Доступність посилання

ТОП новини

Участь України у процесі стабілізації та відбудови післявоєнного Іраку


Михайло Мигалисько Участь України у процесі стабілізації та відбудови післявоєнного Іраку

Вашингтон, 8 травня 2003 - Війна в Іраку це минуле, – заявив державний секретар Сполучених Штатів Колін Павелл, і сьогодні слід працювати над стабілізацією та відбудовою Іраку. У цьому процесі намагаються взяти активну участь численні центрально- та східно-європейські держави, серед них і Україна.

Польща, Чехія, Угорщина, балтійські держави та низка інших представників в антисаддамівській коаліції запропонували взяти участь у стабілізаційних процесах післявоєнного Іраку. Однак ,як зазначають експерти, йдеться переважно про кількасот миротворців від кожної держави, тобто про далеко недостатню кількість, адже згідно з оцінками на збереження миру в Іраку буде необхідно щонайменше сорок тисяч військовослужбовців. Це “суто декоративні” пропозиції, – зазначив британський експерт Джонатан Стивенсонс із лондонського міжнародного Інституту стратегічних студій, на якого посилається агенція “Ассошейтед Пресс”. Зрештою, Польща, яка має намір вислати дві тисячі миротворців обговорює з Пентагоном можливості фінансування (у сумі 90 мільйонів доларів річно) польських військовослужбовців, які повинні взяти під контроль один із секторів Іраку. Попри усе те, Вашингтон привітав політичну готовність урядів центрально-європейських країн допомогти у процесі стабілізації Іраку. Також схвально оцінені аналогічні наміри української влади. Адже Україна, на рівні спостерігача, запрошена взяти участь у Лондоні, у першому конкретному обговоренні справи відбудови Іраку Сполученими Штатами, Великобританією та представниками інших держав коаліції. Власне, залежатиме від Києва, чи Україна стане повноякісним і активним членом у цьому процесі.

Чільний український урядовець, який побажав залишитися неназваним, сказав у Вашингтоні в розмові з кореспондентом радіо “Свобода”, що “Україна не повинна зробити такої ж політичної помилки, як це було під час збройної кампанії НАТО на Балканах проти режиму Милошевича. Як відомо, тоді Україні, яка зазнала багатомільярдних торговельних втрат, після зволікань наданий усього статус політичного спостерігача в групі відбудови та стабілізації Балканського регіону, й тим самим українські підприємтсва опинилася осторонь економічних та торговельних домовленостей. “Існує ризик, що коли не буде відповідних дій у законодавчому порядку з боку Верховної Ради України, аналогічна ситуація може виринути й у процесі стабілізації та відбудови післявоєнного Іраку. До війни товарообіг України з Іраком становив понад триста мільйонів доларів”. “Українська влада й законодавці повинні прагматично поставитися до питання участі у стабілізації й відбудові Іраку, було б нерозумним і некорисним тепер, після завершення воєнних операцій, зайняти позицію політичної інерції та вичікування, – вважає високопоставлена офіційна особа уряду України. (В інтерв”ю радіо “Свобода” представники відділення Міністерства оборони США, Державного Департаменту та представники Агенції США Міжнародного розвитку повідомили, що й далі є вікритим процес приймання пропозицій від підприємств, у тому числі і з України, на участь у відбудові нафтоперобної та інших галузей в Іраку).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG