Доступність посилання

ТОП новини

“Про і контра”. Передача присвячена мовним проблемам сучасної України.


Тарас Марусик “Про і контра”. Передача присвячена мовним проблемам сучасної України.

Київ, 3 серпня 2003 року.

Тарас Марусик

В ефірі українська програма радіо “Свобода”. Вітаю вас, шановні слухачі. З Київської студії радіо “Свобода” вас вітає журналіст Тарас Марусик. У прямому етері програма “Про і контра”. Сьогодні чергова передача присвячена мовним проблемам сучасної України. Звуком нас забезпечує режисер Сергій Балабанов.

Ми знову, як і минулого разу, повертаємось до Донецька, де зараз триває боротьба за 36-у школу з українською мовою навчання.

Наші гості: народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань культури та духовності Лесь Танюк, поряд зі мною в студії, а на зв’язку з Донецьку –заступник начальника Головного управління освіти Донецької обласної держадміністрації Ольга Шумейко, яка репрезентує офіційний погляд на проблему, а також голова обласної організації Всеукраїнського комітету охорони прав людини Євгенія Ратникова, і заступник голови Донецького обласного відділу всеукраїнського товариства “Просвіта” журналістка Марія Олійник, які є опонентами місцевої влади у цьому питанні. Вітаю вас, шановні гості. Є Ольга Шумейко на зв’язку?

Ольга Шумейко

Так.

Тарас Марусик

А, є. Добрий вечір. Отже, телефон прямого етеру: 490-29-05. Висловлювати стисло свої думки і ставити запитання нашим гостям прошу хвилин через 25, а зараз традиційні мовні новини. Вони сьогодні будуть вельми короткими.

Першого серпня минуло 80 років з часу прийняття ухвали Всеукраїнського центрального виконавчого комітету і ради народних комісарів УССР про заходи і забезпечення рівноправності мов і про сприяння розвиткові української мови. Це було, нагадаю, в 23-ому році. Як бачимо з реалій, нинішні проблеми –це наші вчорашні проблеми. Так, ніби час зупинився.

Народний депутат України Петро Толочко в інтерв’ю газеті “Голос України” за перше серпня сказав таке: “Впевнений, що двомовність в Україні –це благо, це вивищує націю. Якби ми так само, як російську, знали, скажімо, англійську, було б ще ліпше. Штучне звуження доступу до будь-якої мови –це погано. Наше підростаюче покоління може не пізнати творів багатьох українських письменників, як Короленка, Гоголя, видатного історика Костомарова, і багатьох інших. Ми не можемо вивчати повісті Гоголя, повісті і щоденник Шевченка, написані російською мовою на уроках з іноземної літератури, бо це смішно.” І справді, смішно.

А тепер переходимо до теми нашої розмови. Я для наших слухачів хочу пояснити, чому ми знову повертаємося до спроби закриття місцевою владою 36-ої донецької школи з українською мовою навчання. По-перше, це питання давно вийшло за межі однієї школи, воно є сьогодні суспільно-значимим, по-друге, нам, журналістам, у ситуації порушення чинного законодавства, в тому числі і конституційних прав громадян України, залишається привертати увагу до цих проблем, і, власне кажучи, збуджувати громадську думку. Отже, це все щодо моїх вступних слів, і тепер безпосередньо переходимо до запитань нашим слухачам, вибачте, нашим гостям. Отже, моє перше запитання, можливо, буде до Ольги Шумейко. Як би вона прокоментувала цю ситуацію, яка склалася довкола 36-ої школи. Пані Ольга, Ви чуєте нас?

Ольга Шумейко

Так, я Вас чую.

Тарас Марусик

Добрий вечір, ще раз.

Ольга Шумейко

Добрий вечір Вам. Я можу вести мову про позицію Головного управління освіти і науки облдержадміністрації з цього питання. По-перше, рішення про закриття школи приймалися міською радою. І коли ми визначилися, вивчили всю ситуацію, то ми висловили своє відношення саме Донецькій міській раді. По-перше, ми пропонували активізувати роботу щодо цієї школи саме з українською мовою навчання. Ну, враховуючи, по-перше те, що є класи з державною мовою навчання, є бажання батьків навчати дітей українською мовою, і, враховуючи, що ця школа зможе прийняти статус українськомовної школи, але якщо це не стане можливим, не буде набору додаткового до школи, не визначаться батьки дітей, які проживають в мікрорайоні цієї школи, а школа на сьогодні, на жаль, недостатньо наповнена, і міська рада, враховуючи це, враховуючи ті економічні проблеми, які вони висувають щодо утримання цієї школи, прийме таке рішення про закриття школи, от тоді ми наполягали, насамперед, вирішити питання збереження учнівських колективів, не погіршити для них умови навчання, тобто надати можливість навчатися лише в першу зміну, і обов’язково надати школі №45, куди міська рада планує перевести дітей при закритті школи №36, тобто надати школі №45 статус українськомовної. Своє бачення шляхів вирішення цієї проблеми, проблем цієї школи Головне управління освіти і науки довело до відома міської ради. Щодо рішення про закриття школи російськомовної, українськомовної –це, згідно із законодавством, право місцевої виконавчої влади, але ми своє питання вирішили так, що школу при умові набору необхідно зберегти. В Донецьку, на жаль, сьогодні реалізація закону про мови йде повільніше трошки, ніж в цілому по області.

Тарас Марусик

Добре, дякую, Вам, Ольга Миколаївна. У мене є до Вас додаткове запитання. Ольго Миколаївно, таке одне запитання щодо, скажімо так, закону про місцеві держадміністрації, і, зокрема, якщо так узагальнити низку статей, то я хочу сказати, що держадміністрації забезпечують виконання Конституції та законів України рішень Конституційного Суду України, актів президента та кабінету міністрів, та інших органів державної влади, тобто місто Донецьк поки що не вийшло з підпорядкування місцевої держадміністрації, я це маю на увазі. А рішення Конституційного Суду від 99-го року, в якому є остаточне тлумачення 10 статті Конституції України, і не скасоване, то я би хотів просто Вас запитати, як обласна держадміністрація робила принаймні такі попередження китайські-не китайські міській владі з приводу порушення Конституції?

Ольга Шумейко

Обласна державна адміністрація і наша позиція Головного управління освіти, і обласна держадміністрація, також зверталися до міської ради з питання подальшого існування загальноосвітньої школи №36 з україномовними класами, розглянути можливість забезпечення додаткового набору до школи, надання їй статусу україномовної. Це й наша позиція, й позиція держадміністрації.

Тарас Марусик

Якщо можна, коротко, чи робили таке якесь більш менш суворе попередження міській раді, або чи був конкретно лист з підписом голови держадміністрації, або заступників на адресу міського голови з приводу цієї школи.

Ольга Шумейко

Був лист Донецької обласної держадміністрації.

Тарас Марусик

Можете процитувати, якщо маєте під руками?

Ольга Шумейко

Про ліквідацію саме школи №36.

Тарас Марусик

Можете процитувати, хто його підписав, і точно яке було формулювання? Ольго Миколаївно, Ви чуєте?

Ольга Шумейко

Так.

Тарас Марусик

Маєте під руками?

Ольга Шумейко

Так. Цей лист був від 13 червня.

Тарас Марусик

Так. Процитуйте, будь ласка, якщо можете. Тільки той шмат, що стосується доцільності чи недоцільності, чи якихось інших речей.

Ольга Шумейко

Я ще раз читаю. “Пропоную ще раз повернутися до питання подальшого існування загальноосвітньої школи 1-2 ступенів №36 з україномовними класами, розглянути можливість додаткового набору до школи, та надання їй статусу україномовної.”

Тарас Марусик

Добре. Це за підписом кого?

Ольга Шумейко

Заступника голови.

Тарас Марусик

Добре. Дякую, Ольго Миколаївно. Поки що все. Будьте з нами на зв’язку, в будь-який момент Ви теж підключитесь до розмови.

Ольга Шумейко

Добре.

Тарас Марусик

Зараз даю слово, скажімо так, опонентам місцевої влади. Хто перший буде говорити?

Євгенія Ратникова

Можна мені пару слів?

Тарас Марусик

Пані Євгенія Ратникова, будь ласка.

Євгенія Ратникова

Шановна Ольга Миколаївна, мене так дивує, я дуже рада Вас чути при здравії повному, але мене дуже дивує Ваша позиція “інопланетянки”, ніби-то всі ці події відбувалися без Вашої участі, і Ви не знаєте про що йде мова. Ви говорите про лист від 13 червня, але чому Ви не говорите Україні про протокол від 16 травня, коли Ви, зібравшись на комісію, так звану, за участю місцевої влади і головного управління освіти і навіть заступником держадміністрації, відмовили батькам у проханні зберегти цю школу. І навіть вони просили відкрити цю школу 1-3 ступеня, там є Ваш особистий підпис, шановна Ольга Миколаївна...

Марія Олійник

Секундочку.Якраз в тому протоколі підпису немає. Є Скнар і Топчинович. Скнар –це заступник начальника управління, це якраз той протокол, якого в нас немає в суді...Але той, який є в суді, Ольга Миколаївна, і який інший ви мені показали, ви ж мені його не даєте там, де написано “зберегти школу”, а там, де комісія рекомендувала “ликвидировать школу”, то цей протокол долучений до матеріалів справи.

Тарас Марусик

Дякую, пані.

Марія Олійник

Я просила у Ольги Миколаївни і у начальника головного управління дати нам той протокол, який ніби-то є інший, “зберегти школу”, але так нам ніхто не дав.

Тарас Марусик

Дякую Вам, пані Маріє.

Марія Олійник

Ольго Миколаївно, вся справа в тому, що Ви говорите про 13 червня, шановна. А у нас вже відбулося два засідання судових по збереженню школи, а школа почала ліквідовуватись в січні. І якраз в січні, як нам доповів Скнар Володимир Миколайович, саме у Вас, в Вашій присутності, і присутності Тесленка, начальника, Ви схвалили ліквідацію саме 36 школи, і саме це стало основним у прийнятті 13 квітня рішення по ліквідації. Так сказав і заступник начальника головного управління Скнар.

Тарас Марусик

Дякую. Це говорила Марія Олійник. Давайте через мене будемо, щоб зручніше, щоб наші слухачі зрозуміли, і ми всі зрозуміли, то, будь ласка, до Вас, Ольго Миколаївно, дуже конкретне запитання, що оце значать оці два протоколи з одного питання, будь ласка.

Ольга Шумейко

Ми засідали. Дійсно, комісією складений протокол, і він є в суді.

Марія Олійник

Немає!

Тарас Марусик

Вибачте...

Ольга Шумейко

Я Вам з відповідальністю кажу, бо мене не було, а була Наталя Вікторівна, і за проханням суду переданий протокол.

Марія Олійник

Ольга Миколаївна, справа в тому, що...

Тарас Марусик

Маріє Василівно, пані Євгеніє...

Марія Олійник

Нам в суді сказали, що протоколу немає.

Тарас Марусик

Пані Маріє, давайте через мене. Ольго Миколаївно, через мене, я ж просив. Ольго Миколаївно, будь ласка, тоді коротенько, були два протоколи, чи був один протокол?

Ольга Шумейко

Протокол підписаний заступником голови, начальником правління, мною, керівниками районної ради, самим Тарчиновичем. Такий є від 16 травня, обговорювались дві наші пропозиції, і так комісія рекомендувала. Цей протокол переданий за проханням судді до неї.

Тарас Марусик

Який зміст цього протоколу?

Ольга Шумейко

Зміст протоколу в тому, що було обговорено всі ці питання і начальник головного управління освіти і науки вніс такі пропозиції для обговорення, і комісія рекомендувала...

Марія Олійник

Що конкретно?

Тарас Марусик

Пані Маріє, хай Ольга Миколаївна. Отже, зміст протоколу, який висновок? Залишити школу, чи ліквідувати?

Ольга Шумейко

Порекомендували активізувати роботу з батьками, забезпечити набір...

Тарас Марусик

Добре, я зрозумів.

Ольга Шумейко

І друге питання –це, якщо цього не буде так, як я Вам розповіла, то перевести школи до 45-ої, і зберегти для дітей 36-у школу.

Тарас Марусик

Зрозуміло. Дякую. Скажіть, Ваші опоненти стверджують , що були два протоколи з абсолютно різним змістом, я це хочу знати.

Ольга Шумейко

Ні. Я не підписував, начальник не підписував.

Тарас Марусик

Добре. Євгенія Ратникова, будь ласка. Що Ви на це скажете?

Євгенія Ратникова

Шановна Ольга Миколаївна, Ви кажете: “при умовах набору...”, і таке інше. І знову-таки, мене дивує позиція “інопланетянки”. Ви ж знаєте, або повинні знати, що є сьогодні 154 батька, які згідні віддати своїх дітей в цю школу на навчання українською мовою за умов, якщо школа буде 1-3 ступеня, це вдвічі збільшує набір, але влада забороняє сьогодні приймати у цих батьків заяви, не дивлячись на те, що директор має неприємності за те, що їй несуть заяви в школу. Вона не знає, що з ними робити. Що це означає?

Ольга Шумейко

Ви розумієте, ми з Вами не один раз спілкувалися з цього приводу, що наша позиція однозначна, ми її не змінювали, і не змінюємо.

Марія Олійник

Ви кажете: “за умов набору”, а набор є, Ви забороняєте, районна рада забороняє приймати ці заяви. Що ж робити нам з цією районною радою, яка забороняє приймати заяви у батьків?

Ольга Шумейко

На жаль, нема такого факту, ми не знаємо, що забороняють приймати ці заяви.

Тарас Марусик

Добре. Я хочу все-таки ще точно почути. Мені важлива істина. Пані Маріє, Ви бачили ті два протоколи, чи Ви не бачили?

Марія Олійник

Один протокол лежить переді мною, як ксерокопія, який доставив нам Тарчинович, з печаткою...

Тарас Марусик

Там, де написано “ліквідувати”, так?

Марія Олійник

Там один висновок, без всяких умов.

Тарас Марусик

Який висновок?

Марія Олійник

Висновок: (переклад з російської)“Перевести всі класи з загальноосвітньої школи №36 до загальноосвітньої школи №145.”

Тарас Марусик

Це що, російською мовою текст?

Марія Олійник

Ну звичайно. У нас все йде російською мовою. Ви що?

Тарас Марусик

А другий документ?

Марія Олійник

А другий документ –той, який Ольга Миколаївна і її начальник мені показали, вони сказали, що вони не можуть видати, бо суддя каже, що його немає.

Тарас Марусик

Добре. Ми з’ясували дві точки зору, а слухачі наші хай судять, де істина.

Ольга Шумейко

Пробачте, я ще раз хочу нагадати, що в нас ту, переді мною лежить лист, яким судді Ворошилівського міського суду передано, і вона получила і розписалась.

Марія Олійник

Від якого числа, Ольго Миколаївно?

Ольга Шумейко

Якого числа це було? 30.07.

Марія Олійник

У нас саме 30-го суд, ми питали суддю, вона сказала: “Протокол не поступив.”

Тарас Марусик

Добре. Питання протоколу, значить, залишається відкритим, і сьогодні ми не повертаємось. А тепер я би хотів невеличку зробити паузу у нашій дискусії. У нас на зв’язку є одна з учениць цієї школи 36-ої, Ганна. Так, Ганна? На зв’язку?

Слухач

Так.

Тарас Марусик

Добрий вечір, Ганно. Отже, кілька слів про себе.

Слухач

В цьому році я закінчила восьмий клас з російською мовою навчання. Я б хотіла вчитися українською мовою, а, на превеликий жаль, в мене не було такої можливості. Я заздрю тим, хто навчається українською мовою з першого класу. Якщо в дев’ятому класі буде нагода навчатися українською мовою, я буду дуже рада. А що стосується ліквідації нашої школи, то в мене велике прохання від нашої школи: Будь ласка, дайте нам можливість навчатися в нашій рідній школі, рідною мовою, і допоможіть нам зберегти школу. Дякую.

Тарас Марусик

Ганно, дякую. Нагадай, ти в який клас перейшла.

Слухач

В дев’ятий.

Тарас Марусик

В дев’ятий. Отже, це була учениця 36-ої, поки що 36-ої, школи, Ганна з Донецька. Дякую, Ганно, на все добре.

Слухач

На все добре.

Тарас Марусик

Отже, тепер я би хотів все-таки два слова сказати нашим слухачам, що ми, українське радіо “Свобода”, запрошували в прямий ефір минулого разу міського голову Лук’янченка. На жаль, як я тоді казав, була відмова, не зміг міський голова. Це якраз було після його отієї прес-конференції 4 липня, як я не помиляюсь, коли він пообіцяв у вересні провести референдум. І, так само, я запрошував голову Донецької держадміністрації Близнюка в цей ефір. Він доручив одному із заступників, і, власне, сьогодні в нас представляє цю думку, як я і казав, Ольга Миколаївна. Але я би хотів зачитати одне депутатське звернення, вірніше, фрагменти, бо воно велике. Народний депутат Юрій Кармазин звернувся до Святослава Піскуна у зв’язку із закриттям цієї 36-ої школи. Оскільки воно велике, то я тільки фрагменти деякі зачитаю.

“...однак тривогу викликає доля 30 майбутніх десятикласників, яким вже відмовлено у відкритті 10-го класу в школі №36 з українською мовою навчання. Моє депутатське звернення на адресу прокурора Донецької області Пшонки, залишене без відповіді. Однак, в Донецькій області існує реальна загроза здобуттю повної загальної середньої освіти на державній українській мові. В середніх школах №17, 59, 78, 92, та інших міста Донецька класи з україномовним навчанням були безпідставно в декреті. Дітей, які в них навчалися, переведено до шкіл з російською мовою навчання. Ця ж доля повинна спіткати середню загальноосвітню школу №36, в якій два роки, 2001 та 2002, не зважаючи на заяви батьків про навчання їх дітей на державній мові, районний відділ освіти Ленінського району міста Донецька забороняв проводити набір учнів до першого класу...”

Далі... “...голова Ленінської райради народних депутатів в місті Донецьку Єгоренко Т.В. заявила, що виконавчий комітет Ленінської районної ради народних депутатів Донецька через підприємства, де працюють батьки, доб’ється того, що батьки заберуть свої заяви з середньої школи №36. Подібний випадок вже мав місце у вересні 2002 року, коли в середній школі №78 міста Донецька з метою ліквідації десятого класу з україномовним навчанням, виконавчий комітет виділив автомобіль, на якому було здійснено об’їзд підприємств, де працюють всі батьки класу, від яких відібрали заяви про відмову від навчання їхніх дітей українською мовою. Як наслідок, клас був закритий. Таким чином, механізм ліквідації україномовних класів та шкіл в місті Донецьку добре відпрацьований. Вважаю, що з боку службовців місцевої Донецької влади, допускаються порушення статей 10, 11, 23, 53 Конституції України по частині забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння консолідації та розвиткові української нації і історичної свідомості, традицій і культури, порушені права людини на вільний розвиток своєї особистості та на освіту...”

Нагадаю, що я цитую фрагменти із депутатського звернення Юрія Кармазина до Генерального прокурора Святослава Піскуна від 30-го липня.

Марія Олійник

Пане Тарасе, можна мені?

Тарас Марусик

Секундочку, я тільки закінчу це, добре? Отже, зазначені обставини, на думку Кармазина, вимагають вжиття термінових заходів, і, я не буду зараз перераховувати ці заходи, але звернення дуже серйозне, і, очевидно, через якийсь час буде відповідь Генерального прокурора Святослава Піскуна. Пані Маріє, будь ласка, Ви хотіли щось сказати.

Марія Олійник

Справа в тому, що Донецька влада просто “витерла” і продовжує “витирати ноги” об Конституцію України, Закон про освіту, Закон про загальну середню освіту, Закон про мови, рішення Конституційного Суду, та все чинне мовне законодавство. Я вам зацитую рішення Конституційного Суду, я вам зацитую статтю 27 Закону про освіту, бо Стаття 7 говорить, що, згідно Закону про освіту, потрібна обиратись мова навчання в загальноосвітніх школах. Я вам зачитую: “В Україні навчальна і виховна робота в загальноосвітніх школах ведеться українською мовою...”, і далі: “...в місцях компактного проживання громадян інших національностей можуть створюватись загальноосвітні школи...”

У нас –все “з ніг на голову”. У нас, як при СССР були російські школи, коли стопроцентно були ліквідовані українські школи в місті Донецьку, в містах Донецької області, вони де-не-де животіли у селах, так сьогодні головне управління, районні управління так і діють школи російські, хоча начальник міського управління сказав: “У нас всі школи українські, бо Україна їх фінансує, а українці створюють з такими тяжкими потугами свої школи. В Донецьку це п’ята, якщо ми її залишим. Чотири школи за 14 років! 170 сьогодні шкіл в місті Донецьку, і тільки 4 з українською мовою навчання, розумієте, що робиться!

Тарас Марусик

Дякую, пані Маріє.

Марія Олійник

Тому ту потрібна прокуратура, тут потрібно повністю міняти цю владу, і хто каже, що “я не знаю, я колись звернулась у червні, у липні...” Та у січні було схвалено рішення! Євгенія Миколаївна, я Вам слово передаю.

Тарас Марусик

Дякую.

Євгенія Ратникова

Я би хотіла...

Тарас Марусик

Пані Євгеніє, можна, щоб ми перервались, бо в нас на дроті є Софронова Надія Павлівна. Це Надія Павлівна, так? Добрий вечір, Надіє Павлівно. Я два слова скажу для наших слухачів. Надія Павлівна досить короткий період виконувала обов’язки директора цієї школи після того, як місцева влада надіслала по пошті наказ про звільнення в зв’язку з закінченням контракту директорці цієї школи Ніні Прокопович. Отже, Надія Павлівна за цей час, з першого липня, по-моєму, встигла дуже коротко попрацювати, а зараз вже новий виконувач обов’язків. Отже, Надія Павлівна, скажіть, будь ласка, чому Ви так коротко були?

Надія Софронова

Ви знаєте, я спочатку хочу поставити питання, можна, а потім дам відповідь.

Тарас Марусик

До кого запитання? Надія Софронова

До пані Шумейко.

Тарас Марусик

Будь ласка.

Надія Софронова

Як Ви збираєтесь надавати статус української школи 45-ій, коли там 27 учнів на українській мові, і 710 навчається на російській? І це по-перше. По-друге, навіщо Ви будете зіштовхувати російських дітей з українськими дітьми? Це як розуміти? Це не політика? Я слухаю відповідь, пані Шумейко.

Ольга Шумейко

Пробачте, я дослухаю.

Надія Софронова

Ви мені відповідь на це запитання спочатку дайте.

Ольга Шумейко

Ви уважно слухали, що я на початку говорила?

Надія Софронова

Я уважно слухала. Як Ви будете надавати статус школі?

Ольга Шумейко

Наша пропозиція –по, перше, це зберігти школу 36...

Надія Софронова

Вибачте, ця ж Ваша пропозиція зберігти школу 36, як Ви всякими шляхами її закриваєте...Ви приходите сюди, і говорите не набирати перші класи. Я, виконуючи обов’язки, знаю, чому Ви так скоренько звільнили мене. Це зовсім не за те, щоб я відпочила.

Тарас Марусик

А за що?

Надія Софронова

Справа в тому, що, як директора непокірного звільнили, перш за все, це щоб доконати нашу школу. А я ж знову виявилася теж непокірною. Чому? Приходять батьки, заяви приносять... Пан Торчанович мені говорить: “Не буде у Вас десятого класу, і ніякі заяви в десятий клас не приймати.”

А діти приносять, що я можу зробити ? Вони хочуть навчатися в десятому класі, розумієте? Отака справа. Це є попрання конституційних прав, чи ні? Пан Торчанович, коли запросив мене до себе, то поставив мені таке питання: “Надія Павлівна, скажіть, будь ласка, чи була Ніна Миколаївна 25, 26, 28, 29-го в школі?” Мене, по-перше, здивувало це питання, бо вона звільнена. І я йому кажу: “Ні, Ви знаєте, я її в школі не бачила.”

А він мені говорить: “А Ви можете це написати?” Ви знаєте, я була страшенно обурена. Я запитала: “Це що, 37-ий рік?” А потім він каже: “Тоді повторіть це в присутності інших людей, на що я тільки зібрала ті папери, з якими я прийшла до нього, і сказала, що такого ганебного випадку в моєму житті не було, і пішла з того кабінету. Я не знаю, як можна так говорити і так поступати. Мені це нагадує 37-ий і 47-ий роки.

Тарас Марусик

Надіє Павлівно, дякую Вам. Будь ласка, Ольга Миколаївна.

Ольга Шумейко

Шановні, я маю сказати, що, по-перше, цілком в області питанню виконання мовного законодавства приділяється значна увага. У нас є велика програма розвитку освіти до 2005 року.

Марія Олійник

Пане Тарасе, ну не крадіть у нас час!

Тарас Марусик

Пані Маріє...

Марія Олійник

Це ж неправда!

Тарас Марусик

Пані Маріє...

Марія Олійник

У нас 15% ...Ольга Миколаївна....

Тарас Марусик

Я перепрошую, пані Маріє, в нас передача “Про-і-контра”, говорить зараз Ольга Шумейко.

Ольга Шумейко

Дайте мені сказати.

Тарас Марусик

Ольга Шумейко говорить, все.

Ольга Шумейко

Я ще раз нагадую, що у нас є програма, якою розписано, роздумано по кожному місту, району відкриття і розширення мережі україномовних шкіл. Ця програма на п’ять років. Вона затверджена сесією обласної ради. І за певний період часу, за останніх п’ять років кількість україномовних шкіл в нас поширилась майже в два рази. Так, дійсно, у нас цей процес може йти не так, досить повільніше, чим нам би бажалося, нам, і Головному управлінню освіти і науки, але, у нас своєрідний регіон, і ми не можемо так натискувати по цьому питанню, розумієте? Ми проводимо велику роботу не лише за цією програмою, у нас безліч програм: “Обдаровані діти”, “Дистанційна освіта дитинства”, яка націлена на те, щоб підтримати дитину, її здібності, і так далі.

Тарас Марусик

Вибачте, Ольга Миколаївна, ми говоримо зараз не про загальні речі. Тільки мовне питання.

Ольга Шумейко

І ось я що хочу Вам сказати, що за нашими прогнозами до 2005 року кількість україномовних шкіл має складати більше 50%. Сьогодні їх 42,3%, буде їх більше 60-ти, при цьому, ми вважаємо, що ця планка встановлена розумно, продумано, і вона буде вся така.

Тарас Марусик

Добре, я говорю, вибачте...

Марія Олійник

Тарасе, розумієте...

Тарас Марусик

Почекайте, пані Маріє, ну не буде хаос. Почекайте, пані Маріє, я ведучий.

Марія Олійник

Я розумію, я задам питання.

Тарас Марусик

Ні, не зараз. Пані Маріє, зараз я говорю. Я дуже вибачаюсь. Значить, Ольга Миколаївна, те, що Ви сказали, я хочу констатувати. Ці відсотки, 42 відсотки, і так далі, це розбігається з тими паперами офіційними, які я маю, зокрема, в Міністерство недавно направлені, на Близнюка. Я не маю під руками зараз це, але, по пам’яті, приблизно, 19% на території області, і приблизно 10% на території міста.

Ольга Шумейко

То учнів...

Тарас Марусик

То треба це все чітко мені говорити, а то здається, що чого ми такий підняли шерех... Але я перепрошую, зараз у нас сидить уже скільки часу київський гість. От він слухав нашу дискусію з боку, так дивився по-філософськи, і я хочу надати йому слово. Як він бачить цю проблему? Це народний депутат України Лесь Танюк.

Лесь Танюк

Я говоритиму не тільки як депутат, а як голова Комітету з питань культури, який організовував слухання з приводу української мови, і те, що я зараз тут чую, налаштовує мене на дуже сумний лад. Віктор Янукович кинув фразу про те, що “Донбас порожняк не возить”, а воно виходить, що Донбас возить не “порожняк” навіть, а “шлак”, замість руди, возить пісок, замість вугілля. І виникає проблема русифікації до Донбасу, примусової русифікації, з Вами уже 40 розмовляємо, чую в Донбасі прекрасну українську мову, пані Шумейко, і пані Олійник, і пані Ратникова, і у Ганни, яка вчилася, і у вчителів, і те, що цим людям не дають втілити їхні права, говорить тільки про те, що в Донбасі намагаються перетворити Україну на якусь зону, розумієте, на якусь зону, тому що, коли я розмовляю з Близнюком, коли я розмовляю з Лук’янчиком, то всі вони хороші хлопці, дуже гарно, дуже цікаво вони говорять, і всі ці проценти вони виносять на стіл, а потім виявляється, що “як сіли, так і встали”, що слова –це одне, а реалізація –зовсім інше, і от це мене бентежить, що ми одне діло, так би мовити, язиком, а друге –“перти плуга”. Донбас “не пре плуга”, а тільки пристосовує цифри до різного роду ситуацій.

Тарас Марусик

Дякую. Зараз у нас на дроті голова батьківського комітету 36-ої школи Людмила Кондракова, Ви справді на дроті? Добрий вечір. Я тільки нагадаю, що в Людмили Кондракової двоє дітей у цій школі, і нагадаю, що одну дитину вона недавно, буквально, перевела з тієї самої 45-ої російської школи, якій хочуть надати статус, у цю школу. І ще нагадаю, що чоловік Людмили Кондракової за національністю марієць, звичайно, української мови не знає, і мова спілкування вдома –російська. Я правду сказав?

Ольга Шумейко

Правильно. Пане Тарасе, я вибачаюсь, але можна мені питання до Леся Степановича?

Тарас Марусик

Це Ольга Миколаївна? Так, після Людмили Кондракової, добре? Будь ласка, пані Людмило.

Людмила Кондракова

Вибачте, я буду розмовляти на російській мові. (Переклад) Дійсно, вдома всі розмовляють на російській мові, і вивчити українську мову мої діти можуть тільки у школі, а при переводі до 45-ої, як нам заявили, що у вас покращиться стан освіти для всіх дітей, а я кажу тільки, яким чином, бо діти навчаються з 8.30 в одну зміну, спокійно, класи невеликі, успішність у всіх покращилась. В 45-ій школі, я не кажу, що це погана школа, я просто кажу, що діти навчаються в дві зміни, нема спортзалу, нема спортивного майданчика, які ж тут будуть покращення?

Тарас Марусик

Пані Людмило, тепер хочу запитати Вас, чи Ви контролюєте пресинг влади, і скільки заяв на сьогоднішній день батьки забрали з тих 30 майбутніх десятикласників?

Людмила Кондракова

(переклад) Саме з десятого класу забрали тільки 2 заяви до 45-ої школи, але одна під таким тиском, що по її заяві, що вона написала, можна Надію Павлівну взагалі під суд віддати.

Тарас Марусик

Хто така Надія Павлівна?

Людмила Кондракова

(переклад) Це виконуюча обов’язки директора. В нас директор звільнений, Ви ж чули?

Тарас Марусик

Так-так.

Людмила Кондракова

(переклад) Вона у Вас на дроті. А другу дівчинку просто умовили до такого ступеня, що вона настояла на своєму, що от “перейду і все”.

Тарас Марусик

Тобто, адмінресурс працює, так?

Людмила Кондракова

(переклад) Так. А решта дітей очікують. Але справа в тому, що це “підвішений стан”, і нам потрібно конкретно, що 10-ий клас першого вересня буде, і що школа буде повністю працювати. Школа, ми взагалі не сумніваємось, що вона буде працювати, але от нам потрібен наказ, щоб був 10-ий клас, щоб діти спокійно першого вересня пішли до десятого класу, і відкрився 3-ій ступень.

Тарас Марусик

Добре. Дякую, пані Людмило. Тепер, будь ласка, Ольга Миколаївна ставить запитання Лесеві Танюку.

Ольга Шумейко

Ні, не запитання. Я дуже вдячна за те, що Ви так турбуєтесь і близько до серця приймаєте ці проблеми, що в нас, проте я не можу вже погодитись з тим, що в нас не така позиція в області. Ви же розумієте, Ви були свідком щодо нашого театру...

Марія Олійник

Давайте не про театр...

Тарас Марусик

Пані Маріє, вибачте, спокійно.

Марія Олійник

Ви в нас крадете час, розумієте?

Ольга Шумейко

Я не краду.

Тарас Марусик

Пані Маріє...

Марія Олійник

Давайте про культуру поговоримо...

Тарас Марусик

Пані Маріє, це більше часу займає.

Ольга Шумейко

Я детально висловилась на початку нашої розмови. Я хочу сказати, що в області духовній багато робиться для того, щоби закон про мови дійсно впроваджувався, реалізувався так, як потрібно. По одному місту Донецьку не можна судити про всю область, і це робиться по багатьох наших містах. І нема такого навіть сумніву, не у нас, а у Держадміністрації, що ми поступово, але підемо. Це головне, чого ми добиваємось, це, щоб кожна дитина, якщо вона хоче навчатись українською мовою, вона мала не лише намір, а цю можливість. Розумієте?

Тарас Марусик

Добре.

Ольга Шумейко

Всі наші програми, всі наші дії підтримуються адміністрацією.

Лесь Танюк

Ольго Миколаївно, бо часу мало, відповісти треба. Ви справді маєте рацію, коли говорите добре про театр, ми справді провели там велику нараду з приводу функціонування української мови в українських театрах, і добились деяких протоколів, але, скажу Вам, що як “сіли, так і встали”. Все те, що зроблено, все те, що записано в цих наших протоколах, третій місяць не може вийти на Кабінет міністрів, жодного рішення в нас немає, крім того, що Донецьк підписав, і я підписав. Все-таки, нічого не зроблено. Є балаканина, ми говоримо, говоримо, говоримо...

І я ще одне хотів би, все-таки, сказати вам. Проблема в тому, що ми говорим про Донецьке знакове місто. Якщо в Донецьку буде Україна, то Україна буде. Якщо з Донецька робити “зону”, і перекуповувати українські школи на якісь училища самодіяльні, забирати у людей спортивні класи і так далі, то так ми не дозволимо. Ми знову будемо звертатись в Конституційний Суд, робити все для того, щоб така влада пішла у відставку.

Тарас Марусик

Дякую. Я хочу нашим шановним гостям сказати, що у нас обласна держадміністрація має, скажімо, свій канал, свою позицію, і має право висловлювати так свою позицію, як вона бачить, а нашим слухачам судити про це. Тому, пані Маріє, я розумію вашу емоційність і там пекло. Пані Євгеніє, зараз скажете про клопотання, зараз.

Нам подзвонила одна людина з Донецька, і після цього –пані Євгенія, після дзвоника. Чи є Олена Наумова на дроті? Отже, це Олена Наумова, голова обласної організації УРП “Собор” подзвонила нам і хотіла щось сказати, будь ласка.

Олена Наумова

Добрий вечір я всіх вітаю, хто зараз присутній. Мене дуже невадить та ситуація, про яку зараз розказує наше шановне управління освіти. По донецькій області закриваються українські школи, і, до речі, це –програма. І програма, яку я можу підтвердити цим же самим, що відбувається зараз у Сніжному. Тут закрито три українські школи.

Тарас Марусик

Коли, вибачте?

Олена Наумова

Це було закрито у цьому році 16-го липня. Зараз одну із шкіл, після того, як підняли всі питання, і дуже серйозно підняли. Її, до речі, перевірив сам голова міськвиконкому після рішення цієї сесії, і зробив зауваження, що це неправомірне рішення, і школа буде існувати. Але не в цьому справа, справа ось у чому. Наше головне управління освіти, до речі, не дає всі відомості про школи українські, які зараз дійсно існують, а саме: завміськими відділами на місцях дають неправдиву інформацію. Вони надають статус українським школам там, де один –два класи, для того, щоб на бумазі казати, що відбувається процес українізації Донецької області. Насамперед, цього немає. І тому відбуваються якраз от ці закриття шкіл, де, фактично, на міністерство освіти, управління освіти подається фальшива інформація про існування українських Шкіл. І тому їх, звичайно, закривають, на зважаючи на те, що, дійсно, і батьки проти, а влада погоджується. До речі, депутатський корпус даже не розглядає ці питання, і мені дуже прикро чути Ольгу Миколаївну, яка каже, що “ми відстоювали”...

Тарас Марусик

Добре. Дякую, пані Олено. Отже, коротка відповідь Ольги Миколаївни. Чи Ви знаєте про Сніжне?

Ольга Шумейко

Пане Тарасе, шановні колеги, я вважаю, що тут є деякі непорозуміння, бо якщо ми кажемо про розвиток української мови як державної, про навчання державною мовою, то шляхів багато. Можна всю школу зробити, або ліцей, або гімназію, знову відкриту, зразу зробити українськомовною. Можна це робити поступово, і у нас саме ця позиція: “поступово”. Що стосується закриття окремих шкіл, то ми і в червні, і ось в серпні в нас будуть остаточні вже дані, коли ми переглядаємо існування шкіл, існуючу мережу шкіл, враховуючи все, і демографію...Не можна вести мову про те, що у нас є “програма закриття українськомовних шкіл”. Я все ж таки вважаю, що програма, яка в нас діє. Дозволяє розвивати українську мову, в нас наслідки цього є, в нас діти, які перемагають на міжнародних...

Тарас Марусик

Ольго Миколаївно, все, Ваша думка зрозуміла. Вибачте, в нас мало часу. І зараз я хочу вибачитися перед нашими радіослухачами, що ми не могли приймати, у нас були заняття, тепер можете дзвонити. Може ми ще кілька дзвоників приймемо. А зараз говорить Євгенія Ратникова.

Євгенія Ратникова

Ви знаєте, я хотіла би продовжити те, про що говорив Лесь Степанович. Дійсно, я вважаю, що це, перш за все, просто криза влади. Подивіться, у заслуженого юриста України Юрія Кармазіна душа болить за всю Україну, у голови Комісії Леся Танюка болить душа за всю Україну, і, зокрема, про Донеччину. А де наш депутат мажоритарний пан Рибак, який зустрівся з батьками, який саме з цього округу, де твориться оце неподобство, який пообіцяв батькам, що він зробить все, щоб зберегти школу? Все. Більш його не бачили. Він прекрасно знає ситуацію. Він має такі важелі, яких не маємо ми, зокрема, і на “паханів” він теж знає, як вплинути, але нема бажання. Більш того, два дні тому, було соромно слухати, як пан Янукович приїхав на зустріч з прем’єр-міністром Польщі, і виступав російською мовою. Ми з цього приводу висловили протест нашими громадськими організаціями, надіслали в Кабінет міністрів. Тобто, саме Донбас сьогодні штучно владою утримується як російськомовний, шовіністичний, всупереч бажанням батьків, більше того, Ви знаєте, ми вже можемо почути такий абсурд, як я почула сьогодні пару днів тому в Суді, коли у Марії Василівни вирвалося просто зауваження заступниці голови освіти міста, яка говорила суржиком, і без кінця застосовувала російські слова, і вона її поправила, а суддя на це зауважила: “Шановна пані Олійник, у нас в Конституції не передбачено націоналізм.” Ви знаєте, я все чула, ну такого від судді я ще не чула.

Тарас Марусик

Дякую.

Євгенія Ратникова

Я хотіла би закінчити. Я хочу сказати, що вичерпавши всі можливості конструктивного діалогу з владою, ми звернулися до Міністерства освіти, і нас підтримали народні депутати України про те, щоби цю школу перепідпорядкували Міністерству освіти, і на цьому поставили крапку, щоб дітей більше не мордували, не знущалися над батьками, над вчителями, а щоб вони спокійно працювали і розвивалися, як повноцінні громадяни України. Я сподіваюся, що ми цього доб’ємось.

Тарас Марусик

Дякую. В нас слухач. Будь ласка, добрий вечір.

Слухач

Добрий вечір. Я хочу звернутися до всіх, хто мене чує із присутніх, і в основному до Леся Степановича. Зрозуміло, що пані Шумейко займається цинічною демагогією. Через це треба зібрати групу депутатів, проаналізувати ситуацію в Донецькій області зі школами, і звернутись до суду. Всі чиновники, пані Шумейко в першу чергу, повинні бути покарані за всі свої діяння в судовому порядку. Вони повинні понести кримінальну відповідальність.

Тарас Марусик

Дякуєм. Ваша думка зрозуміла. Будь ласка, Лесю Степановичу.

Лесь Танюк

Знаєте, коли ми говоримо про те, що дуже поступово цей процес робимо, то ми з вами забуваємо, що ми на 12-ому році незалежності, що було 12 років, і Закон про мови давав цю поступовість, і це нагадує російську пісеньку “Медленным шагом, робким зигзагом марш-марш вперёд, рабочий народ”. Так от, так сьогодні вже нічого не вийде. Сьогодні треба, щоб школа 36-та не потрапила в той трагічний список, в якому опинилась школа №17, 79, 78, 92, які закриті сьогодні в Донецькій області. І мені ближче фраза Шевченка, що треба “миром, громадою обух сталить, та добре вигострить сокиру, та й заходиться вже будить”, бо так далі вже не можна спати.

Тарас Марусик

Оскільки ефір наш підходить до кінця, то я хотів сказати два слова, що то була думка нашого слухача. Я, наприклад, не поділяю думку, що Ольга Миколаївна “займається цинічною демагогією”. Отже, на завершення, бо мало залишилося, по 30 секунд кожен скаже те, що він хоче сказати на фінал цієї передачі. Будь ласка, Ольга Шумейко.

Ольга Шумейко

Я розумію, що розмова була нелегка, і вона не остання, але я все ж таки хочу довести і до Вас, пане Тарас, і до моїх опонентів, і до Леся Степановича, і до всіх слухачів, що Донбас займає позицію, і ми вирішуємо питання, і багато питань вирішуємо. Тому, я думаю, що питання, про яке сьогодні йшла мова, теж буде вирішено.

Тарас Марусик

Дякую. Марія Олійник.

Марія Олійник

Я би хотіла, щоб пані Ольга Миколаївна сказала, що школа буде збережена, але вона, бачите, не змогла навіть цього сказати. Тому єдине в мене звернення до всіх депутатів, до всього українства світу: Допоможіть зберегти школу! Підпорядкуємо всі разом школу цю, як у 1991 році першу українську школу №65, Міністерству освіти. Дай Боже, щоб наші начальники від держави підуть, і тоді прийдуть інші, і тоді ми підпорядкуємо її знову Донецьку.

Тарас Марусик

Дякую. Євгенія Ратникова.

Євгенія Ратникова

Я вірю, що ми переможемо. З такими учнями, з такими батьками, з такими педагогами, з такими силами, які нас підтримують...І я вірю в те, що ми переможемо, і першого вересня ми скажемо вам, що працює 36-та школа, а вона вже буде першого вересня відкрита, це я вам сьогодні можу сказати, бо ще нема рішення ніякого суду. А це означає, що першого вересня зазвучить дзвоник наперекір всім шовіністичним “проіскам”. Я вірю, я сподіваюся! І прошу першого вересня повернутися до цієї теми.

Тарас Марусик

Дякуємо. Повернемося. І на закінчення запитання, таке, досить незручне до Леся Танюка. Ви голосували за програму Янукович. Що Ви з цього приводу можете сказати?

Лесь Танюк

Голосував тому, що в той день, коли програму висунули на Кабмін, я додав до цієї програми 23 зауваження, і на ранок всі вони були реалізовані, в програму вписані. Ось сьогодні я вже бачу, що це –слова, що залишились ці слова на папері, а програма не реалізована. Так було і про українську мову, і я хотів би, щоб мене пан Віктор Янукович почув сьогодні.

Тарас Марусик

Дякуєм всім нашим гостям, і дякуєм слухачам, які мали терпіння нас вислухати. З вами прощаються наші гості в Донецьку і в студії, і журналіст Тарас Марусик. На все добре, шановні слухачі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG