Доступність посилання

ТОП новини

Акцію протесту розпочали в Празі українці – віруючі греко-католицької церкви у Чеській Республіці


Оксана Пеленська Акцію протесту розпочали в Празі українці – віруючі греко-католицької церкви у Чеській Республіці

Прага, 6 травня 2003 р.

Оксана Пеленська

Причина виступу українців – греко-католицьких віруючих у Празі – призначення новим єпископом чеської греко-католицької церкви словака Ладислава Гучка. Акція має тривати кілька місяців.

Кожної неділі в празькому греко-католицькому храмі Святого Климента дослівно немає куди яблуку впасти: його по вінця заповнюють віруючі. Між ними представники старої української еміграції – це переважно люди похилого віку. Однак основна маса присутніх - заробітчани з України, число яких у Чеській Республіці сягає, за окремим даними, до 200 тисяч осіб. Більшість з них - вихідці з Галичини, і греко-католицька церква Святого Климента – їхня єдина святиня у Празі. У церкві чути переважно українську мову, хоча самі відправи не раз служаться і чеською. З виходом на пенсію єпископа чеської греко-католицької церкви владики Лявинця на його місце призначений отець Ладислав Гучко, словак, який перед тим служив духівником римо-католицької семінарії.

Проти цього призначення виступили українці – греко-католицькі віруючі, які живуть і працюють у Чехії. Вони звернулись з відкритим листом до Глави Української греко-католицької церкви кардинала Любомира Гузара, в якому просять врахувати їхні духовні потреби і традиції, зокрема просять проводити відправи української мовою і призначити до Чехії українського греко-католицького єпископа. Під листом досі поставили свої підписи понад тисячу віруючих, збір підписів триває. До акції приєднались також українські громадські організації. Зокрема, член об’єднання українців у Чеській Республіці "Українська ініціатива" Богдан Райчинець радіо "Свобода" сказав:

Богдан Райчинець

Я думаю, що потреба була дуже проста - почути свою рідну українську мову, бо склад українців є дуже великий. Ми знаємо, що, напевно 90% людей, які приходять до цієї церкви, є українці. Вони хочуть чути свою мову і мати свого українського єпископа.

Оксана Пеленська

Акція протесту українських греко-католицьких віруючих вже набула певного розголосу. Ось, зокрема, думка професора Пряшівського університету у Словаччині, відомого вченого-україніста Миколи Мушинки.

Микола Мушинка

Я думаю, що реакція празької української громади на призначення єпископом римо-католика Гучка, є цілком закономірна, тому що це явна, я би навіть сказав, провокація - до української громади поставити верховним пастирем людину іншої національності. Це давним-давно заплановано, подібне воно діється і у нас у Словаччині, і на Закарпатській Україні.

Оксана Пеленська

Цієї неділі греко-католицькі віруючі провели "тиху демонстрацію" біля представництва Ватикану в Празі й передали папському нунцію відкритого листа. Як сьогодні повідомили радіо "Свобода", його текст і ціла справа докладно вивчається.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG