Доступність посилання

ТОП новини

Провал переговорів Світової Організації Торгівлі


Марія Щур Провал переговорів Світової Організації Торгівлі

Прага, 15 вересня 2003 – Повним провалом закінчилися у Мексиці переговори між бідними і багатими країнами в рамках Світової Організації Торгівлі. Оглядачі вважають, що навряд чи тепер майже 150 країн-членів СОТ зможуть завершити підготовку глобальної угоди про торгівлю, як планувалося до 2005 року. Також оглядачі передбачають зростання напруженості між багатим і бідним світом, бо, як засвідчили нинішні переговори у мексиканському Канкуні, бідні країни стають набагато наполегливішими у своїх вимогах і мають свій погляд на глобалізацію торгівлі.

Гарячі дискусії довкола питань торгівлі, де протистояння точилося між бідним і багатим світом, завершилися, як і прогнозувало багато оглядачів, повним провалом переговорів із взаємними звинуваченнями. «Гадаю, що проблеми були викликані тим, що багато країн думали, що тут будуть роздавати безкоштовні тістечка. Вони можуть говорити все, що завгодно, але коли вони не роблять зустрічних поступок вони побачать, що ця стратегія ні до чого не веде, і вони повернуться до дому ні з чим», - сказав після завершення переговорів міністр торгівлі Сполучених Штатів Роберт Золлік.

Натомість його партнери, чи то пак противники на переговорах, міністри торгівлі з Індії, Китаю та Бразилії, ключових країн, що розвиваються, звинувачують США та країни Європейського Союзу у тому, що після п’яти днів переговорів у мексиканському містечку Канкун вони не змогли дійти згоди із жодного важливого питання. При цьому вони демонструють, що бідніші країни уже стають силою, з якою потрібно рахуватися. «Ми спроможні показати, що об’єднавшись країни, що розвиваються, не несуть спільного політичного прапору, але у конкретних питаннях ми можемо представити спільну платформу у переговорах про сільське господарство, яке є найголовнішим з невирішених питань», - говорить міністр торгівлі Бразилії Челсо Аморім.

Зусилля сторін зайшли в глухий кут остаточно, коли ЄС та США не змогли задовольнити вимоги що зменшення своїх сільськогосподарських субсидій, а бідніші держави не погодилися на західні умови щодо інвестицій та конкуренції. Оглядачі зауважують, що це уже другі переговори, що завершуються провалом. Попередні проходили в американському місті Сієтл чотири роки тому. І нині, так як і тоді, найбідніші держави будуть серед тих, що програли від провалу переговорів. На думку експертів, багато країн тепер йтиме шляхом двосторонніх угод, що ставить менші і бідніші країни у нерівні умови з їхніми більшими і багатшими партнерами.

Оглядачі наголошують, що бідний і багатий світ розділяє прірва, якщо говорити про їхні погляди на глобалізацію. Якщо Сполучені Штати та решта розвинутих країн говорять, що торгівля створює нові робочі місця та прискорює зростання, то бідніші держави стверджують, що правила міжнародної торгівлі йдуть на користь лише індустріалізованим державам і прірва між ними та найбіднішими країнами чимдалі збільшується. Один з британських коментаторів напередодні переговорів писав, що ситуація у світі нагадує Францію напередодні Революції. Найбагатші 5% населення Землі заробляють в 114 разів більше, ніж найбідніших 5%. А 500 найбагатших людей планети мають між собою понад півтора трильйони доларів, більше, ніж Валовий Внутрішній Продукт цілого Африканського континенту.

Переговори в Канкуні нічого не змінили у цій пропорції, а тому, антиглобалісти, що також зібралися цими днями у Мексиці, запевнили, що боротьба триватиме. «Світ не можна купити», - переконані вони.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG