Доступність посилання

ТОП новини

Декрет президента Білорусі про державне регулювання алкогольного ринку, який традиційно є один із найприбутковіших, може створити умови для його монополізації


Декрет президента Білорусі про державне регулювання алкогольного ринку, який традиційно є один із найприбутковіших, може створити умови для його монополізації

Мінськ, 16 січня 2003 – У Білорусі почав діяти декрет президента Лукашенка "Про державне регулювання виробництва, обігу та реклами алкогольної, нехарчової продукції, яка містить спирт, та етилового спирту". На думку незалежних оглядачів, цей декрет створює умови для монополізації алкогольного ринку Білорусі, який традиційно є один із найприбутковіших.

Білоруський президент, декрети якого мають силу, вищу за деякі закони, підписав цей алкогольний декрет після того, як Комітет державного контролю Білорусі перевірив усі підприємства, що виробляють алкоголь. Відповідні ліцензії в Білорусі мають 148 організацій, і майже половина – 65 – це недержавні, приватні структури. Уроздріб алкоголь продають понад 3 тисячі фірм. Комітет державного контролю після перевірки дійшов висновку, що державної оптової та роздрібної торговельної мережі, яка продає алкогольну продукцію, в сільській місцевості та в багатьох містах практично немає.

Тепер у Білорусі на всіх потужностях можна виробляти понад 17 мільйонів декалітрів спирту щороку, проте уряд затвердив квоту лише на 9 мільйонів. Така ж ситуація з горілкою – квота вдвічі менша за можливості. З причини нового декрету Олександра Лукашенка плани десятків компаній підуть у небуття.

За словами голови комітету держконтролю Анатолія Тозіка, у Білорусі законом не визначено поняття державної монополії на виробництво, постачання та реалізацію алкогольної продукції, заходи державного регулювання не дозволяють належним чином керувати процесом виробництва та обігу алкоголю, через що й треба було підписати новий декрет.

Мінський аналітик Олександр Класковський, який дослідував алкогольний ринок у Білорусі, зазначає, що спроби монополізувати цю сферу були й раніше, але тепер новий декрет розпочав нову епоху.

Алкогольний декрет президента Білорусі забороняє постачання й переробку сировини від так званих давальців, тобто передусім іноземних фірм, які завдяки цим схемам ухилялися від білоруських податків. Але ж іноземці також давали можливість білоруським алкогольним підприємствам виживати в умовах, коли їм не вистачає грошей на придбання сировини.

Керівник горілчаного заводу "Міньск-Кристал" Віктор Позняков каже, що на початку цього року треба чекати скорочення виробництва коньяку. "Наші показники будуть падати, тому що одна пляшка коньяку за ціною – це три пляшки горілки".

Також президент Білорусі своїм декретом зобов’язав мати акцизні марки на всіх напоях, міцніших за 7 градусів. Раніше акцизні марки були потрібні лише для горілки, тепер – і на винах, шампанському, коньяках, бренді.

Виробники кажуть, що сама акцизна політика в Білорусі є абсурдною – зміни в ставках акцизу не відповідають зростанню цін, тому підприємства змушені придумувати нові назви для старих горілок, а популярні назви зникають. Директори горілчаних заводів кажуть, що президентський декрет має забагато штрафних санкцій. А органи контролю, навіть якщо помилятимуться, жодної відповідальності не понесуть.

"Не від доброго життя білоруська влада вирішила піти на заходи, що їх можна за змістом прирівняти до націоналізації ринку алкоголю й тютюну", – пише тижневик "Белорусская газета" й додає: "Зміст декретів дозволяє зробити висновок, що економічне право приватної власності на ринку алкоголю й тютюну врешті-решт утратило сенс".

Те саме відбулося також і з рекламою алкоголю. Декрет Олександра Лукашенка забороняє розповсюджувати рекламу алкогольних напоїв на радіо й телебаченні, на транспортних засобах, на плакатах і стендах на відстані менш за 100 метрів від організацій освіти, культури й спорту, а також на перших і останніх сторінках газет і журналів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG