Доступність посилання

ТОП новини

Ізоляція України поглиблюється


Ізоляція України поглиблюється

Київ, 20 грудня 2002 – Тиждень, що минає, зайвий раз засвідчив, що демократія по-українськи – надзвичайно крихка річ. То вона “прогинається” під натиском західних цінностей, то загрозливо поглиблюється під сусідським, образно кажучи, “кирзовим чоботом”. Тому зовсім невипадково, що Міжнародна організація з розробки фінансових заходів для боротьби з відмиванням грошей, одержаних злочинними шляхом (FATF), ввела в п’ятницю санкції проти України. Очевидно ж, за недостатню боротьбу з цим явно недемократичним явищем. І це лише початок.

Найпростіше, звичайно, вкотре звинуватити у всіх гріхах, у тому числі й у “гріху” за запровадження санкцій Верховну Раду України. Але ознаки перегляду політики заходу по стосовно всіх гілок влади в Україні множаться. Так, за словами заступника помічника Державного секретаря Бюро з європейських та євразійських питань, колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, Вашингтон втратив упевненість щодо найвищого українського керівництва. Про це у четвер повідомило агентство УНІАН. А посли країн “великої сімки”, також у четвер, вустами канадського посла Ендрю Робінсона заявили, що останні події у парламенті завдали шкоди авторитетові України на міжнародній арені. На їхню думку, це (цитую) “речі, які загрожують українській демократії”. А тим часом представники парламентської більшости, зокрема лідер “фракції реґіонів” Раїса Богатирьова виступають за створення парламентської міліції чи поліції, покликаючись на досвід демократичних держав. От тільки забула шановна депутатка уточнити, які то держави.

Погіршенням українсько-американських стосунків, а особливо “демократичною”, з дозволу сказати, перемогою більшости над меншістю у Верховній Раді України відразу скористалася сусідня держава. Перебуваючи з візитом у Києві, голова Державної думи Російської Федерації Геннадій Селезньов закликав Україну якнайшвидше вступити до ЄврАзЕС, а також сказав, що США останнім часом активно втручається у внутрішні справи України. Цікаво, як тоді оцінювати слова самого Селезньова і неодноразові “мовні вправи” на внутрішньоукраїнські теми російського посла Віктора Черномирдіна? Та це радше риторичне запитання.

З приїздом високого московського гостя відважнішими стали деякі працівники Адміністрації Президента. Безпрецедентну хоробрість виявив, зокрема, керівник Головного управління інформаційної політики Сергій Васильєв, означивши деяких журналістів “солдатами слова”. Далі цитую: “Коли журналіст свідомо одягає на себе гімнастьорку і стає в ряди тієї чи іншої ворогуючої сторони, він повинен бути свідомий, що його можуть вбити як у прямому, так і в переносному сенсі цього слова” (кінець цитати). Гранично зрозуміло. Такій прозорості влади, такому розгулові свободи слова можуть позаздрити, як писав поет, “Америки й Росії”.

Ну, а старенька Європа продовжує гнути свою лінію. Вже на січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи буде заслухане питання про стан свободи слова в Україні. А на червневій сесії ПАРЄ Україні доведеться звітувати за виконання нею зобов’язань, взятих перед Радою Європи. Йдеться, насамперед, про ухвалення Цивільного, Цивільно-процесуального, Кримінально-процесуального кодексів, Європейської хартії реґіональних мов та мов меншин. В умовах серйозної парламентської кризи ці зобов’язання виконати неможливо, хіба що застосовувати інші “демократичні” в лапках способи, у додаток до вже використаних. У цьому питанні голови більшости надзвичайно винахідливі.

Не виключено, що в такій хаотичній ситуації деякі “об’єднані” і “необ’єднані” партії спробують за будь-яку ціну протиснути згадану Хартію, щоб остаточно розв’язати в Україні мовне питання. А тим часом наша західна сусідка Угорщина, мабуть, тонко відчуваючи ситуацію, припинила на цьому тижні трансляції передач українською мовою Угорського радіо. Офіційне пояснення – фінансові труднощі. Проте водночас Угорське радіо розпочало мовлення трьома новими мовами – іспанською, італійською та французькою. Думаю, що для члена НАТО і без п’яти хвилин члена Євросоюзу Угорщини пріоритети змінилися, і не без української участи.

Отож, на українському полі все змішалося – коні й люди. І вже не зовсім зрозуміло, де вірні вороги, а де – закляті друзі. Однак абсолютно ясно, що ізоляція України від справді демократичного світу, яка розпочалася з двох серйозних скандалів – “касетного” і “кольчужного”, поглиблюватиметься. Парламентські події останнього часу лише гальванізували цей процес. Звичайно, нічого страшного не сталося. З України ще не еміґрують з політичних міркувань, як це зробив днями відомий білоруський письменник Василь Биков, виїхавши на постійне місце мешкання до Чехії. Під цим оглядом Україні є ще куди рости і розвиватись.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG