Доступність посилання

ТОП новини

У Румунії знову говорять про свободу засобів інформації


Сергій Драчук У Румунії знову говорять про свободу засобів інформації

Прага, 17 червня 2003 – Цього місяця в Румунії було ідентифіковано останки журналіста, що зник безвісти рік тому. Це знову порушило нові питання про свободу засобів інформації в цій країні. Загиблий журналіст був знаний своїми розстеженнями організованої злочинності й діяльності офіцерів колишньої таємної поліції комуністичних часів.

Знайдений у березні біля міста Тимішоари людський скелет дійсно є останками Йосифа Костинаша, підтвердив нещодавній ДНК-тест. Причина смерті й її обставини – досі не відомі. Офіційно слідство триває. Підтверджень, що Костінаша було вбито, наразі немає. Але журналісти й правозахисники висловлюють підозри, що його смерть могла бути пов’язана з його роботою.

Йосиф Костинаш, 1989 року сам активний учасник протестів у Тимішоарі під час антикомуністичного повстання того року, розслідування роль страхітливої для людей таємної служби Секурітате в убивствах десятків демонстрантів у Тимішоарі. Там і деінде в Румунії від рук Секурітате й армії загинули тоді понад тисячу осіб, але винних у цьому майже не було встановлено. Про тимішоарських офіцерів держбезпеки, які стріляли в людей, і збирав матеріяли Костинаш перед своєю смертю.

Записки загиблого стали для його друзів шоком, каже один із них, тимішоарський журналіст Малін Боц: «У списках було три імені дуже важливих нині в Тимішоарі людей». За його словами, з цих трьох колишніх працівників Секурітате нині один – начальник поліційного інспекторату, другий працює в слідчому відділі поліції, а третій – безпосередньо відповідає за розслідування справи Йосифа Костинаша. «Дуже дивний збіг», – каже Малін Боц.

Поліція стверджує, що не має жодних свідчень про насильницьку смерть журналіста. Але знайшли рештки його тіла – через дев’ять місяців після смерті – в такому людному місці, що багато хто підозрює: останки Костінаша було підкинуті туди значно пізніше після його загибелі.

А ще Костинаш, як було знано, розслідував діяльність упливової місцевої мафії. Один із різновидів цієї діяльності була контрабанда бензину до країн колишньої Югославії під час балканських війн 1990-х років. Це розслідування теж могло поставити його життя під загрозу.

Тим часом не доведено, чи була смерть Йосифа Костинаша вбивством. У Румунії частіше трапляється ненасильницький тиск на журналістів, каже директор незалежного Агентства моніторинґу засобів інформації Мірча Тома: «Для Румунії не характерне застосування прямого насильства проти журналістів. Значно частіше вдаються просто до купівлі журналістів». За словами Томи, особливо це стосується провінційних засобів інформації. А в справі Костінаша йдеться тим часом головно про підозри.

Але й підозри привернули увагу міжнародних організацій, що захищають права журналістів. Реґіональний координатор однієї з них, Комітету на захист журналістів, Алекс Лупис уважає, що їхнє втручання виправдане: «Ми вважали, що мотив цілком імовірний, що існують впливові люди, хто безумовно був зацікавлений змусити Йосифа Костинаша замовчати». Як каже Лупис, обставини справи вельми підозрілі, хоча ще й не ясно, чи то було вбивство. Він також занепокоєний тим, чи здатна поліція в Тимішоарі об’єктивно розслідувати справу – адже в Румунії й досі перебувають на впливових владних та інших посадах представники старого комуністичного режиму, які можуть змусити поліцію не надто старатися, вважає представник Комітету на захист журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG