Доступність посилання

ТОП новини

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілев і глава мусульман Криму Муфтій Ходжа Еміралі Аблаєв про можливу війну в Іраку


Лідер Меджлісу Мустафа Джемілев і глава мусульман Криму Муфтій Ходжа Еміралі Аблаєв про можливу війну в Іраку

Симферополь, 27 січня 2003 – В Україні близько 2-х мільйонів її громадян сповідують іслам, а найбільша українська мусульманська громада існує у Криму. І місцеві мусульмани тут по-різному ставляться до можливої військової операції західних країн проти Іраку. Якщо Муфтій мусульман Криму Ходжа Еміралі Аблаєв засуджує ймовірне застосування сили, то лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілев переконаний, що кримські татари з розумінням поставляться силових дій Заходу проти Багдада.

Понад 300-тисячна мусульманська громада Криму останнім часом користується значним впливом у цьому важливому регіоні України. З думкою її лідерів намагаються рахуватися і в Симферополі, і в Києві. Зараз тут, у Криму, активно обговорюється можливість нової війни в Перській затоці. Протистояння Іраку з ООН і низкою західних країн кримські мусульмани оцінюють по-різному.

Глава Духовного управління мусульман Криму Ходжа Еміралі Аблаєв в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що як мусульманин він категорично проти будь-якого застосування сили у стосунках між державами і між народами: “Бомбардувати Ірак чи не бомбардувати? Звичайно, я говоритиму як мусульманин: я проти того, щоб бомбардувати незалежну країну – мусульманську чи не мусульманську, не має значення. Я хочу сказати прямо: розв’язати будь-які проблеми, в тому числі проблему влади в Іраку, бомбардуванням не вдасться. Треба сідати за стіл і мирно вирішувати ці проблеми між сторонами. Я думаю, Америка тут не має рації. Чому? А тому, що коли бомбардували Афганістан, то тоді була проблема Бін Ладена, а сьогодні – Саддама Хусейна. А завтра буде проблема ще когось, і бомбардуватимуть якусь іншу мусульманську країну. Це не вирішує жодної проблеми у світі. Бомбардування? Я категорично проти! Якщо якась людина займається якимось тероризмом – покарайте її, але цілий народ бомбардувати – на мою думку, це неправильно і ніхто не має такого права”, –вважає Муфтій мусульман Криму Ходжа Еміралі Аблаєв.

Тим часом голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілев уважає, що більшість кримських татар із розумінням поставиться до можливих військових дій західних країн проти Іраку та його лідера: “Ми б дуже хотіли, звичайно, щоб там не було війни, не було бомбардувань, не було людських жертв. Але це все повністю залежить від іракської сторони. Сприймати це так, як роблять, на жаль, деякі наші одновірці, що це протистояння ісламу і західної цивілізації, зокрема, США, – зовсім не правильно. Ми знаємо, що Сполучені Штати активно втручалися туди, де утискувалися мусульмани. Зокрема, завдавали бомбові удари по терористичному режиму Мілошевича, захищаючи мусульман. А в цьому випадку мова йде про злочинні дії іракського диктатора. Навряд чи хтось завдав більшої шкоди ісламському світові, аніж ця людина. Він дискредитував іслам в очах світової громадськості. Він відповідає за те, що близько півтора мільйона мусульман загинули під час безглуздої ірано-іракської війни. Він безпідставно захопив Кувейт, що стало поштовхом до ще одного кровопролиття. І тепер, якщо відповідні служби мають інформацію, що Ірак розробляє чи вже має зброю масового знищення, це справді загроза всьому людству, і в першу чергу для його сусідів. Тому я вважаю, що дії західних країн, зокрема, США, – правомірні. І я бачу, що Сполучені Штати весь час максимально шукають шляхи, щоб уникнути кровопролиття. Одним словом, я думаю, що Сполучені Штати діють розумно” – така думка лідера Меджлісу Мустафи Джемілева.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG