Доступність посилання

ТОП новини

До деяких тиранів історія поблажлива


До деяких тиранів історія поблажлива

Прага, 5 березня 2003– На відміну від Гітлера, чиє ім’я асоціюється із абсолютним злом, злочини Сталіна згадують рідше, а протягом останнього часу згадувати про них в Росії стало взагалі ознакою поганого тону та нелояльності до влади. В усьому світі люди пам’ятають Голокост, але де меморіали жертвам сталінських репресій?

Протягом трьох десятиліть правління Сталіна мільйони людей у Радянському Союзі загинули від голоду, наслідків депортації, були розстріляні. Авторка нового енциклопедичного дослідження радянських концтаборів Анне Аппельбаум вважає, що через табори в СРСР пройшло 18 мільйонів людей, 6 мільйонів було депортовано, і від 6 до 7 мільйонів загинули від штучного голоду 1930х років. Але, незважаючи на те, що про злочини сталінізму загальновідомо, Сталін для багатьох залишається усе ж меншим злом, ніж Гітлер. Говорить відомий український мислитель Євген Сверстюк: «Сталіна порівнюють з Гітлером. Їх споріднила і війна, і червоний колір прапора, і вождізм. Насправді, тенденція порівнювати пішла після катастрофи Гітлера, і багатьом кортіло поставити поряд із банкрутом живого тріумфатора. Гітлер вчився у Леніна, Сталіна і мистецтву демагогії, і терору, і споруджуванню концтаборів. Сталін вчився у Гітлера і дипломатії, і війні, і державному націоналізму. Але порівняння – «два чоботи – пара» – шкутильгає. Кривавий Сталін перевершує у всьому і затьмарює європейського тирана, викресленого з пам’яті нащадками».

На відміну від Євгена Сверстюка, російський публіцист Отто Лаціс вважає, що Гітлера забули, чи в усякому разі йому більше не поклоняються в Німеччині, тому, що він програв війну, а не тому, що на совісті цього тирана мільйони невинних жертв. «Є велика різниця в історії Німеччини і Росії. Для сучасних німців Гітлер – це людина, яка призвела країну до національної катастрофи. І я побоююсь, що далеко не усі німці вбачають катастрофу у тому, що в історії Німеччина залишилася країною, яка знищила мільйони людей у концтаборах, національна катастрофа у тому, що Німеччина зазнала поразки. Радянський Союз здобув перемогу. Те, що насправді Сталін привів країну до ще більшої катастрофи, набагато більшої, ніж німецька, це далеко не всім зрозуміло».

На думку Анне Аппельбаум, яку ми уже згадували, одна з причин різного ставлення до двох тиранів у тому, що поки Сталін був при владі на Заході було мало інформації про те, що він робив. Не було визволення Радянських концтаборів, так, як було з нацистськими концтаборами. Не було фільмів, фотографій, статистики, які б зафіксували його злочини, як злочини Голокосту.

Далі, були ідеологічні причини. Частина західних лівих навмисно применшувала злочини Сталіна, бо це показувало їх та марксистську ідеологію у поганому світлі, а праві так радикально боролися зі своїми комуністами, що це зробило погане ім’я усім антикомуністам. Якщо в університеті ви досліджували Ґулаґ, вас вважали правим, говорить Анне Аппельбаум.

І третя, мабуть найголовніша причина, на думку американської дослідниці полягає у тому, що на Заході є стійкий міф про Другу Світову війну, який важко розбити. «На заході, особливо в США та Британії Другу Світову Війну згадують як справедливу війну, в якій добро перемогло зло і ми були на боці добра. Змінити цей міф, визнати, що на нашому боці був не менший злочинець, що ми перемогли одного масового вбивцю за допомогою іншого, і що коли ми ліквідували одні табори, інші зростали, - це дуже важко», - говорить Анне Аппельбаум. Але, на її думку, з часом, коли зміняться покоління, люди дивитимуться на історію 20 століття і бачитимуть там двох великих злочинців, не виправдовуючи жодного із них.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG