Доступність посилання

ТОП новини

Французькі гурмани за усунення непомірності зі списку семи гріхів


Французькі гурмани за усунення непомірності зі списку семи гріхів

Прага, 13 січня 2003 – Група французьких провідних кухарів, письменників та інших знаменитостей збирається звернутися до Папи Івана Павла Другого з проханням усунути обжерливість, чи, культурно сказавши, непомірність у їжі, з католицького списку головних гріхів.

Наприкінці шостого століття Папа Григорій Перший склав список цих гріхів, оскільки вважав їх небезпечними для людського духовного добробуту. Отже, головні гріхи – це гординя, захланність, розпуста, заздрісність, непомірність, гнів та лінивство. Чому ж французи вимагають реабілітації надмірного споживання смачних харчів?

А справа в семантиці. Французи мають не лише розкішну й багату кухню, вони мають солов’їну, прекрасну мову, яку ревно оберігають. Значення слів, як і все інше в житті, змінюється, усучаснюється, або переходить в архаїзми. І ось французьке слово, яке посідає п’яте місце на списку головних гріхів, це «ґурмандіз» – la gourmandise. Колись воно справді означало ненажерливість, тому й попало до французького варіанту гріхів, визначених Папою Григорієм Першим. Але сьогодні це слово є благородним і культурним, наповнене зовсім іншим змістом – це вмілість добре жити, добре поїсти і, головне, – цінувати в житті веселість і якість. Людина, яка втілює це поняття – не обжера, а гурман.

Французькі сибарити все ж таки розуміють важливість міри у всьому, в тому числі й у вмінні смачно повечеряти. Вони не вимагають обжерливість узагалі викинути з грішного списку. Ні. Вони пропонують лексичну заміну. Слово «ґурмандіз» вони пропонують замінити словом «ґлютонері» – gloutonnerie, що точнісінько окреслює відповідний гріх – це обжерливість. Слово має латинське походження, корінь якого означає горло, ковтати.

Цю мовну кампанію започаткував іще минулого року знаменитий пекар Ліонель Пуальєн. Він відкрив пекарню, де пекли хліб за традиційними старовинними методами. Пекарня перетворилася на величезний бізнес, що сьогодні вартий багатьох мільйонів. Пуальєн розбився в гелікоптері минулого року, але його дочка через кілька днів завершить кампанію свого батька, коли офіційно попросить Ватикан відредагувати французьку версію семи головних гріхів.

Оскільки сьогодні щедрий вечір, і багато хто сяде за святковий стіл, то ж бажаємо вам не бути ненаситними, а бути гурманами. Не будете грішити, і буде вам приємно. Смачного!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG