Доступність посилання

ТОП новини

Стан свободи преси у світі погіршується – правозахисники


Марія Щур Стан свободи преси у світі погіршується – правозахисники

Прага, 2 травня 2003 – До Всесвітнього дня свободи преси, що відзначається 3 травня, журналісти і суспільство підійшли з сумними результатами. Свобода преси зазнає чимдалі більших утисків, наголошують цими днями правозахисні організації. Серед країн, де ситуація особливо погіршилася протягом останнього року: Росія, Україна та Венесуела.

Свобода преси зазнала значного погіршення у 2002 році частково через політичні та військові конфлікти та все більший тиск урядів на незалежні засоби масової інформації, наголошує правозахисна організація “Freedom House” у спеціальному дослідженні до Дня свободи преси.

Називаючи Україну, Росію та Венесуелу країнами, де свобода слова зазнали особливих втрат, ця організація із штаб-квартирою у Нью- Йорку, наголошує, що найтяжче незалежним журналістам та засобам масової інформації доводиться у країнах із молодою демократією. Так, 11 країн, з них три колишні радянські республіки погіршили свій статус і перейшли з розряду «частково вільних» країн до «не вільних». І лише двом державам, Фуджі та Шрі-Ланці вдалося цього року поліпшити положення преси. Також певні поліпшення відбулися у Боснії, колишній Югославії та Азербайджані. Проте у двох інших колишніх соціалістичних країнах- Вірменії та Росії- уряди закрили незалежні телеканали. А в Україні, наголошує організація, декілька журналістів зазнали переслідувань з боку політично вмотивованих судових та податкових органів.

“Freedom House” глибоко стурбований значним погіршенням свободи преси особливо у тих країнах, які номінально є демократичними, але не мають незалежних засобів масової інформації через втручання уряду. Це лише підкреслює роль незалежної преси у збільшенні відповідальності уряду», - заявила Виконавчий Директор організації Дженніфер Віндсор.

Також погіршення констатує вповноважений зі свободи преси Організації з безпеки та співпраці в Європі Фраймут Дюве. При цьому гіршою стала ситуація і на схід і на захід від Відня, де є штаб-квартира ОБСЄ. «Ми бачили вбивства журналістів, закриття газет, арешти представників засобів масової інформації. В одній із держав ОБСЄ- Туркменистані- свобода слова не існує як така», - сказав Фраймут Дюве, наголошуючи, що це сумна ситуація для організації, яка заявляє, що об’єднує демократичні держави.

Уповноважений зі Свободи Преси ОБСЄ також висловив занепокоєння з приводу проблем висвітлення війни в Іраку, включно з досі невирішеною проблемою безпеки журналістів. Його колеги з американського “Freedom House” у своєму звіті також зазначають, що обмеження були накладені на повідомлення всередині США внаслідок терористичного нападу 11 вересня 2001 року та поширились під час війни в Іраку. Під час воєнних операцій представників преси або не допускали висвітлювати події на передовій, або ж за їхньою роботою уважно стежили військові, наголошує “Freedom House”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG