривають по сьогодні. Минулого понеділка федеральний суддя США знизив суму відшкодування, що має виплатити потерпілим нафтова компанія від 5-ти до 4-ох мільярдів доларів.

Ситуація виглядає кепсько. Нафтовий вантаж танкера становить 77 тисяч тон нафти. В наслідок перелому розлилося 20 тисяч тон. Експерти припускали, що на глибині трьох з половиною кілометрів нафта затвердне але цього не відбулося. Кожного дня з танкера через 9 різних тріщин витікає 125 тон нафти. Голова спеціальної іспанської комісії, бо досі Іспанія найбільше потерпіла від цієї аварії, каже, що з танкера нафта буде ще витікати упродовж наступних трьох років, до березня 2006-го року.

Для природи, пляжів та риболовства, розлив нафти у морські води це гірше ніж німецький фронт. Там де танкер затонув на воді плаває нафтова пліва величиною 57 на 18 кілометрів, приблизно 30 тон сирої нафти. На іспанському узбережжі є ще дві такі нафтові плями. Більше як 7 тисяч добровольців та солдатів працюють невтомно щоб очистити двісті різних пляжів і заток. Заборонено в тих водах риболовство, тисячі рибалок живуть цими днями на урядових дотаціях, їм дають 40 євро на день.

І хто за все це нестиме відповідальність? Це настільки заплутана історія, що важко розібратися. Власником танкера є фірма зареєстрована в Ліберії, Африці. Менеджером танкера є грецька фірма, яка зареєстрована на Багамах. Відповідні сертифікати на танкер видала американська організація. Чартерний рейс танкера замовила російська фірма з осідком у Швейцарії а нафту транспортувалося від Латвії до Сінґапуру.

Що буде далі? Далі буде суворіший контроль щодо транспортування нафти. Європейський Союз видав розпорядження, що відтепер нафту мають транспортувати лише дво корпусні танкери. Однокорпусні танкери будуть повністю виведені найпізніше до 2015-го року. Вже є чорний список 60-ти танкерів, які не матимуть доступу до європейських портів та вод. ЄС також створює спеціальну організацію для перевірки безпеки в портах та на танкерах. Але, люди є людьми і завжди будуть шахраювати, щоб швидко заробити. А такий заробіток, може нам коштувати здоров’я планети, в кінцевому підрахунку просто збереження життя на землі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG