Доступність посилання

ТОП новини

Реакція Вашингтона на добровільний арешт колишнього віце-прем’єра Іраку Тарика Азиза – розмова в прямому ефірі


Людмила Ваннек, Михайло Мигалисько Реакція Вашингтона на добровільний арешт колишнього віце-прем’єра Іраку Тарика Азиза – розмова в прямому ефірі

Прага-Вашингтон, 25 квітня 2003 – 24 квітня пізно ввечері агенції повідомили чергову breaking news, тобто новину, яка змінює порядок інших повідомлень. Ідеться про затримання у Багдаді найвпливовішого соратника Саддама Гуссейна, тепер уже колишнього віце-прем’єра Іраку Тарика Азиза. У списку 55 найбільш розшукуваних американцями членів іракської еліти Азіз стоїть на 43-й позиції. Але оглядачі кажуть, що порядковий номер не відбиває реальної значимості. 67-річний Азиз був довголітнім соратником Саддама Гуссейна і обіймав також посаду міністра закордонних справ під час першої війни у Перській затоці. З іншого боку, він був єдиним християнином, в Раді революційного командування Саддама Гуссейна. Азиз – католик халдейського обряду, якраз перед кампанією коаліції, очолюваної Сполученими Штатами в Іраку, зустрічався навіть з Папою Римським Іваном Павлом Другим. Зараз з нами на зв’язку у Вашингтоні мій колега Михайло Мигалисько. Михайле, чи є вже реакція у Вашингтоні на цю справу арешту Тарика Азиза?

Михайло Мигалисько

Реакція є, але ця реакція досить стримана. Попри те, що Тарик Азиз обіймав посаду віце-прем’єр-міністра в режимі Саддама Гуссейна й входив до так званої Ради революційного командування, то ,згідно з оцінками експерті, Тарик Азиз не належав до закритого найвужчого оточення колишнього іракського диктатора. Зрештою, і у списку “найбільш розшукуваних посадовців саддамівського режиму він усього на 43 місці із 55. І це віддзеркалює, якої вагомості йому надають. Щодо самої реакції у Вашингтоні, то президент США Джордж Буш довідався про затримання Азиза на президентському літаку “Аir Fors One”, провертаючись до Вашингона із штату Огайо. На спроби журналістів перед Білим домом довідатися про справу Азиза Буш лише підніс великий палець, тобто вказав, що все йде, як належить.

Людмила Ваннек

Тобто ,це було заплановано?

Михайло Мигалисько

Іншими словами , вони очікували, що Тарик Азиз опиниться в їхніх руках живим. Ще додам, що домовленості з Тариком Азизом тривали кілька минулих днів, щоб узгодити умови його арешту, адже як відомо, Тарик Азиз нещодавно, перед початком воєнної операції, заявив, що він радше помре, ніж потрапить у полон американських чи коаліційних сил.

Людмила Ваннек

Як виглядає, він змінив свою думку, якщо справді він сам здався американським силам. Агенції багато розповідають про біографію Тарика Азиза. Цікаво те, що він був одним з найосвіченіших членів кабінету іракського уряду, що він вивчав в молодості англійську літературу у Багдадському коледжі вишуканих мистецтв, був журналістом і головним редактором Аль-Таври – центрального органу баасистської парті. Навіть наводять приклад, як добре він знав англійську мову, як він бавився з англійськими словами, скажімо, якраз перед початком війни він сказав, що йдеться не про зміну режиму, а про зміну цілого регіону. Цю фразу наводять як свідчення того, як добре він знав англійську мову...

Михайло Мигалисько

Так, він орієнтувався, зокрема, у дипломатичній сфері. Він був довголітнім дипломатом, мав добрі стосунки в арабському світі і був відомим у західному світі як дипломат із досвідченим підходом до справ. Щоправда, в Іраку його не надто сприймали, оскільки він був християнином, і проти нього було скоєно навіть кілька замахів. Отож, це є один аспект його діяльності. Але як я згадував раніше, він не був пріоритетним у цьому американському списку лідерів колишнього іракського режиму. Американські офіційні особи не повідомляють про теперішнє місце перебування Тарика Азиза, однак зрозуміло, що його розпитують передусім про долю самого Саддама Гуссейна.

Людмила Ваннек

Так, власне.

Михайло Мигалисько

Хоча невідомо, однак, чи взагалі Тарик Азиз знав про інші важливі для американців справи, скажімо такі, як засекречені проекти, як програми зброї масового знищення, тощо. Зрештою, дві години тому міністр оборони Сполучених Штатів Дональд Рамсфельд повідомив, що у полоні коаліційних сил зараз перебуває 12 із 55 найбільш розшукуваних представників колишнього іракського режиму, і серед них – цікаво – Фарук Хіжазі, керівник розвідувальних служб режиму Саддама Гуссейна.

Людмила Ваннек

Так, це якраз учора його затримали.

Михайло Мигалисько

Але сьогодні про це повідомив Дональд Рамсфельд, і він звернув увагу на те, що йдеться про більш важливу постать, ніж Тарика Азиза. За словами Рамсфельда, в полоні коаліційних сил ще перебуває понад сім тисяч полонених, серед них й іноземні громадяни. Щодо них немає планів перевозити їх на базу Гуантанамо на Кубі, де перебувають бойовики терористичної мережі Аль-Каїди. Ще додам, що глава Пентагону сьогодні зазначив, що для коаліційних сил і далі найголовнішим завданням є просувати процес відбудови Іраку.

Людмила Ваннек

Чи є якісь дані американської розвідки, чи хоч віддалено чути про те, чи мають американці уявлення, що з Саддамом Гуссейном, його синами, чи ця історія може бути такою самою, як з Усамою бін Ладеном, який раптом зник і більше нічого про нього не було відомо?

Михайло Мигалисько

Буш не виключає можливості, що Саддама Гуссейна вбито або поранено. Однак, він додав одне речення: поки що ми не можемо про це офіційно заявити. Тобто ймовірно будуть далі робити спроби довідатися від таких людей, як соратники Саддама Гуссейна – Тарик Азиз та Фарук Хіжазі, де є Гуссейн і що з ним. Це є можливе, якщо йдеться про воєнну операцію.

Людмила Ваннек

Дякую нашому кореспонденту Михайлові Мигалиську з Вашингтона.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG