Доступність посилання

ТОП новини

„Морський cтарт” здійснив восьмий успішний запуск української ракети-носія


Сергій Куделя „Морський cтарт” здійснив восьмий успішний запуск української ракети-носія

10 червня 2003 - приблизно о 19 –й годині за київським часом відбувся восьмий успішний запуск українсько-російської ракети-носія „Зеніт-3СЛ” в рамках міжнародного космічної програми „Морський старт”. Ракета, сконструйована за участю дніпропетровського підприємства „Південмаш,” вивела на орбіту супутник мобільного зв”язку „Турая-2”. Супутник виробила американська компанія “Боїнг” на замовлення консорціуму в Об”єднаних Арабських Еміратах.

Одна година сорок хвилин – за такий час українсько-російська ракета-носій вивела на орбіту супутник зв”язку „Турая-2”. Цей космічний апарат, загальна маса якого перевищує 5 тонн, став найважчим в історії комерційних запусків. Своєрідний рекорд вдалося досягнути завдяки модернізації ракети “Зеніт”, що підвищило її енергетичні характеристики. Про роль українських конструкторів у програмі “Морський старт” говорить речник програми Пола Корн: “Українці розробили, збудували та здійснюють управління двома з трьох ступенів ракети-носія. Вони беруть активну участь у роботі нашої організації та забезпечують успіх наших місій.”

Сам запуск, який коштував приблизно 40 мільйонів доларів, відбувся, традиційно, з морської платформи “Одисей” у Тихому окені, розташованої в районі екватора. Таке незвичне місце запуску дозволяє програмі „Морський старт” максимально використовувати обертання земної кулі для пришвидшення польоту ракети та зменшує відстань, яку треба подолати для виведення супутника на орбіту. Українські експерти, як сказала радіо "Свобода" Пола Корн, були присутні й під час самого старту ракети:

“Декілька українців увійшли у команду, що забезепечувала запуск ракети, і перебували на кораблі в районі екватора. Окрім того, офіційні представники “Південмашу” та КБ “Південне” спостерігали за подією у штаб-квартирі програми у місті Лонг Біч, штат Каліфорнія.”

Програма “Морський старт” була започаткована у 1995 році в результаті співпраці комерційних підприємств 4 держав – США, України, Росії і Норвегії. Українська сторона володіє 15% проекту. З дев”яти запусків, здійснених у рамках програми, лише один не вдалося успішно реалізувати.

Щойно виведений на орбіту супутник “Турая-2” розрахований приблизно на 12 років експлуатації. Глава одноіменної саудівської компанії Могамед Муран сподівається, що новий супутник сприятиме покращенню якості зв”язку та розширенню сфери послуг компанії. Її перший апарат був виведений на орбіту у жовтні 2000 року. Зараз компанія надає комунікаційні послуги для третини держав світу.

Наступний запуск ракети “Зеніт” запланований на початок серпня цього року. Вона виведе на орбіту американський супутник зв”язку „Ехостар”. Передбачається, що в обслуговуванні запуску візьмуть участь українські спеціалісти державного конструкторського бюро „Південне”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG