Доступність посилання

ТОП новини

Нафтопровід «Одеса-Броди», варіанти експлуатації - думка спеціаліста, директора енергетичних програм Центру імені Разумкова у Києві Володимир Саприкіна


Мар’яна Драч Нафтопровід «Одеса-Броди», варіанти експлуатації - думка спеціаліста, директора енергетичних програм Центру імені Разумкова у Києві Володимир Саприкіна

Прага-Київ, 25 серпня 2003 року.

Мар’яна Драч

Розгораються нові пристрасті довкола стратегічного для України нафтопроводу «Одеса-Броди». До тижневика "Дзеркало тижня" потрапив лист російської Тюменської нафтової компанії, яка відстоює ідею використання цього нафтопроводу у реверсному режимі. На листі, за даними видання, стоїть віза президента України:«Прошу терміново опрацювати».Такі плани вже викликали стурбованість у Європейській Комісії, яка зацікавлена у транспортуванні до Європи каспійської нафти.

Міністр палива та енергетики України Сергій Єрмилов, зі свого боку, назвав лист ТНК до Кучми «грубим втручанням у внутрішні справи України». В інтерв’ю інтернет-виданню «Українська правда» він також сказав, що за рівних умов оцінки роботи нафтопроводу «Одеса-Броди» у реверсі або до Європи, переможе саме західний варіант.

Прокоментувати конфлікт ми попросили директора енергетичних програм Центру імені Разумкова у Києві Володимир Саприкіна.

Володимир Саприкін

В умовах, коли немає нафти каспійської, можна, на мою думку, тимчасово співпрацювати з Росією. Проте, чого не можна робити: не можна підписувати довгострокові угоди, тобто, саме те, що пропонують ці самі «ТНКісти». Вони пропонують 3-5 років. Цього не можна робити. Можна підписувати на рік кожного року до тих пір, коли з’явиться каспійська нафта.

Мар’яна Драч

Не всі погоджуються з думкою, що каспійської нафти немає, про це у своєму виступі говорив і колишній посол Америки в Києві Карлос Паскуаль і представники «Укртранснафти» також говорять про те, що каспійська нафта є.

Володимир Саприкін

Скажімо так, якщо на сьогодні немає конкретних угод щодо постачання каспійської нафти для України на Захід нафтопроводом «Одеса-Броди», то можна в такому випадку казати, що погано працює українська сторона. З іншого боку, дійсно, є значна частка, наприклад, казахської нафти. Проте, Казахстан, як відомо, також значно залежить від Росії і на сьогодні ми не зможемо зібрати необхідні обсяги. Нафтопровід не може перекачувати 4 мільйони тонн, або 5, або 3. Потрібні мінімальні обсяги, тобто, десь близько 9. Якщо тільки пан Тодійчук скаже, що сьогодні є контракти на 9 мільйонів тонн нафти на рік, нема питань, треба починати її транспортувати на Захід. Коли цього нема, і цього нема вже 3 останні роки, попри те, що різні державні діячі кажуть, що є нафта, інші кажуть, що нема зовсім ... Тобто, якийсь звучить дисонанс.

Мар’яна Драч

Така невизначена ситуація щодо нафтопроводу «Одеса-Броди» вже триває не перший місяць і як Ви думаєте, коли буде якесь чітке рішення Києва з цього приводу?

Володимир Саприкін

Справа у тому, що російські нафтові компанії несуть дуже великі збитки, оскільки, по-перше, дуже висока ціна на нафту, і в них бракує потужностей. Тобто, їхні значні збитки підштовхує керівництво Росії, яке, в свою чергу, підштовхує керівництво України.

Мар’яна Драч

Кілька місяців тому, коли розгоралася дискусія щодо спрямування нафтопроводу «Одеса-Броди», була заява Євгена Марчука, який тоді був ще секретарем Ради національної безпеки та оборони, і він казав, що Україна готова транспортувати додаткові об’єми російської нафти через інші свої потужності, не обов’язково задіювати нафтопровід «Одеса-Броди».

Володимир Саприкін

Так, дійсно є ще один варіант - це напрям на Адрію. Проте там є технічні проблеми, тобто, ця гілка мала запрацювати вже в цьому році, проте її введення перенесене на наступний рік. Теоретично існує можливість частину обсягів направити по «Дружбі» до Адрії. Проте сьогодні це російські компанії не влаштовує.

Мар’яна Драч

Але, можливо, тут потрібно керуватися не лише інтересами російських компаній, але і інтересами диверсифікації джерел енергопостачання і тут, мені здається, інтереси російських компаній і інтереси національної безпеки України не збігаються?

Володимир Саприкін

Дійсно, цей нафтопровід будувався саме для диверсифікації шляхів надходження нафти. Проте сьогодні, саме сьогодні або в найближчий рік, може, півтора, не існує умов для його реалізації.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG