Доступність посилання

ТОП новини

23 січня в Празі відкрився 10-й міжнародний фестиваль кіно-, телевізійних та відеофільмів «Фебіофест». Уперше в історії кінофестивалю до його програми ввійшло понад 10 стрічок українських авторів


23 січня в Празі відкрився 10-й міжнародний фестиваль кіно-, телевізійних та відеофільмів «Фебіофест». Уперше в історії кінофестивалю до його програми ввійшло понад 10 стрічок українських авторів

Прага, 23 січня 2003 – У 1993 році відомий у Чехії кінорежисер Феро Феніч задумав організувати кінофестиваль, який би служив не спонсорам чи особам із вищих мистецьких сфер, а пересічним глядачам. Феро Феніч, котрий, до речі, є родом із етнічних українців Словаччини, поставив за мету повернути глядачів у кінотеатри, дати можливість і незаможним людям, передусім – молоді, переглянути стрічки, на які вони б ніколи не потрапили.

Шляхетний задум швидко знайшов відгук, уже десятий рік фестивальні зали переповнені. Зріс і престиж празького «Фебіофесту». Цього року серед його гостей, наприклад, відомі актори і режисери Макс фон Сідов, Роман Поланскі, Інна Чурікова. Україну представляє киянин Роман Балаян, цього року пражани побачать ретроспекцію його фільмів.

Ось що Радіо Свобода про участь України у фестивалі розповіла Міра Гавіарова – директор програм «Фебіофесту»:

М. Гавіарова: Зусиллями багатьох осіб та установ нам вдалось створити на фестивалі, на мою думку, дуже гарну і дуже цікаву, в тому числі – й для молоді, секцію українських фільмів, котру ми умовно назвали так – «Міські мотиви в українському кінематографі». Увійшли туди і, так би мовити, молоді фільми, і стрічки, що вже стали легендою.

О. Пеленська: Як ви гадаєте, зацікавлять українські фільми чеського глядача?

М. Гавіарова: Звичайно, що так. Тому що ці фільми насправді дуже добрі й створили їх добрі режисери. Гадаю, що успіхові сприятиме й те, що ми запросили до Праги одного з найвідоміших українських кінорежисерів Романа Балаяна. У нас його добре знають, зокрема, люди старшого покоління стрічку «Польоти вві сні і наяву». Це вже культовий фільм. Крім цього, на фестивалі Роман Балаян представить дальші два свої фільми – «Два місяці й три сонця» і «Поцілунок». Роман Балаян матиме на фестивалі свій окремий перегляд, тому що це, гадаю, настільки визначна особистість, що того заслуговує.

О. Пеленська: А які ще українські стрічки будуть показані на фестивалі «Фебіофест»?

М. Гавіарова: Є також фільм «Шум вітру» киянина Сергія Маслобойщикова. Український інститут кінематографії нам теж надіслав невеличку стрічку, котра, на мою думку, порадує всіх, хто її побачить. Стрічка, що триває всього 7 хвилин, називається «Йшов трамвай номер 9» і вдостоєна вже трьох міжнародних нагород. У цьому фільмі ми всі себе пізнаємо. Це така прекрасна пластилінова короткометражка. З пластиліну там усе – і люди, і сам трамвай. І як він рухається, видно усе: які ми, як вміло пристосовуємось, як швидко змінюємо обличчя, як уміємо перевтілюватись.

Крім ретроспекції фільмів Романа Балаяна, на кінофестивалі «Фебіофест» будуть показані також стрічки Дмитра Томашпольського «Усім привіт», Кіри Муратової «Три історії», «Сьомий маршрут» Юрія Ільєнка. Організатор кінофествалю Феро Феніч не приховує радості, що цього року, всупереч труднощам, таки вдалось достойно представити Україну в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG