Доступність посилання

ТОП новини

Абетка демократії: «Мета виправдовує засоби» в українському варіанті...


Василь Зілгалов Абетка демократії: «Мета виправдовує засоби» в українському варіанті...

Прага, 25 червня 2003 року.

Василь Зілгалов

476 років тому, найдовшого літнього дня (22 червня), помер відомий італійський філософ, політик і письменник Ніколо Макіавеллі, котрий увійшов у найуживаніші хрестоматії сучасного політичного життя. І праці його, зокрема «Володар», є настільними для багатьох політиків із найвіддаленішими поглядами на демократію. Дійсно, хрестоматійний вираз із «Володаря» - «мета виправдовує засоби» – може вживатися й найбільш демократичними, й найбільш диктаторськими можновладцями, часто у зовсім протилежних цілях... Останнім часом чимало спостерігачів зауважують, що українським владним мужам більш притаманними стали деякі принципи макіавелізму. Чому деякі?

«Справжні наміри володаря мають бути приховані і коли щось із них виходить назовні, він від цього відмовляється (але не від своїх намірів)»,– пише Макіавеллі у «Володарі». Щось подібне відбувається довкола президентського проекту конституційної реформи в Україні. Багато недругів критикували і критикують цей документ за його прихований зміст. Президент від чогось відмовився (наприклад, від двопалатного парламенту). Але, як кажуть опозиційні до нього політики, “не від головного” – наміру продовжити свої владні повноваження... І тут, як вважають політологи, гарант Конституції виявився найпослідовнішим прихильником деяких принципів, викладених у згаданій праці італійського філософа, зокрема, – не розкривати своїх справжніх намірів. Бо хто ж може розкрити дійсний зміст слів президента про те, що наступні президентські вибори мають відбутися у 2004 році?

«Відстань між тим, як люди живуть, і тим, як мали би жити, настільки велика, що той, хто відкидає дійсність заради того, що мало би бути, діє скоріше на шкоду собі аніж, на благо...», - писав Ніколо Макіавеллі. Судячи зі слів останнього телезверенення президента – «ми зможемо створити таку формулу управління, за якої держава наша буде не тільки демократичною і міцною, а й затишною для кожного її громадянина», – важко стверджувати, що глава держави діє тут на шкоду собі, бо й сам, мабуть, не вірить у те, що демократія може бути «затишною для кожного громадянина». Але після цього виникає питання, услід за згаданим виразом Макіавеллі, про «дійсність»: хто ж сьогодні в умовах української демократії почуває себе дійсно затишно? Може, той, хто сміє переконувати всіх у тому, що певен: і їм чарівним чином зробить такий демократичний комфорт. Тоді це цілком відповідає духові деяких фрагментів «Володаря» Макіавеллі. Лише фрагментів, бо є головне у політичних трактатах цього філософа.

Знаменитий італійський мислитель вважав, що «найбільшою загрозою спокійному правлінню є приховане невдоволення народу», бо «кожний відчуває, як смердить правління варварів». Не будемо риторично запитувати, чи знає нинішній володар цей висновок Макіавеллі і чи співвідносить його з українською дійсністю, бо вся суть вчення великого італійця, включно із крилатим виразом «мета виправдовує засоби», зводиться якраз до того, що мета в справжній політиці лише одна – «єдність держави для блага народу», як підкреслював для вічності той же автор «Володаря».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG