Доступність посилання

ТОП новини

Огляд західної преси: Близькосхідний мирний план


Василь Дарчук Огляд західної преси: Близькосхідний мирний план

Прага, 5 травня 2003 – Західна преса широко відгукується на міжнародний мирний план врегулювання близькосхідного конфлікту під назвою «Дорожня карта», підготований спільними зусиллями США, ООН, Європейського союзу і Росії. Оглядачі вважають, що, у контексті усунення багдадського режиму, врегулювання близькосхідного конфлікту матиме благотворний вплив на стабілізацію становища в регіоні Близького сходу. Однак, серед коментаторів не бракує і скептиків.

Газета «Нью-Йорк таймс» у широкій редакційній статті зі скептицизмом аналізує шанси втілення в життя нового близькосхідного мирного плану, оприлюдненого минулого тижня, за словами газети, «дипломатичним квартетом», тобто Організацією Об’єднаних Націй, Європейським Союзом, Сполученими Штатами і Росією. Як вважає газета, песимістичні настрої тут явно переважають над оптимізмом. Однак, газета пов’язує обережні сподівання із проектом плану, який передбачає створення незалежної палестинської держави і пробний період мирного співіснування протягом трьох років. За умови, як підкреслює «Нью-Йорк таймс», якщо Сполучені Штати діятимуть рішуче, а ізраїльтяни й палестинці підтримають мирний план, можна буде очікувати принаймні відновлення мирного процесу.

На думку газети, мирний план чіткий і справедливий для обох сторін. План закликає палестинських керівників припинити насилля проти Ізраїлю за допомогою консолідації сил безпеки і роззброєння екстремістів. Тим часом Ізраїль повинен припинити розбудову поселень на палестинських територіях і демонтувати будівлі, поставлені протягом останніх двох років.

Тим часом газета «Уолл стріт джорнел» містить коментар Тер’є Род-Ларсена, одного з авторів близькосхідного мирного плану «Дорожня карта», який вважає, що досі на перешкоді миру на Близькому сході був брак чітко визначеної прикінцевої мети і відповідних зусиль з обох сторін. «Дорожня карта», підкреслює автор, чітко визначає прикінцеву мету і шляхи її досягнення. План конкретно вказує, хто і що повинен робити, а також коли. Зрозуміло, як підкреслює автор, миру не вдасться досягти, якщо кожна зі сторін очікуватиме першого кроку від іншої сторони. Обидві сторони повинні виявити готовність разом іти до прикінцевої мети. «Дорожню карту» підготував так званий дипломатичний квартет, пише на закінчення автор, проте дотримуватись цієї карти повинні все ж таки ізраїльтяни і палестинці.

Міжнародний близькосхідний мирний план коментує також низка європейських газет, більшість з яких висловлюють обережний оптимізм або стримуються від конкретних прогнозів, підкреслюючи, що після тривалого періоду тяжкої ворожнечі, кривавих терористичних актів палестинських екстремістів проти ізраїльського цивільного населення і відплатних акцій ізраїльських сил безпеки навряд чи можна очікувати негайної готовності сторін виконувати мирний план.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG