Доступність посилання

ТОП новини

XIII Міжнародний економічний форум країн Центральної та Східної Європи та Україна.


Василь Зілгалов, Данило Яневський Валерій Асадчев - народний депутат України, фракція “Наша Україна”; Олександр Турчинов - народний депутат України, БЮТ; Віктор Ющенко - лідер фракції “Наша Україна” (телефоном); Олександр Чалий - перший заступник міністра закордонних справ України (телефоном).

Київ-Прага, 4 вересня 2003 року.

Василь Зілгалов

Доброго вечора, шановні слухачі! В прямому ефірі “Вечірня Свобода”. У Празі ведучий Василь Зілгалов, а в Києві мій колега Данило Яневський приймає гостей.

Сьогодні 4 вересня 2003 рік. За українським календарем – День пам’яті Василя Стуса, який колись писав:

“А ти уже – по той бік, ти за гранню, де видиво гойдається хистке. Там – Україна. За межею. Там.”

Я згадав про Стуса і ці слова, бо прочитав у програмі ХІІІ міжнародного економічного форуму у польській Криниці Гурській проблему семінару під назвою “Європейські намагання України з точки зору політиків східноєвропейських країн Європейського Союзу”.

Відчуваєте, “східноєвропейські члени ЄС”, а Україна, як писав Василь Стус, “там, вже за гранню”, за межами Об’єднаної Європи, Нової Європи, як її сьогодні охрестили учасники форуму в польській Криниці.

Тому й ми сьогодні у прямому ефірі “Вечірньої Свободи” з нашими гостями в київській студії, українськими гостями Криниці Гурської, Польського Давосу, як його ще йменують, будемо дискутувати на тему: “Україна за межами Нової Європи: що далі?”

Нагадаю слухачам “Вечірньої Свободи” номер телефону київського бюро: 490-29-05, код Києва – 044.

І я вітаю на зв’язку наших гостей у київській студії. Сьогодні з нами - Валерій Асадчев, народний депутат України, фракція “Наша Україна”; Олександр Турчинов, народний депутат України, БЮТ. А також тих, хто, у свою чергу, є українськими гостями ХІІІ економічного форуму в Криниці Гурській, що неподалік від південно-польського політичного і культурного центру - міста Кракова.

Я хочу нагадати нашим слухачам та учасникам передачі, що головними діючими особами форму в Польщі є чотири президенти: польський, румунський, хорватський і македонський. У польському Давосі беруть участь понад 1300 делегатів і гостей з понад 34 країн. Серед питань, що розглядаються на форумі в Криниці, проблеми політичного, економічного розвитку Європи і світу. Такі, зокрема: глобалізація і розвиток посткомуністичних країн; Європейський Союз в 2006 році: хто наступний у колі розширення Європейської унії; Європа та іслам; проблеми України і Росії; Балкани і Європа. А також інші теми.

Нас найбільше цікавить питання, в якій ролі виступають гості з України, хто є повноважний представляти її на форумі?

Я це запитую нашого гостя “Вечірньої Свободи”, який погодився на початку бути, це – Олександр Чалий, перший заступник міністра закордонних справ України. Пане Чалий, як відбулася сьогодні презентація України на XIII економічному форумі у польській Криниці? | Олександр Чалий

Сьогодні в Криниці відкрився XIII економічний форум. В рамках цього форуму, відразу після відкриття, і відбулося представлення в рамках спеціального пленарного засідання: “Україна запрошує-пропонує”. Україна готується до розширення в ЄС.

Нам було дуже приємно почути від президента Польщі пана Кваснєвського чітке запевнення, що двері її для України будуть залишатися відкритими. Ми презентували Україну. На презентації виступив міністр економіки та з питань європейської інтеграції пан Хорошковський. Регіональні аспекти України представили губернатори Львівщини та Волинської області. Було дуже цікаво почути пана Сергія Тарута, який очолює раду директорів “Індустріального союзу Донбасу”, який продемонстрував, що Україна починає вставати з колін.

Сьогодні “Індустріальний союз Донбасу”, як було представлено, дуже активно працює. Він один із лідерів тендерів, і очікує, що до кінця року тендер пройде. “Індустріальний союз Донбасу” має всі можливості, щоб стати власником металургійного заводу в Польщі.

Також був цікавий виступ пана Тодійчука, який презентував традиційно проект “Одеса-Броди”. Він повідомив, що за час ранішніх засідань форуму відбулися контакти з польськими колегами і фірмами, виконано ряд протоколів про наміри і вирішено ряд конкретних питань щодо подальшого розвитку проекту Одеса-Броди в європейському напрямку.

Василь Зілгалов

Пане Чалий, а чи оцінювали в польській Криниці, чи були якісь оцінки, характеристики переговорного процесу України щодо ЄЕП?

Олександр Чалий

Ні. Ці питання на форумі не обговорювалися і не тлумачилися, тому що ми представляли Україну саме в економічному аспекті, з точки зору її економіки. Пан Хорошковський сказав про пріоритети уряду, про останні тенденції розвитку економіки в Україні. Викликала зацікавленість його заява про можливість розгляду в Україні питання щодо переходу до приватизації землі раніше, ніж в 2005-му році. Ця заява викликала певні коментарі і зацікавленість.

Василь Зілгалов

А може десь хоч в кулуарах згадували цю проблему ЄЕП: Україна-Росія-Казахстан-Білорусь?

Олександр Чалий

Питання в цьому контексті не обговорювалося. Завтра на форумі буде спеціальне засідання, присвячене Україні в контексті Східної політики, розширення ЄС. Я впевнений, що ці питання будуть активно обговорюватися завтра. Сьогодні робився наголос на економічно-інвестиційному розвитку.

Василь Зілгалов

Дякую пану Чалому. Я хочу сказати, що з наших кореспондентів там є Ганна Стеців. Ганно, ти мене чуєш?

Ганна Стеців

...прямо з прийняття, урочистого прийняття, на честь усіх гостей форуму. І пан Чалий був такий ласкавий, що погодився змінити протокол і бути з нами в прямому ефірі. Також тут присутній і пан Хорошковський, міністр економіки, також Надзвичайний і Повноважений Посол України в Польщі Олександр Никоненко. Делегація дуже цікава. Багато людей є з офіційних кіл, але є опозиція. Ти, мабуть, вже зрозумів, тут в Криниці, наче представлено дві України: Україну майбутню і Україну нинішню. Так би мовити, Україну Кучми і “Нашу Україну”. Я маю на увазі Віктора Ющенка, якого тут приймають на найвищому рівні. Навіть президент Кваснєвський зустрівся з ним окремо. Зустріч була цікава. Ющенка показували по всіх каналах польського телебачення.

Отже, ми знаємо, що Л.Кучма повинен був сюди приїхати в Криницю, але, на жаль, він змінив своє рішення. Приїхали президенти Македонії, Хорватії, Румунії, ну, і звісно, є А.Кваснєвський, президент Польщі. Шкода, що президент Кучма не приїхав, хоча рівень представницький на форумі від того, може, не знизився, бо всі присутні мають можливість вирішувати конкретні справи, а не бігати навколо президента.

Присутність тут відомого українського євроінтегратора Олександра Чалого, першого заступника міністра закордонних справ України, якого ми тут щойно чули, і багатьох ділових людей, зокрема людей із “Союзу Донбасу”, дає можливість Україні на цьому форумі більше перейматися, як я вже казала, конкретними справами, ніж, так би мовити, фанфарами.

Ось такі поки що справи першого дня економічного форуму в Криниці. Завтра вже буде другий день. Як ми вже чули, там будуть говорити також про ЄЕП і перспективи України в ньому.

Василь Зілгалов

Ганно, але я вже розмовляв з деякими учасниками сьогодні, і вони мені поділилися, що презентація України, на жаль, на їхню думку, пройшла досить мляво: не було офіційних представників України, не виступали офіційні особи, учасників цієї презентації з Західних країн, з європейських було мало, а опозиція українська була десь в іншому місці...

Ганна Стеців

Розумієш, можна порівняти це з минулим роком, коли презентація України відбувалася, ніби, на двох майданчиках. З одного боку, тоді був Анатолій Кінах, який представляв офіційну, так би мовити, Україну, а в іншому залі йшла дуже цікава палка дискусія, де була Юлія Тимошенко, був Віктор Ющенко, багато опозиційних політиків. Я думаю, що основна розмова відбудеться ще завтра.

Я вже тобі казала, що Ющенка сприймають тут дуже тепло. Я думаю, що основний день України відбудеться неофіційно вже завтра.

Василь Зілгалов

А як ти відчула про цей ЄЕП, тому що пан Чалий нічого не зміг нам сказати. Наскільки я знаю, то навіть в проблематиці семінарів це питання кілька разів піднімається.

Ганна Стеців

Завтра будуть цьому питанню, як казав пан Чалий, приділяти окрему, особливу увагу. Безперечно, розмови в кулуарах ідуть. Ми розуміємо, що міністр не міг нам розповідати про те, що говориться в кулуарах, але всі закордонні делегації цікавляться долею України, цікавляться найперше тим питанням, чи можлива ймовірна інтеграція України в ЄЕП, не перешкодить її інтеграції в ЄС. Я думаю, що це завтра буде основна розмова, коли будуть обговорювати тему Східної Європи, перспектив Східної Європи.

Василь Зілгалов

Ганно, ти залишаєшся з нами. Я знаю, що до нас має ще приєднатися декілька гостей українських з Криниці.

Ганна Стеців

Василю, я, на жаль, не можу з вами залишатися, тому що тут йде офіційне прийняття, і господарі такі ласкаві, що дозволяють мені тут верещати по телефону...

Василь Зілгалов

Добре...

Ганна Стеців

...але тут багато людей, багато дуже гостей. Я просто перешкоджаю тут роботі. Я з вами прощаюся на сьогодні. До завтра.

Василь Зілгалов

Дякуємо. Але ми не прощаємося з Криницею, ми сподіваємося, що в процесі нашої “Вечірньої Свободи” ми ще зв’яжемося з Криницею і почуємо реакцію про перший день XIII економічного форуму. А я звертаюся до нашої київської студії, до наших гостей у київській студії.

Чи можна сьогодні говорити про конкретні європейські перспективи України, коли в цій державі в розпалі політичне протистояння, коли конкретно готується за кілька днів підписання документу про ЄЕП в складі Росії, України, Казахстану і Білорусі – простору, який нічого спільного з Європою не має? Як Ви вважаєте, пане Асадчев?

Валерій Асадчев

Україна завжди мала і буде мати свою перспективу в Європі і з точки зору свого потенціалу, своїх можливостей, і з точки зору того, що вона є європейською державою. Вся проблема тільки в тому, що ... нинішній діючій владі, владі Кучми, європейські стандарти не під силу. До речі, це підтвердив і пан Азаров. Для Азарова, я думаю, що і 50 років замало, щоб йти до Європи. Вони просто не знають, як туди йти, з чим тоді йти. Вони не вміють будувати в Україні європейський простір, європейські стандарти. Тому, звичайно, що ця влада, яка відходить (ми сподіваємося, що через рік вона відійде), можливо, вона поїде в ту ж Росію, в яку вона зараз їде домовлятися. Я думаю, що там швидше домовляються не про ЄЕП, а про те, де будуть знаходитися ті чи інші посадовці, які сьогодні при владі.

А в Україні просто не має іншого виходу як інтегруватися в Європу, і до європейських стандартів, тому що цього вимагають люди, українці, громадяни України.

Василь Зілгалов

Дякую. Пане Турчинов, колись польський письменник і автор відомих афоризмів Станіслав Яжилєц сказав, що дійсність можна змінити, фікцію треба вигадувати наново. Це я веду до того, що є дійсністю, а що фікцією міжнародної орієнтацією України і як ви вважаєте, як це буде оцінено в Криниці польській?

Олександр Турчинов

Ну знаєте, коли говорити відверто – то орієнтації сьогодні взагалі не існує. Тобто існує намагання Кучми знайти, того, хто зможе прогарантувати його майбутнє після того, як опозиція, як демократичні сили переможуть на виборах. І от тому ми бачимо шарахання, то Кучма дивиться на Схід, то він дивиться на Захід. Тричі на місяць у нас іде переорієнтація напрямку, який буде використовуватись при транспортуванні нафти, скажемо, нафтопроводом Одеса-Броди. Тобто тричі на місяць різні позиції, різні думки. Безумовно, іде повна дестабілізація зовнішньополітична і в очах наших громадян, і безумовно, в очах наших сусідів, ті, які сподіваються побачити Україну європейською країною. Як в принципі, за географічною ознакою і є на сьогодні. Але ж на жаль, сьогодні мабуть, все ж таки, Кучма вибирає для себе вектор, для себе, не для країни, тому що це вряд чи йому вдасться на Схід. І сьогодні підпільно, якось так таємничо, йде розмова про вступ України у ЄЕП, ну така назва складна, швидко її небезпечно вимовляти, щоб лайка якась не вийшла. І проблема в тому, що даже народні депутати, і мій колега, мабуть, це може підтвердити, не мають жодної об‘єктивної інформації, щодо цього процесу. Ну і зрозуміло, інтереси України не можуть враховувати, ті речі про якіх ніхто не знає. Інтереси України вимагають прозорості, інтереси України вимагають врахування, в першу чергу національних інтересів, а те що робить сьогодні Кучма з країною. Ну це просто можна розглядати, як національну зраду.

Василь Зілгалов

Я нагадаю слухачам, що в прямому ефірі “Вечірня Свобода”, програма української редакції “Радіо Свобода”. І я продовжу, серед проблем семінару ХІІІ економічного форуму в Криниці є така тема: “Розбудова моделі співпраці Росії і України на фоні інтеграції в Європі”. Які тут важливі аспекти? Чому у ЄС з пересторогою дивляться на цю проблему? Чи не є тут причиною, що Росія ще не залишила ілюзійних намірів відновитися як глобальна надпотуга, самодостатній гравець на світовому полі і для цього їй потрібно складовою свого посиленого механізму зробити Україну? Як ви вважаєте, наші шановні гості в Києві, пане Асадчев?

Валерій Асадчев

Знаєте, я не знаю, як інтегрується Росія в Європу, це її проблеми, це окрема країна. Я тільки знаю, що після розпаду Радянського Союзу і до розпаду Радянського Союзу, і до того, як був утворений, навіть, Радянський Союз чи при існуванні Російської імперії, Росія завжди дивилась на Україну, як на свою безпосередню частину. Тобто не як на якусь незалежну країну, незалежну державу. І тому сьогодні стосунки між Україною і Росією відбуваються з боку Росії, як до країни, з якою Росія не хоче вести мову, як з незалежною. І вона намагається в будь-який спосіб нав‘язати свою якусь політику Україні через урядовців, які відверто прислужують, в багатьох випадках, Росії і дійсно продають інтереси незалежної України. Отакі стосунки, як так би мовити старшого брата, на превеликий жаль. Ми сподіваємось, що коли в Україні зміниться влада, і до влади прийдуть ті люди, які будуть опікуватися інтересами держави України, її національними інтересами, інтересами народу України, Росія вимушена буде, тоді розглядати Україну, як рівноправного партнера. Україна, звичайно, зацікавлена завжди буде мати стосунки з Росією. Тому що Росія це велика країна, це сусід наш, і безумовно, втрачати такі ринки, то було б нерозумно, але принаймні ми повинні з Росією вести діалог, як з точки зору своїх власних українських інтересів. Я глибоко переконаний, що коли в Україні, коли буде така влада, національна влада, то звичайно, що набагато покращаться і стосунки, навіть, України з Росією, і не будуть такими кабальними для України, якими вони є сьогодні.

Василь Зілгалов

Данило, я прошу тебе підключайся до проблематики нашої, до наших розмов, які в тебе є питання до наших гостей у Києві? І я маю на увазі, що ми чекаємо ще зв‘язку з Криницею, ще участю українських гостей в Криниці також. Будь ласка.

Данило Яневський

Дякую, Василю. Добрий вечір, вітаю всіх, хто з нами зараз на хвилях “Радіо Свободи” перед тим, як продовжити нашу розмову, з вашого дозволу.

Василь Зілгалов

Добрий вечір, пане Ющенко, Василь Зілгалов з вами на зв‘язку з Праги. Які там новини з Криниці? Як приймають Україну там в Криниці, які ваші враження перші?

Віктор Ющенко

Сьогодні почалася офіційна частина із пленарного відкриття. І після обід працювало 9 секцій. 3 із них працювали по тематиці України. Презентація ряду економічних проектів. Завтра буде продовжена робота. Актуальним мені здається, буде дуже цікаве, дискусії пов‘язані із презентацією таких проектів, як Одеса-Броди-Гданськ. Ви знаєте, що на цей проект по-різному дивляться в різних європейських столицях, і саме головне, що по-різному дивляться із стін самої української влади. Ми відносимся до тої політичної сили, яка три роки назад твердо сформувала позицію відносно того, що з точки зору національних інтересів “Одеса –Броди - Гданськ” не повинна мати реверсної концепції, що він повинен демонструвати нові можливості української транзитної мережі до Європи, а не навпаки.

Я думаю, що надзвичайно цікава і полемічна буде дискусія по газотранспортному консорціуму поскільки, на наш погляд, багато чого досі ігнорується і в тому числі українською офіційною стороною, а саме: участь ефективна і повноцінна участь третьої сторони. Три роки назад мій уряд заявив про концепцію, з якої і повинна виходити Україна у цьому питанні. Це участь сторони, яка продукує газ, виробляє, добуває. Участь сторони, яка забезпечує європейський транзит - а Україна є найбільшою країною європейського транспортування газу. Ну й безумовно, третя сторона – це сторона споживача. На наш погляд сьогодні є сили , які пробують не допустити якраз третю сторону до цього проекту ті таким чином ослабити, понизити ефективність цього проекту.

Василь Зілгалов

Віктор Андрійович! Я знаю, що у Криниці будуть обговорюватися серед іншого проблеми виборів 2004 року. Що вже може сьогодні про це говорили, як взагалі розцінюють, що чекають у Європі від наступних виборів в Україні?

Віктор Ющенко

Завтра це буде одна політична панель, яка буде присвячена Україні: “Україна – один рік до виборів” де приїхала велика група українських політиків. На мій погляд, існує колосальний інтерес у дуже багатьох учасників форуму до цього питання, і я не буду забігати наперед, але скажу, що можливо це буде одна із центральних завтра панелей форуму. Такої дискусії по політичних питаннях до цього часу не було, тому що всі панелі були, як правило, пов‘язані з економічними питаннями і інтеграцією.

Василь Зілгалов

Віктор Андрійович, сьогодні нам повідомили, що у Львові дуже великі черги до польського консульства за візами. І ми вже сьогодні давали інформацію, що у Криниці вже фактично оголошено про нову Європу, але Україна залишається поки що за межами цієї Європи. Чи не існує небезпеки, що Україна фактично буде надовго ізольована від об‘єднаної Європи?

Віктор Ющенко

Я думаю що те, що відбувається за останні роки засвідчує одне: Європа йде не Схід, а Україна відділяється від Європи. Ці тенденції вже турбують не тільки коло політиків, не тільки є риторичними, а вони, власне кажучи, вже починають відчуватися на житті простої людини. Коли називається той факт черг по оформленню віз - я також був свідком того, коли вчора перетинав кордон і бачив цілі ланцюги черг. Це мені щось нагадувало те приблизно, що було на початку 90-х років. Але різні причини, правда, які були тоді, і які сьогодні. Безумовно, це говорить одне: що за ці роки Україна так і не освоїла європейські норми і традиції, не увійшла в систему європейських координат. Ми продовжуємо говорити різними мовами. Звичайно, відповідь може бути лише одна: Україна якомога швидше повинна збагнути необхідність модернізації своєї політики, не розчаровувати ні Брюссель, ні Москву, ні Варшаву своєю непослідовністю. Заявити публічно, чесно, відверто для колег і партнерів політику, зокрема в зовнішній її частині. Я думаю, це б була найкраща відповідь, як наблизитись до Європи, як припинити внутрішні національні дискусії з цього приводу і демонструвати постійний, чесний і відкритий діалог по відношенню до своїх сусідів-партнерів.

Василь Зілгалов

Пане Ющенко, я там читав серед програм, бачив сьогодні програми семінарів у Криниці. Є така тема, яка викликає інтерес: “Гомо совєтікус” – тема семінарів у Криниці. Що можна сказати про роль українських “гомо совєтікус” в сучасній політиці української влади? Як про це буде завтра говоритися?

Віктор Ющенко

Ви знаєте, я думаю, що журналісти уже роблять такі коментарі. Я можу поділитися тільки, звичайно, своїми враженнями. На жаль офіційна влада по суті проігнорувала участь у цьому форумі, хоча вже 13 років, ви знаєте, форум послідовно, методично демонструє високу повагу до значення, ролі і місця України у центральноєвропейських процесах. На жаль не відбудуться візити і керівника держави, керівника Нацбанку, голови уряду. Представлені посадовці самий вищий з яких є, здається, міністр економіки України, декілька голів обласних адміністрацій і міністр енергетики Єрмілов. Це те, що я можу назвати зі сторони офіційної влади. Багато народних депутатів. Це як правило від опозиційних сил, “Наша Україна”, БЮТ. Це прикро, звичайно, це прикро, це по серйозному звужує і саму дискусію, і, навіть, її ефективність. Але на жаль – це факт.

Василь Зілгалов

Віктор Андрійович! Я знаю у польській Криниці буде дуже широко обговорюватись тема “Україна – Росія” і в Європі взагалі висловлюють побоювання що Росія ще має ілюзійні наміри відновитись як глобальна надпотуга. А для цього їй потрібно якраз включити у свої сфери Україну. Як ось це розглядається?

Віктор Ющенко

Я можу сказати, свідком тих панелей, які сьогодні були – це питання піднімалося і на деяких із них просто сторони хотіли почути думку української сторони - як опозиційних сил, так і зі сторони офіційної влади. Що мені приємно сьогодні повідомити. Мені приємно повідомити, що позиція, яку займає блок “Наша Україна” у цьому питанні набуває поширення і підтримки серед колег, і серед певної частини офіційної влади. Якщо говорити точніше в контексті ініціатив по Єдиному економічному просторі, ми декілька днів тому говорили про те, що нас влаштовує режим вільної торгівлі, який скоріше всього повинен призвести до застосування переліку різних товарних груп, які переміщуються в особливих режимах, кінець-кінцем це могло б дати фінал тим торгівельним війнам, які виникають час від часу по тих чи інших товарних продукціях, але інтересам України протирічить, і нормам української Конституції, це формування митного союзу, формування монетарного союзу. Це безумовно віддаляє від можливості європейської інтеграції, ефективних переговорів по СОТ, по нормах, стандартах у цій сфері. Приємно, я сьогодні спілкувався з міністром економіки, і він інформував пропозицію ряду членів уряду на вчорашньому засіданні Кабміну, де також значна частина членів уряду, хто менше, хто чіткіше, зайняли приблизно таку позицію. І тому Кабмін учора не прийняв позитивного рішення по цьому проекту ЄЕП.

Василь Зілгалов

Віктор Андрійович, тут до Вас є питання з Києва, якщо можна. Данило, будь ласка.

Данило Яневський

Добрий вечір ще один раз. Тільки хотів сказати нашим слухачам, що сьогодні син лідера блоку “Наша Україна”, я цитую за агентством “Українські новини”, за прес-службою блоку “Наша Україна”, Андрій - поранений в автокатастрофі, що сталася у Києві вранці, о 7: 45 він їхав в таксі, яке рухалося по вулиці Артема, на зустріч таксі на великій швидкості виїхав автомобіль “Ауді” і врізався, Андрій Ющенко і водій таксі знаходяться в лікарні. Загрози їхньому життю немає, але за вони одержали серйозні травми. За фактом подій порушена кримінальна справа. Ми висловлюємо наше співчуття, і бажаємо найшвидшого одужання.

Я, шановні гості, хотів Вас запитати про дві речі. Чому голос Василя Зілгалова вам приємно слухати в ефірі, мій – ні. Це жарт. Але насправді, Ви весь час говорите про національні інтереси України і про національну українську владу, наскільки мені відомо, 50% громадян України виступають за інтеграцію з Росією, 50% - за інтеграцію з Західною Європою, як це пов’язати з Вашим твердженням про те, що Ви відстоюєте національні інтереси, це по-перше. І що таке все ж таки національна українська влада, по –друге.

Віктор Ющенко

Мені приємно чути цей голос. І я вдячний за слова співчуття. Що стосується тих посилок на аналітичні дослідження. Я б зробив з цього приводу коментар такого порядку. Ви знаєте, як питання задається, така відповідь на нього отримується. Я переконаний, що така полярність у суспільстві відносно векторів економічного розвитку і інтеграції нав’язана була історією економічного і політичного курсу України за останні роки, коли в основі його стояла політика виключень - або - або. Україна за той час не розробила зовнішньо –економічного курсу, який би виходив виключно з національних інтересів і гармонізації цих інтересів в країнами-партнерів. Будувалася дуже часто логіка – або Росія, або ЄС. І в залежності від того, якого гостя ми чекаємо в Україні.. тоді мусувалася політика того чи іншого вектору.

Я переконаний, що українці повинні дати відповідь одного плану: де існує економічний інтерес – повинна бути економічна політика. Безумовно, Росія є стратегічним партнером, де формуються великі наші, в тому числі економічні інтереси. І було б великим безглуздям втрачати той економічний ринок або його ігнорувати. З іншої сторони, безумовно, нас не вибачать діти і потомки, якщо ми не зауважимо про стратегічний ринок, який знаходиться на заході від України, ринок, який є найбільш потенційний у світі, який може зіграти ключову позицію в реалізації національних інтересів. І те, що сьогодні вже країни ЄС по зовнішньо-торгівельних оборотах посіли перше місце в торговому обороті країни – і це вже півтора роки продовжується, це факт того, що ці процеси, навіть на підсвідомому рівні ідуть у вірному напрямку. Навіть сьогодні вже 36% українців вважають пріоритетом для влади розвиток інтеграції до європейської спільноти.

Василь Зілгалов

Віктор Андрійович, гострий польський розум, Станіслав Єже Лец, якого ми вже сьогодні згадували, колись сказав, щоб бути собою - треба кимось бути. Це також стосується України і її ролі в цьому форумі?

Віктор Ющенко

Безумовно, я переконаний, що у всіх учасників є одне відчуття - вони хочуть побачити українське обличчя, українську політику, зрозуміти її логіку, зрозуміти її інтерес, зрозуміти кінець-кінцем місце і роль,.. чи ті претензії, види на місце і роль України у європейській, якщо хочете, у світовій політиці. І це сьогодні говорив і польській президент, і багато учасників сьогоднішній панелі, я переконаний, що це прекрасно собі усвідомлює українська політична еліта. Тому, власне кажучи, я і мій колега ведемо цю полеміку, цю дискусію, повірте, мені не завжди приємно чути .. слова в сторону України, але мене тримає одне – що звучить не критика, яка обрізає крила, а критика, яка окрилює і яка дає шанс Україні, принаймні, завтра бути мудрішою, ніж вона була сьогодні.

Василь Зілгалов

Я дякую Вам, сподіваюся, що Ви ще з нами будете на зв’язку з Криниці, щоб розповісти про цей форум. І я передаю слово Данилу, київській студії.

Данило Яневський

Дякую, Василю. З огляду на час, шановні панове, Ваші законні 4 хвилини, по 2 на кожного, і хочу запитати. Чи не є вся ця історія, про яку говорили ми сьогодні - реверс Одеса-Броди, про який Ви згадували, пане Олександре, і всі ці російські інтеграційні інтенції української влади, про яку Ви говорили з паном Валерієм, димовою завісою над Конституційною реформою, чи конституційна реформа є димовою завісою над економічними устремліннями?

Олександр Турчинов

Ви знаєте, проблема в тому, що і конституційна реформа, і реверси ці щомісячні, і ЄЕП – все це є форми, спроби самозбереження режиму Кучми. Тільки під цим кутом все це треба розглядати. Це спроба самозбереження. І все інше, це дійсно є димова завіса. На жаль, не всі у нас в країні це розуміють, але я ж переконаний, що ні конституційна реформа за сценарієм Кучми, ні інтеграційні процеси, які зашкодять національній безпеці, не пройдуть. Ми просто цього не допустимо.

Данило Яневський

Пане Валерію, яка Ваша думка?

Валерій Асадчев

Ми бачимо, що реверс намагаються зробити не тільки в трубі, але й в Конституції. Там теж йдуть суцільні реверси. То спочатку звернення до народу, обговорення всенародне, то взагалі про народ забули, що він має право на обрання президента. Я абсолютно згодний з тим, що зараз режим займається виключно одною справою – справою самозбереження. І хто де трошки більше пообіцяв, якісь дав перспективи, туди вони звертаються, туди вони їдуть, нічого логічного в цих діях немає, і це перешкоджає Україні і розвитку, тому що цілий рік в такому режимі жити країні, це, звичайно, важко, але ми маємо це пережити, це теж наша історія.

Данило Яневський

Дякую. До вас як до економістів останнє, мабуть, на сьогодні запитання. Простій людині, яка нас слухає, не відриваючи вуха, що їй думати, що для неї краще – переговори, економічні форуми з країнами Центральної і Східної Європи, переговори з Росією, чи це треба якось поєднати? Іншими словами, як підняти рівень життя людей?

Олександр Турчинов

Ви знаєте, поки ця влада буде знаходитися на своїх посадах, доти нашій простій людині нічого не світить, ніякої перспективи. Треба просто відсторонити їх від влади, треба, щоб до керівництва країни прийшли патріоти, ті демократичні сили, які виборюють цю владу, тоді буде і перспектива, і підвищення, ні віртуальне, про яке говорив Азаров, а реальне підвищення життя. І буде якась гідність, буде якась перспектива.

Данило Яневський

Ваша точка зору, пане Валерію.

Валерій Асадчев

Знаєте, кожна проста людина живе простим сьогоденням , і звичайно, вона краще орієнтується на те, чи їй краще, чи гірше живеться а далі, а далі, я абсолютно згодний.., поки буде цей режим, звичайно, нічого доброго він не несе простим громадянами України.

Данило Яневський

Дякую за ці відповіді, але за межами ефіру залишилося питання, що така національна українська влада. 15 секунд, будь ласка, пане Валерію.

Валерій Асадчев

Національна українська влада – це влада, яка в кожному питанні, яке вона вирішує, відстоює і бачить виключно національні інтереси України, громадян України, в кожному питанні – маленькому, великому, економічному, політичному, соціальному, і так далі. Це є національна українська влада. Якщо вона продає інтереси держави, здає інтереси українців, можна назвати це як окупаційний режим.

Данило Яневський

Ви погоджуєтеся за 15 секунд з цією точкою зору?

Олександр Турчинов

Часу не має розвинути ідею. Але я скажу – це влада наших громадян, коли вони відчують, що мають владу, коли вони відчують себе господарями країни – це буде дійсно національна українська влада.

Василь Зілгалов

Дякую...З Праги вів програму Василь Зілгалов, допомагав мені у Київській студії Данило Яневський.

На все добре.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG