Доступність посилання

ТОП новини

“Тиждень реґіонів”


Тарас Марусик “Тиждень реґіонів”

Київ, 13 вересня 2003 року.Тарас Марусик

Ви слухаєте оглядову програму “Тиждень реґіонів”. З київської студії радіо “Свобода” вас, шановні слухачі, вітає укладач та ведучий Тарас Марусик. Оператор у студії – Михайло Петренко.

6-го вересня в Дніпропетровську побував новий міністр внутрішніх справ України Микола Білоконь. Він представив нового начальника обласного управління МВС Олексія Крикуна. Виступ міністра в Дніпропетровську привернув увагу журналістів і політологів тим, що містив чимало моментів, які засвідчили: силове відомство політизується.

Послухайте матеріал нашого дніпропетровського кореспондента Геннадія Сахарова, який прозвучав у вівторок.

Геннадій Сахаров

Представлення нового начальника керівникам міліційних підрозділів у Дніпропетровську відбувалося за участю голови обласної адміністрації Володимира Яцуби, голови обласної ради Галини Булавки, голови управління СБУ Юрія Самойленка, прокурора області Володимира Шуби і голови обласного Апеляційного суду Володимира Віхрова.

Микола Білоконь охарактеризував генерал-майора міліції Олексія Крикуна, як фахівця високого рівня, котрий, перебуваючи у апараті Адміністрації Президента, був одним з керівників підрозділу, який підпорядковувався безпосередньо президенту. “Виконуючи доручення президента, Олексій Крикун отримував похвалу від Леоніда Даниловича”, - сказав пан Білоконь. Перейшовши до загальних положень, Микола Білоконь заперечив тезу про перебування міліції поза політикою.

Микола Білоконь

Я розумію, чому деякі керівники правоохоронних структур, у тому числі МВС, проголошували гасло "Міліція поза політикою, вона політичною діяльністю не займається." Вибачте, це нонсенс. Інша справа, що комусь не хотілося цим займатися.

Геннадій Сахаров

І додав.

Микола Білоконь

Прийде час, я впевнений, коли ми, реалізуючи європейські стандарти, будемо брати участь у цих питаннях. Нічого не бачу тут страшного. По перше, людина повинна відповідати своїм професійним зобов''язанням. А якщо вона поряд з виконанням обов''язків ще бере участь у якійсь політичній партії, я думаю, нічого тут страшного немає.

Геннадій Сахаров

Щоправда, пан Білоконь зазначив, що сьогодні ця теза виглядає дискусійною. Далі, нагадавши про ініціювання президентом змін у політичному устрої держави, Микола Білоконь сказав:

Микола Білоконь

Ми, як орган, підпорядкований главі нашої держави, повинні виконувати ті настанови нашого глави держави.

Геннадій Сахаров

Ця теза щодо участі міліції у зміні політичного устрою згідно з настановами президента, треба зазначити, виглядає ще більш дискусійною.

Далі, заторкнувши питання про взаємодію керівництва управління внутрішніх справ з головами обласної адміністрації і обласної ради, депутатами рад, Микола Білоконь сказав про святий обов''язок міліції у допомозі наведенню конституційного ладу у регіоні і перейшов до тлумачення цих слів. Зокрема, було сказане:

Микола Білоконь

Залишився рік до виборів керівника нашої держави. І хто, як не ми, мусимо брати участь у цих процесах безпосередньо. Я вас як міністр зобов''язую брати найактивнішу участь у всіх цих питаннях.

Ще буде конкретна розмова у нас у міністерстві внутрішніх справ, не виключено, 24-25-го після розширеного засідання уряду буде проведена серйозна колегія Міністерства внутрішніх справ з запрошенням керівників районної ланки. Ми запросимо представників уряду, Адміністрації Президента, Генерального прокурора, голову Служби безпеки, інших силовиків для того, щоби відпрацювати схему дій на ці дні, на ці місяці, на цей рік.

Ви всі добре знаєте, що опозиційні сили готують відповідні акції протесту - "Кучму геть" і ще щось. Ми стоїмо з вами однозначно на конституційних засадах і будемо відповідним чином реагувати. Це я вам говорю як міністр внутрішніх справ. Ми за це відповідаємо. І ховатись під кущами десь там нікому не дозволяється. Я говорю дуже просто: якщо не з нами, то проти нас.

Геннадій Сахаров

Далі Микола Білоконь сказав про наступні структурні зміни у Міністерстві внутрішніх справ, зокрема, про створення так званого міжгалузевого управління, яке проводитиме аналітичну роботу, про підсилення ролі служби внутрішньої безпеки, про зміни у системі навчання працівників МВС, про надмірну кількість вищих учбових закладів МВС в Україні.

Окремо було сказане про те, що високі показники розкриття злочинів можуть свідчити про приховування частини злочинів задля отримання високих відсотків у цих показниках.

Міністр внутрішніх справ сказав також про корупцію у правоохоронних органах, про хабарництво в учбових закладах. Для боротьби з хабарництвом та іншими негараздами в учбових закладах МВС будуть створені наглядові відділи, незалежні від керівників цих закладів. Було сказане і про необхідність закону про місцеву міліцію, що підпорядковуватиметься місцевим органам влади, про службове житло для працівників міліції, котрі переїздять до нового місця проживання у зв''язку з ротацією керівного складу і таке інше.

Тарас Марусик

В п’ятницю, виступаючи на сесії Верховної Ради України, народний депутат Іван Бокий закликав Президента України відкликати з посади міністра внутрішніх справ Миколу Білоконя. За його словами, Микола Білоконь, виступаючи на колегії Міністерства внутрішніх справ України і на представленні нового начальника Управління внутрішніх справ у Дніпропетровську, по суті, вимагає від своїх підлеглих захищати існуючий сьогодні "політичний режим, а не населення України".

Іван Бокий нагадав, що міністр внутрішніх справ, зокрема, говорив про участь міліції в політичній реформі і в майбутніх президентських виборах. Якщо Президент України не відкличе з посади Миколу Білоконя, то, за словами Івана Бокого, він тільки підтвердить, що міністр внутрішніх справ "виконує просто його вказівки і, що під патронатом Президента України починається антидержавний, антиконституційний заколот" і проголошена політична реформа - це "обман і прикриття для перевороту".

На Луганщині керівники підприємств та організацій, використовуючи адміністративні методи тиску і залякувань, змушують робітників і службовців масово вступати в ряди “Партії регіонів”, яку очолює прем’єр-міністр України Віктор Янукович. Обласну структуру партії в Луганську очолює Володимир Ландик, брат народного депутата України і відомого підприємця Валентина Ландика.

Незалежні профспілки гірників Луганської області протестують проти створення первинних організацій партії всупереч чинному законодавству. У вівторок протестували члени профспілки шахти “Партизанська”. З подробицями – наш луганський кореспондент Василь Соколенко.

Василь Соколенко

З заявою-протестом профспілка відразу виступила після того, як виявила оголошення навіть в лазні про те, що відділ шахти тепер займається оформленням партійних документів. А ще раніше лідер незалежної профспілки гірників шахти “Партизанська” Олексій Алєксєєв поширив інформацію про те, що і керівництво державного підприємства “Антрацит”, до якого структурно входить його шахта, теж опікується проблемами розбудови “Партії регіонів”. При цьому, за його словами, директор шахти О.Никифоров почав переслідувати профспілку і вимагати звільнення приміщення, яка та займає.

Офіційною причиною такого ставлення керівника вугільного підприємства до профспілки стало те, що остання нібито не зареєстрована, а тому директор вважає її нелегітимною. Насправді ж, на думку Алєксєєва, причина конфлікту криється у тому, що незалежна профспілка почала вимагати розслідування обставин загибелі шахтарів і справедливої оплати праці гірників вночі.

Ситуація на шахті загострилася після того, як незалежна профспілка виступила проти створення на підприємстві первинних організацій “Партії регіонів”. Ось що з цього приводу заявив в інтерв’ю для радіо “Свобода” сам Олексій Алєксєєв.

Олексій Алєксєєв

Державне підприємство “Антрацит”, яким керує Ю.Узлов, активно спрямовує всі зусилля на створення первинних організацій “Партії регіонів”. У цьому йому допомагає профспілка працівників вугільної промисловості: розвішують агітаційні листівки, поширюють статути. І навіть примушують: як тільки починається день, як по нарадах спеціально проходить директор шахти “Партизанська” О.Никифоров і запитує: “Хто ще не вступив до “Партії регіонів?” Багато людей обурюється, але їх теж залякують. Дехто навіть не знає про те, що їх вже прийняли до “Партії регіонів”. Хоча я багато вже наголошував на тому, що це протирічить ст. 37 Конституції України, де конкретно зазначено, що на державних підприємствах заборонено створювати партійні осередки.

Василь Соколенко

До речі, як він повідомив, одночасно зі створенням партійних осередків на шахті “Партизанська” розпочалася кампанія зі знищення незалежної профспілки. За його словами, справа дійшла до того, що активістом профспілкової організації обіцяють виплатити сповна зарплату, коли вони припинять своє членство.

Олексій Алєксєєв

Цілеспрямовано йде знищення профспілки, щоб профспілка не ставила їх перед фактом порушення конституційних прав робітників. Їм заважає те, що робітникам відкривають очі. Їм треба, що на підприємстві було безтямне бидло, яке буде йти туди, куди покажуть пальцем.

Тарас Марусик

Громадсько-політичне об’єднання “Галицький вибір”, яке очолює відомий громадський діяч, колишній політв’язень Юрій Шухевич, звернулося до обласних рад західного реґіону України з проханням, щоб депутати ухвалили рішення про повернення Успенсько-Почаївській Лаврі статусу історичної пам’ятки архітектури Кременецько-Почаївського історико-культурного заповідника.

Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року Успенсько-Почаївська Лавра була виключена зі списку історичних пам’яток заповідника. Сама ж Лавра тепер належить, фактично, Українській православній церкві Московського патріархату.

Чим же стривожене об’єднання “Галицький вибір”? На цю тему послухайте матеріал нашої львівської кореспондентки Галини Терещук.

Галина Терещук

Волинське об’єднання “Галицький вибір”, а також Тернопільська обласна рада виступили із протестом проти рішення Кабінету Міністрів України щодо виключення Успенсько-Почаївської Лаври, що на Тернопільщині зі списку архітектурних пам’яток Кременецько-Почаївського заповідника, адже саме Лавра є найціннішою святинею українського народу і основним об’єктом заповідника.

Нагадаю, що Почаївську Лавру збудували у роки Берестейської унії, і вона була власністю отців василіан УГКЦ. До речі, оригінал чудотворної Богородиці із Почаївської Лаври зберігається у монастирі василіан на території Польщі.

Для чого Успенсько-Почаївська Лавра була виключена із списку історичних пам’яток? Про це запитую у громадського діяча Юрія Шухевича.

Юрій Шухевич

Московський патріархат давно добивається того, щоб приватизувати Почаївську Лавру, зробити власністю Російської Православної Церкви. Оскільки вона є в списку заповідників, тобто вона не могла бути передана у власність, для цього Кабінет Міністрів видав цю постанову.

Галина Терещук

Нині низка громадських діячів добиваються, щоб Почаївська Лавра була передана УПЦ Київського патріархату або ГКЦ, але аж ніяк не була подарована Росії.

До слова, у Росії, зокрема на Далекому Сході, мешканцями якого на 60% є українці, немає жодної української церкви: ні православної, ні греко-католицької. Скажімо, у Норильську намагалися утворити єпархію УПЦ Київського патріархату, але міліція розігнала усіх людей і духовенство.

Юрій Шухевич

Коли керівництво української держави входить до Російської Православної Церкви, то ви бачите - там на всіх великих святах фігурує Російська Православна Церква. Вона тут називається Українська Православна Церква. Та церква, яка відстоює інтереси Московського патріархату, то відповідно, і парафіяни тієї церкви так поводяться, а вони ж є при владі в Україні.

Галина Терещук

На думку деяких спостерігачів, рішення Кабінету Міністрів країни викликане особливим ставленням президента Л.Кучми до УПЦ Московського патріархату, і до духовенства Почаївської Лаври зокрема. Адже під час своїх поїздок на Тернопільщину Президент України завжди відвідував Почаївську Лавру.

Не обділяє своєю увагою президент і монастирі, що підпорядковані Московському патріархату. Так, наприклад, на відновлення жіночого Зимненського монастиря, що за 9 км від міста Володимир-Волинський, Л.Кучма виділив 2 мільйони гривень. Натомість вдячні черниці збудували на території монастиря резиденцію для президента.

Тарас Марусик

Ви слухаєте “Тиждень реґіонів”. Це огляд найважливіших матеріалів, які прозвучали на тижні, що минає, в програмах радіо “Свобода” “Україна реґіональна”. Перед мікрофоном – ведучий Тарас Марусик. Продовжуємо.

Прем’єр-міністр Криму Сергій Куницин вважає, що між нафтотрейдерами, тобто, торговцями нафтопродуктами в автономії існує картельна угода. Про це він заявив у Симферополі на засіданні кримського уряду у вівторок. Тим часом ціна на пальне в реґіоні за останні кілька тижнів зросла на 10-20%, і ця тенденція не припиняється.

Детальніше про це в середу розповів наш кримський кореспондент Володимир Притула.

Володимир Притула

Сергій Куницин вважає, що ціни на пальне в регіонах автономії узгоджуються і встановлюються в залежності від кон’юнктури ринку. За його словами, в курортний сезон ціни на бензин і дизельне паливо до Ангарського перевалу нижчі, ніж за ним – на Південнобережжі Криму. Крім того, вартість пального в автономії значно перевищує середньо-український показник. А перед початком осіннє-зимових посівних робіт ціни на дизельне паливо в автономії виросли ще на 20-21%. До того ж його постачання в регіон значно скоротилося, і вже зараз відчувається його нехватка.

Перший заступник міністра Агропромислового комплексу Криму Сергій Пелагенко вважає, що таким чином нафтотрейдери маніпулюють паливним ринком.

Що ж у такій ситуації робить кримський прем’єр Куницин та його уряд? Розповідає прес-секретар глави уряду автономії Сергій Винник.

Сергій Винник

Останнім часом на паливному ринку загалом, і в Криму зокрема, відбулися серйозні зміни і, враховуючи, що Крим перебуває на порозі посівної кампанії, яка орієнтовно розпочнеться 20 вересня, в автономії серйозно подорожчало дизельне пальне. У зв’язку з цим, Сергій Куницин зустрівся з основними операторами нафтового ринку в Криму. Вони обговорили позиції напередодні посівної кампанії. З цією ж метою прем’єр зустрівся з керівниками банківської системи автономії. Вони також обговорили можливість доступного кредитування сільгоспвиробників, щоб ті могли брати кредити під закупку пального.

Але тільки такими заходами дії кримського уряду не обмежаться. Сергій Куницин уже дав доручення Інспекції за цінами, щоб та провела перевірку основних операторів нафтопродуктів у Криму. Очевидно, подібне доручення буде й Антимонопольному комітету, оскільки глава уряду вважає, що дії нафтотрейдерів у Криму нагадують картельну угоду.

Володимир Притула

Тим часом кримські торговці пальним спростовують припущення прем’єр-міністра автономії. В офісах провідних кримських нафтотрейдерів - ТНК-Крим, “Альянс-Крим”, “Сучасник”, “Чорноморнафтогаз” - заявили, що ціни на бензин і дизельне пальне визначаються ринком і адміністративні заходи можуть призвести лише до зниження якості, або ж обсягів поставок палива, як це вже було торік.

Втім, урядовці збираються діяти не тільки адміністративними методами. Заступник міністра Сергій Пелагенко повідомив, що Міністерство АПК Криму домовилося про постачання до автономії 21 тисячі тонн дизельного пального, яке буде реалізоване аграріям за цінами дещо нижчими за ті, що існують зараз.

Тарас Марусик

А тим часом голова правління, генеральний директор ВАТ "Мотор-Січ" В`ячеслав Богуслаєв на прес-конференції в п’ятницю висловив думку, що високі ціни на бензин у Запоріжжі – це наслідок змови нафтовиробників. За його словами, сьогодні всі виробники нафтопродуктів змовилися: 95-й бензин – 2.20 грн., 92-й – 2 грн., 76-й – 1,80 грн. Інших цін у Запоріжжі немає на жодній з АЗС, хоча автозаправки належать різним компаніям-виробникам".

"У Запоріжжі працює Тюменська нафтова компанія, Укрнафтопродукт та інші, але тільки-но хтось хоч на копійку зменшить, - заявив В`ячеслав Богуслаєв, - приїжджають "банди" і кажуть: "Якщо завтра не буде ціна 2 грн. 20 коп., ти "півня" одержиш".

Все відчутнішим в Україні стає наближення майбутніх президентських і парламентських виборів. Це легко прочитується з кадрового “зорепаду”, яким керує Леонід Кучма. Але не тільки. Одну з ключових ролей як у громадянському суспільстві, так і в суспільстві тоталітарному відіграють засоби масової інформації. Тому не дивно, що в цій сфері, зокрема в електронних ЗМІ, спостерігається відчутний рух.

Так, днями стало відомо, що Київська обласна державна адміністрація має намір створити обласний державний телевізійний канал "Київщина" до 2006 року. І хоча для початку на це потрібно 3 мільйони гривень, такі витрати керівників області не зупиняють.

А нещодавно в кабельній мережі столиці України з’явилася донецька телерадіокомпанія “Україна”, в якої українською – тільки назва.

ТРК “Україна” з’явилася в київському етері несподівано, витиснувши з основного пакету кабельної компанії “Воля” один з каналів ТРК “Гравіс”. Можна як завгодно довго слухати інформаційні передачі телерадіокомпанії “Україна”, дивитися фільми, а української мови не почуєш. Навіть 0,1% часу. Цей канал повністю російськомовний.

За поясненнями я звернувся до голови комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка.

Микола Томенко

Ситуація така... Я, до речі, провів зустріч з керівництвом цієї телекомпанії і попередив, що якщо найближчим часом вона не оприлюднить програму розвитку, де ми побачимо, що компанія, яка претендує на загальнонаціональне мовлення, покаже, як вона чітко виконує норми української мови, норми програм освітніх, культурних, інформаційних. Якщо цього ми не побачимо, то я, очевидно, буду звертатися до Нацради, щоб вона прореагувала належним чином.

Якщо така позиція буде зрозуміла, то тоді буде зрозуміла і позиція членів Нацради, які на сьогоднішній день, як ви знаєте, здебільшого голосують про те, щоб в тому чи іншому регіоні давати ліцензії на мовлення ТРК “Україна”. На сьогоднішній день ТРК “Україна, фактично, підтягується до того другого ешелону компанії “Тоніс”, “ТЕТ” і “5 канал” - такі, які вже деякий період боряться за статус загальнонаціональних. Крім того вже можна говорити, що в нас, крім тих каналів, вже є група 4 каналів, які будуть боротися за статус загальнонаціональних. Якщо вони боряться за цей статус, то, звичайно, вони повинні діяти не як канали донецькі, а як загальнонаціональні.

Тарас Марусик

Це була думка голови комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка.

А ось що сказав перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення i радіомовлення Віктор Понеділко:

Віктор Понеділко

По-перше, мене не зовсім задовольняє сама назва претензійна - ТРК “Україна”. Саме слово передбачає, що певні нюанси там мусять бути. Взагалі треба було б заборонити цю назву використовувати, коли ми говоримо про теле-, радіокомпанії та інші бізнесові структури. Це – назва держави, і нехай вона там залишається.

Другий аспект. Вона починалася як регіональна компанія, яка зараз дуже активно розвивається за межі регіону і розвивається за умови у приведення у відповідність свою діяльність до норм чинного законодавства, до Конституції, в тому числі те, що стосується мовлення – мови.

Було б дуже добре, коли б ВР встановила норму закону, яка прийнятна і прийнята в багатьох країнах світу: всі, хто претендує мовити більш, як на одну область, мусять мовити українською мовою, більш нічого.

Тарас Марусик

Віктор Понеділко сказав, що питання ТРК “Україна” члени Нацради вже розглядали і невдовзі будуть перевіряти її на предмет дотримання чинного законодавства.

Очевидно, мовне законодавство має поширюватися і на власників кабельних мереж. Але поки що Нацрада на цю сферу не впливає або впливає недостатньо.

І на закінчення – два повідомлення. У Львові триває 10-ий Форум видавців. Ґран-прі Форуму одержала книжка Юрія Шевельова "Історична фонологія української мови" харківського видавництва "Акта".

Відомий львівський музикант, лідер гурту “Плач Єремії” Тарас Чубай 11 вересня в столиці України виступив з концертом “Світло і сповідь” в національному палаці “Україна”. Концерт пройшов з величезним успіхом і при гарячій підтримці публіки.

Це була оглядова програма “Тиждень реґіонів”. Її підготував і провів Тарас Марусик. Зі мною в студії працював Михайло Петренко. На все добре, шановні слухачі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG